Art

Choroba Leśniowskiego - Crohna

15.09.2014
Choroba Leśniowskiego - Crohna

Nieswoisty proces zapalny ściany przewodu pokarmowego - określenie to obejmuje kilka jednostek chorobowych. Najczęściej dotyczy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego albo właśnie choroby Leśniowskiego-Crohna. W pierwszy przypadku tworzą się wrzody na wyściółce jelita grubego i odbytu. W drugim - stan zapalny jest rozleglejszy (czasami dotyka całych jelit, żołądka, przełyku, a nawet ust) i penetruje bardziej wgłąb ściany przewodu pokarmowego.

Objawy w obu przypadkach są podobne: biegunka, ból brzucha, krew albo śluz w stolcu. Objawy nasilają się i słabną, a czasami choroba nawraca nawet przez lata. Lekarze zwykle zwalczają chorobą Leśniowskiego-Crohna silnymi steroidami i innymi lekami na receptę. To bardzo pomocne środki zwłaszcza w czasie nasilenia objawów choroby. Są jednak metody, które można stosować samodzielnie, aby złagodzić objawy - na przykład wybór właściwych potraw, zażywanie odpowiednich witamin, suplementów pokarmowych i kojących ziół, a także unikanie stresu.    

 

Choroba Leśniowskiego-Crohna - porady  

- Zwiększ populację pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym. Możesz to osiągnąć przyjmując dostępne bez recepty probiotyki, które pomagają im się rozwijać. Jelita zdrowego człowieka są siedliskiem bakterii żyjących z nim w symbiozie - takich jak Lactobacillus acidophilus czy Bifidobacterium bifidum. Te mikroorganizmy są dla nas bardzo ważne, bo hamują możliwość rozmnażania się innych, szkodliwych bakterii. Bywa jednak, że ich populacja zostaje zniszczona - najczęściej przez antybiotyki - co sprawia, że szkodliwe drobnoustroje (bakterie i drożdże) zaczynają się swobodnie mnożyć, powodując stan zapalny. Probiotyki pomagają utrzymać odpowiednie warunki dla życia "dobrych" bakterii. Zażywaj je 3 razy dziennie, po 2 kapsułki na pusty żołądek. Albo - jeśli nie chcesz łykać kapsułek - jedz codziennie 2-3 pojemniki jogurtu z żywymi kulturami bakterii.

- Wybieraj pokarmy o łagodnym smaku i półpłynnej konsystencji - na przykład gotowaną marchew, biały ryż, duszone jabłka. Jeśli cierpisz na biegunkę i ból brzucha, jedzenie ostrych potraw i pikantnych przypraw tylko pogorszy sprawę.

- Jedz mniej tłuszczów. Smażone potrawy, tłuste mięso i inne tłuste przysmaki mogą wywołać skurcze jelit, czego efektem będzie silniejsza biegunka.

- W czasie nasilania objawów choroby jedz mniej błonnika. Gdy jesteś zdrowy, pokarmy bogate w błonnik są bardzo pożyteczne dla przewodu pokarmowego. Niestety, jeśli chorujesz na chorobę Leśniowskiego-Crohna, błonnik może powodować bolesne wzdęcia. Kiedy wyzdrowiejesz - wrócisz do normalnych ilości błonnika w diecie.

- Chorzy na tę chorobę często nie trawią laktozy, cukru będącego składnikiem produktów mlecznych. Jeśli zatem masz wzdęcia i uczucie rozpierania, unikaj mleka i jego przetworów przez kilka dni. Jeżeli objawy ustąpią - możesz przypuszczać, że cierpisz na nietolerancję laktozy. Sięgnij po produkty mleczne, które nie mają tego cukru, zażywaj tabletki zawierające laktozę (czyli enzym rozkładający laktozę) - nie ma ich w aptekach, ale możesz je sprowadzić przez internet, albo zrezygnuj w ogóle z produktów mlecznych.

- Zażywaj suplementy, które zawierają multiwitaminę i sole mineralne. Taka kuracja pomoże uzupełnić ubytki spowodowane długotrwałą biegunką.

- Załóż specjalny zeszyt, w którym będziesz notował wszystko, co zjesz. Zapisuj naprawdę wszystko - każdą przekąskę, każdego cukierka czy jabłko. Notuj także dokładnie, jak czułeś się i jakie miałeś objawy po zjedzeniu każdego z tych produktów. Po miesiącu przejrzyj notatki, aby się przekonać, jak twój organizm reaguje na konkretne pokarmy, błonnik, wyroby mleczne. Jeśli zauważysz, że jakiś pokarm regularnie powoduje pogorszenie twojego stanu i pogłębienie objawów choroby - koniecznie z niego zrezygnuj.

- Stres może pogłębić objawy choroby Leśniowskego-Crohna. Znajdź własną metodę na jego rozładowanie: możesz uprawiać jogę, medytację, ćwiczenia oddechowe, wizualizację albo stosować jakąkolwiek inną technikę relaksacyjną. Na przykład: usiądź w spokojnym, cichym miejscu na 20 minut i wyobrażaj sobie uzdrawiające, błękitne światło, które spływa w dół twojego przewodu pokarmowego i łagodzi stan zapalny, pozostawiając za sobą zdrową tkankę.

