Art

Co może szkodzić niemowlakowi? Nie kupuj tego do pokoju dziecięcego.

23.01.2017
Co może szkodzić niemowlakowi? Nie kupuj tego do pokoju dziecięcego.

Młodzi rodzice są zasypywani poradnikami i niezbędnikami dla niemowlaka. Często jednak wiele rzeczy kupowanych jest pochopnie i nie mają później dużego zastosowania.  Warto dobrze przemyśleć zakupy dla malucha, na wielu rzeczach można zaoszczędzić.

 

Poduszka

Nie powinna leżeć w łóżeczku dziecka. Chodzi o zespół śmierci łóżeczkowej, gdzie poduszka może nieść zagrożenie uduszenia, ale też inne czynniki. Noworodek ma zupełnie inne proporcje ciała i napięcie mięśniowe. Chęć zapewnienia wygodnej pozycji może być błędnie określana z perspektywy dorosłej osoby.

Dziecko nie kontroluje ułożenie swojej głowy, łatwiej utrzymać mu wygodną pozycję na płaskim podłożu. Będzie mu łatwiej kontrolować pozycję w jakiej się znajduje.

 

Bujaczek

Dziecko najlepiej poznaje świat i czuje swoje ciało kiedy może być w ruchu. Umieszczanie go w bujaczku, gdzie musi być nieruchomo i tylko obserwuje świat nie jest dobrym rozwiązaniem. Ruch zapewnia dziecku rozwijanie mięśni, kształtuje harmonijny rozwój i pozwala na stymulowanie układu nerwowego.

Zbyt częste unieruchomianie dziecka zaburza prawidłowy rozwój motoryczny. Może mieć problem z przemieszczaniem się lub przetaczaniem na drugą stronę. Im bardziej aktywne dziecko tym rozwój jest szybszy. Dziecko ma szansę nauczyć się swojego ciała i poznac ograniczenia.

 

Chodzik

Dzieko wstanie kiedy będzie na to gotowe i nie powinno się przyspieszać tego procesu. Najlepiej jeśli przechodzenie przez wszystkie etapy lokomocji następuje płynnie i nie jest sztucznie stymulowane. Chodzik to jeden z najbardziej szkodliwych sprzętów w rozwoju dziecka. Zaburza rozwój psychomotoryczny, nie pozwala na rozwój równowagi, która jest sztucznie wymuszana przez chodzik.

Zwłaszcza dzieci ze słabym napięciem mięśniowym mogą mieć duże problemy z chodzeniem po odstawieniu chodzika. Nie warto patrzeć na inne dzieci, każde rozwija się we własnym tempie. Zmiany powinny przychodzić naturalnie. Pozycja pionowa jest celem każdego dziecka, które obserwuje świat. Powoli uda mu się to osiągnąć, bez sztucznej stymulacji, która zaburza prawidłowy rozwój motoryki.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

lanki

09.02.2017

Super, własne spodziewamy się dziecka, przyda się jeszcze troche informacji, chociaż już glowa boli od nawalu wiedzy !

Art

Przewlekłe zmęczenie- jak sobie z nim radzić?

21.01.2017
Przewlekłe zmęczenie- jak sobie z nim radzić?

Przyczyn takiego stanu może być wiele, czasem wynika w poważniejszych schorzeń, ale często jest to wynik nieumiejętnego dbania o to co istotne. Złe nawyki żywieniowe, niewystarczająca ilość snu, brak aktywności na świeżym powietrzu. To wszystko może powodować poczucie zmęczenia i znużenia. Warto wprowadzić zmiany i obserwować czy następuje poprawa. Co warto zmienić?

 

Ustal co jest najważniejsze

Organizacja dnia jest bardzo ważna, uwzględnij wszystko to co jest niezbędne do zrobienia, ale zaplanuj też czas wolny i chwilę relaksu. Uporządkowanie spraw da ci też poczucie, że panujesz nad czasem i ze wszystkim dasz sobie radę. Często presja czasu i zbyt duże napięcia i stres powodują że jesteśmy wykończeni. Znalezienie czasu na codzienne małe przyjemności i chwilę dla siebie jest ogromnie ważne. Pozwala znaleźć energię do działania.