- Ludowa Recepta - sok z kapusty. Sok ten zawiera dużo L-glutaminy, aminokwasu, który łagodzi objawy choroby i pomaga leczyć wrzody w przewodzie pokarmowym.

- Także odglicyryzowana lukrecja gładka (zwana z angielska DGL) może pomóc - działa przeciwzapalnie i łagodzi objawy choroby. W innych krajach można kupić wafle, które w okresie zaostrzenia choroby należy żuć po dwa (380 miligramów DGL w każdym) 3 razy dziennie, między posiłkami. Nie próbuj natomiast sięgać po lukrecję dostępną w sklepie ze słodyczami: najczęściej nie zawiera ona wcale prawdziwej lukrecji. Pamiętaj, że naturalna lukrecja może podnieść ciśnienie krwi.

- Kwasy tłuszczowe Omega 3 są niezbędne dla prawidłowego trawienia. Ich bogatym źródłem jest olej z siemienia lnianego (wystarczy łyżka dziennie, wypita bezpośrednio albo dodana do sosu do sałaty czy innego dania). Także oleje z tłustych rybzawierają dużo tych kwasów - wypij dziennie 2 łyżeczki, a dostarczysz organizmowi 2 gramy kwasów omega-3. Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że ich zażywanie zmniejsza częstotliwość ataków choroby Leśniowskiego-Crohna. (Uwaga Nie sięgaj po kapsułki z olejami z tłustych ryb, jeśli jednocześnie przyjmujesz leki na obniżenie krzepliwości krwi.

- Mięta pieprzowa i rumianek pospolityzawierają składniki powstrzymujące skurcze jelit, rozluźniające układ pokarmowy i łagodzące ból wywołany wzdęciami. Zrób sobie herbatkę lub rumiankową: łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, odczekaj 10 minut, przecedź i wypij. Jeśli miewasz zgagę - wybierz raczej rumianek. Zamiast używać suszonych ziół możesz kupić w aptece lub sklepie zielarskim gotową herbatkę w torebkach do zaparzania.

- Kojąco działa również herbatka z prawoślazu lekarskiego - pokrywa ochronną warstwą błony śluzowe przewodu pokarmowego. Zalej 1-2 łyżeczki suszonego prawoślazu szklanką gorącej wody. Odczekaj 10-15 minut, przecedź i pij.

 

Dawniej osobom cierpiącym na chorobę Leśniowskiego-Crohna zalecano jedzenie łupin cebuli. Łupiny cebuli zawierają kwercetynę - naturalną substancję o działaniu antyhistaminowym, pomagają zablokować lub łagodzić reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, częste przy tej chorobie. Kiedy gotujesz zupę - dodaj do garnka całą cebulę, bez obierania. Kwercetyna wygotuje się w zupie. Jeśli nie lubisz cebuli - możesz kupić kapsułki zawierające kwercetynę (są dostępne bez recepty). Postępuj dokładnie według zaleceń na opakowaniu.  

 

Autor: Zbigniew Hamer,

Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu - sekretyzdrowia.blogspot.com

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Minerały - Czym są i do czego są nam potrzebne? Część 2.

12.09.2014
Minerały - Czym są i do czego są nam potrzebne? Część 2.

Składnikami mineralnymi organizmów roślinnych i zwierzęcych nazywa się te składniki, które po spaleniu pozostają w postaci popiołu. Na masę ciała składa się około 4% minerałów. Ta z kolei zawiera 46 składników, z czego 30 z nich uważa się za niezbędne do życia. Składniki mineralne przyjmuje się prawie wyłącznie z pożywieniem, gdyż podobnie jak witaminy, nie są wytwarzane przez organizm człowieka - tak jak wspominaliśmy w Części 1.Jak rozróżniamy mikro- i makroelementy? Podstawowego podziału tych pierwiastków dokonuje się na podstawie dobowego zapotrzebowania na nie. Granicę wyznacza dawka 100 miligramów. Jeśli zapotrzebowanie przekracza ją, to minerały te nazywamy makroelementami, jeśli natomiast nie osiąga progu, mówimy o mikroelementach, czyli pierwiastkach śladowych.   Mikroelementy (pierwiastki śladowe)

Żelazo (Fe)

Funkcje w organizmie:

  • Składnik hemoglobiny i mioglobiny oraz wielu enzymów i białek biorących udział w metabolizmie organizmu;
  • Udział w syntezie DNA;
  • Dostarczanie tlenu do komórek.

Źródła pokarmowe:

  • Twaróg, orzechy, mleko, jaja, warzywa strączkowe, brokuły, szpinak.

Cynk (Zn)

Funkcje w organizmie:

  • Właściwego rozwój płodu;
  • Prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego;
  • odczuwanie smaku i zapachu;
  • synteza DNA i RNA, białek, insuliny i nasienia;
  • gojenie się ran.