 

Aktywność fizyczna

Sport pozwala się zrelaksować i jest jedną z lepszych form spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza ćwiczenia na świeżym powietrzu sprawiają, że organizm jest lepiej dotleniony, co potęguje efekt odprężenia. Regularna aktywność pozytywnie wypływa na samopoczucie i dodaje energii. Znajdź 30 minut każdego dnia na spacer lub inną aktywność. Jeśli nie masz czasu każdego dnia, trenuj bardziej intensywnie 3 razy w tygodniu przez godzinę.

 

Pij wodę

Odpowiednie nawodnienie organizmu gwarantuje lepsze samopoczucie. Wody nie zastąpią soki i słodzone napoje. Odwodnienie jest jedną z przyczyn chronicznego zmęczenia, może powodować bóle głowy i duże spadki energii. Brak odpowiedniej ilości wody sprawia, że krew staje się bardziej gęsta, co utrudnia pracę serca. Do tkanek i mózgu dostaje się mniej krwi, tlenu i składników odżywczych. W ciągu dnia potrzebujemy około 1,5- 2 litrów wody. Może też zastąpić ją niesłodzonymi herbatami ziołowymi.

 

Spokojny sen

Sen to czas na wypoczynek i regenerację. Powinien być odpowiednio długi i jakościowy. Siedem godzin to optymalne ilość snu, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Nie warto marnować czasu wieczorem na przeglądanie stron internetowych czy telefonu. Postaraj się wyciszyć i zasnąć o odpowiedniej porze. Regularne wysypianie się sprawi, że organizm będzie zregenerowany i będziesz mieć znacznie więcej energii w ciągu dnia.

 

Jeśli wszystkie metody zawiodą i mimo wprowadzenie zdrowych nawyków nie czujesz poprawy koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wykonanie podstawowych badań pomoże ustalić przyczynę przemęczenia. Trzeba zareagować w porę, żeby nie doprowadzić do poważniejszych schorzeń.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kubeczek menstruacyjny

18.01.2017
Kubeczek menstruacyjny

To ciągle mało popularny u nas środek stosowany przez kobiety w czasie menstruacji. Kobiety często podchodzą do niego nieufnie i z wielkimi obawami. Jest to zrozumiałe, jak w przypadku wielu nowości. Najważniejsze żeby nie zamykać się na nowe rozwiązania, które mogą okazać się najlepszym sposobem.

 

Kubeczek menstruacyjny przyszedł do nas z Zachodu, gdzie znany jest już od dawna. To niewielki pojemniczek o lejkowatym kształcie, którego zadaniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej. Występuje w różnych rozmiarach, które dobiera się indywidualnie. Większe kubeczki są konieczne dla kobiet, które są po porodzie. Kubeczki mają różne kształty, a także inny poziom miękkości. Nadaje się do stosowania w czasie uprawiania sportu i jest o wiele pojemniejszy niż tampon.

 

Są wykonane z różnej grubości sylikonu medycznego, który jest bezpieczny. Nie jest toksyczny i nie powoduje reakcji alergicznych. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, przechowuje się je najczęściej w bawełnianych woreczkach. Po każdym cyklu należy wyparzyć kubeczek i co jakiś czas zdezynfekować odpowiednimi preparatami. Po takim zabiegu jest gotowy do ponownego użycia.

 

W czasie miesiączki kubeczek można opróżniać tylko dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kubeczek wystarcza na kilka lat stosowania, co jest też dużą oszczędnością. Przemawia za nim także aspekt ekologiczny i produkowanie znacznie mniejszej ilości śmieci.

 

Stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest kłopotliwe jedynie na początku. Z czasem wiele kobiet przyznaje, że to najbardziej komfortowe rozwiązanie. To nowoczesne, bezpieczne i wygodne rozwiązanie o którym powinni informować lekarze ginekolodzy. To nie jedynie eko trend, ale duże ułatwianie dla kobiet, dla których menstruacja często jest ograniczeniem i czasem kiedy czują się niekomfortowo. 

 

Sklepy oferujące kubeczki menstruacyjne mają ankiety, które pozwalają dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar. Nie jest to skomplikowane i warto przekonać się do takiego rozwiązania.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się