Źródła pokarmowe:

  • Mleko, jaja, mąka pełnoziarnista, orzechy, żywność pochodzenia morskiego.

 

Miedź (Cu) Funkcje w organizmie:

  • Wchodzi w skład enzymów oddechowych;
  • Metabolizm żelaza oraz kwasów tłuszczowych;
  • Przeciwutleniacz; Wytwarzanie energii;
  • Utrzymuje w dobrym stanie naczynia krwionośne, tkankę łączną oraz włókna nerwowe;
  • Reguluje poziom cholesterolu.

Źródła pokarmowe:

  • Orzechy, warzywa strączkowe, zboża, kasza gryczana, jaja, czekolada gorzka, awokado.

 

Mangan (Mn)

Funkcje w organizmie:

  • Prawidłowe funkcjonowanie mózgu;
  • Wzrost kości;
  • Ważny w procesach reprodukcji oraz prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego;
  • Budowa enzymów metabolizujących glukozę i kwasy tłuszczowe.

Źródła pokarmowe:

  • Orzechy, herbata, mąka pełnoziarnista, zielone warzywa, groszek, buraki, fasola, szpinak.

 

Molibden (Mo)

Funkcje w organizmie:

  • Przemiany metaboliczne tłuszczów i węglowodanów;
  • Przyswajanie żelaza;
  • Ochrona przed próchnicą zębów;
  • Pomaga zapobiegać impotencji.

Źródła pokarmowe:

  • Mleko, fasola, czerwona kapusta, zielone części roślin, mąka pełnoziarnista, ryż naturalny, nasiona roślin strąkowych, sery.

Jod (I)

Funkcje w organizmie:

  • Kontrola temperatury
  • Prawidłowe działanie tarczycy, układu nerwowego i mięśni
  • Zapobiega występowaniu wola
  • Spala nadmiar tłuszczu

Źródła pokarmowe:

  • Sól jodowana, drożdże, morszczyn, cebula.
  •  

Fluor (F)

Funkcje w organizmie:

  • Tworzy szkliwo zębów;
  • Występuje w kośćcu;
  • Zapobiega chorobom serca;
  • Chroni przed osteoporozą i leczy ją;
  • W okresie ciąży pomaga we wchłanianiu żelaza i zapobiega niedokrwistości.

Źródła pokarmowe:

  • Produkty pochodzenia morskiego, czarna herbata, orzechy włoskie, soja, mleko, rośliny strączkowe, woda mineralna.

Chrom (Cr)

Funkcje w organizmie:

  • Wpływa na produkcję insuliny;
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi;
  • Zmniejsza łaknienie;
  • Zwalcza zmęczenie;
  • Opóźnia proces starzenia się.

Źródła pokarmowe:

  • Orzechy, mąka pełnoziarnista, grzyby, rośliny strączkowe, szparagi, brokuły.

Selen (Se)

Funkcje w organizmie:

  • Regeneracji DNA;
  • Przemiana hormonów tarczycy;
  • Potrzebny dla zdrowia układu odpornościowego;
  • Wspomaga męska potencję i popęd seksualny;
  • Wspomaga funkcje wątroby;
  • Zapobiega wielu formom raka.

Źródła pokarmowe:

  • Żywność pochodzenia morskiego, kukurydza, mąka pełnoziarnista, warzywa strączkowe.

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kotlety z kalafiora

11.09.2014
Kotlety z kalafiora
..a dokładnie z kalafiora i ziemniaków polecają się na obiad !   Jakiś czas temu mój ukochany Pan Piotruś z przy-blokowego warzywniaczka zmartwił się widząc moje zakupy :) Patrzył i patrzył spode łba jak ładuję kolejne papryki i pomidory aż w końcu nie wytrzymał i zapytał: Strasznie dużo tych warzyw Pani je, ale mięska żadnego nie widzę.. No bo ja Panie Piotrusiu mięska nie jadam.  "To tak można?"    

Składniki :

 1/2  kalafiora

5-7 ziemniaków

płatki owsiane

mąka gryczana (może być ziemniaczana)

łyżeczka sody oczyszczonej

3 łyżki oliwy z oliwek

odrobina wody

siemie lniane

sezam

sół

pieprz

koperek

 

mogą być zioła prowansalskie / tymianek / majeranek

  Przygotowanie:   Ziemniaki kroję w kostkę, kalafiora na różyczki i gotuję w osolonej wodzie (ale nie do miękkości). Zostawiam do przestygnięcia. Blenduję na masę - oczywiście jak zwykle wedle uznanaia, ja wolę taką nie do końca zmieloną :) Dodaję koperek, oliwę, siemię (powiedzmy 3 łyżki), płatki owsiane i mąkę - tyle, żeby masa była zwarta. Można dorzucić sodę, wtedy szybciej będą się smażyły. Na talerzyku wysypuję sezam, obtaczam kotleciki w sezamie (może być równiez bułka tarta) i wrzucam na rozgrzaną patelnię.   Świetnie się prenentują w sosie grzybowym :)   Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się