Art

Czego unikać przy jedzeniu śniadania?

08.12.2016
Czego unikać przy jedzeniu śniadania?

Śniadanie to dla wielu osób najważniejszy posiłek w ciągu dnia. To co zjemy rano często na duży wpływ na to jak czujemy się w ciągu dnia. Jest to bardzo istotne i warto zwracać uwagę na to co ląduje w naszym żołądku. Nie powinno być to tylko smaczne, ale też zdrowe i pełnowartościowe. Z niektórych połączeń i mocno przetworzonych produktów lepiej zrezygnować. Czego lepiej unikać?

 

Białe pieczywo z serem i szynką

Białe pieczywo nie ma wartości odżywczych, a znalezienie dobrej jakościowo wędliny graniczy z cudem. Zazwyczaj są mocno przetworzone, poza ładnym wyglądem nie kuszą niczym więcej. Duża zawartość antybiotyków w mięsie, a także azotyny mają ogromny wpływ na zwiększenie ryzyka wielu chorób, między innymi nowotworu jelita grubego i żołądka.

Żółty ser też nie jest najlepszym rozwiązaniem, zawiera sporo tłuszczu i przyczynia się do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi.

Jeśli lubisz pieczywo postaw na pełnoziarniste kanapki z hummusem, albo inną warzywną pastą. \

 

Krem czekoladowy

Kanapki czy naleśniki z kremem czekoladowym nie są dobrym pomysłem. To tylko niepotrzebna dawka pustych kalorii. To jeden z najbardziej śmieciowych produktów. Można przygotować zdrowszą wersję w domu. Zblenduj garść namoczonych wcześniej orzechów laskowych, dodaj łyżkę kakao, kilka świeżych daktyli. Otrzymana masa będzie bardzo zbliżona do kemu czekoladowego, a do tego bardzo smaczna i wartościowa.

 

Słodzone płatki śniadaniowe

Płatki o smaku czekolady, lukru, cynamonu i wieli innych zawierają ogromne ilości cukru. Na jedną porcję przypada nawet 5 łyżeczek cukru, najwięcej zawierają te rekomendowane dla dzieci.

O wiele lepiej przygotować słodką i pożywną owsiankę, która będzie pełnowartościowym posiłkiem. Posłodzić można ją daktylami, rodzynkami, bananami albo syropem klonowym.

 

Gotowe jogurty owocowe

To kolejne źródło cukru, które niewiele ma wspólnego ze zdrowiem i owocami. Obok cukru jogurty owocowe zawierają sporo substancji zagęszczających i barwiących. O wiele lepszą alternatywą jest wybieranie jogurtów naturalnych i dodawanie do nich sezonowych owoców.

 

Sok z kartonu

Soki owocowe zawierają sporo cukru i substancji konserwujących. Zbyt duże spożycie może prowadzić do wielu dolegliwości jak np. otyłość lub cukrzyca. Soki owocowe, nawet te przygotowywane w domu nie powinny być spożywane w nadmiarze, warto rozcieńczać je z wodą.

 

Zdrowe nawyki kształtujemy przez całe życie. Warto pamiętać że jesteśmy przykładem dla swoich dzieci i podawać im to co służy ich zdrowiu. Zaprocentuje to w przyszłości, lepszym zdrowiem i brakiem problemów z nadwagą czy otyłością. Dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie procentują w ciągu całego życia.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czy ograniczając tłuszcz więcej schudniesz?

07.12.2016
Czy ograniczając tłuszcz więcej schudniesz?

W świecie dietetyki ciągle jest wiele mitów, wiele z nich już dawno doczekało się naukowego wyjaśnienia, a mimo to ciągle wiele osób żyje w niewiedzy. Część osób twierdzi, że kaloria kalorii równa i nie ma znaczenia jakie jest ich źródło. Inna teoria podje, że kalorie pochodzące z tłuszczu są mniej szkodliwe i znacznie lepiej jest jeść mniej węglowodanów. Jak jest w rzeczywistości?

 

Badania przeprowadzono na grupie otyłych osób, jednej grupie ograniczono ilość węglowodanów, a drugiej ilość tłuszczu w diecie. Grupa, która zredukowała spożycie tłuszczu zanotowała o prawie 70% większy spadek tkanki tłuszczowej. Przy dużym ograniczeniu węglowodanów spadek wagi wynikał głównie z utraty wody.

Dokładne pomiary przeprowadzone w komorze metabolicznej pokazały, w jaki sposób przyjmowane mikro i marko składniki były metabolizowane. Wykazano, że na diecie wodnotłuszczowej wzrasta utlenianie tłuszczów, jednak nie ma różnicy w tempie utleniania węglowodanów. W diecie wysoko węglowodanowej  zarówno tłuszcze jak i węglowodany były spalane bardzo efektywnie.

 

Nie demonizuj tłuszczu

Nie należy całkowicie usuwać tłuszczu z diety, to bardzo ważny składnik, który ma ważne funkcje w naszym ciele. Warto zachować zdrowy balans, a z diety odchudzającej nie wyrzucać zdrowych węglowodanów. Diety ubogie w węglowodany mogą być szkodliwe, a na pewno pozbawiają enegrii i chęci do życia.

 

Mocniej spalaj tłuszcz

Dowiedziono, że dieta wysoko- węglowodanowa jest bardzo efektywnym sposobem spalania tkanki tłuszczowej, o wiele lepszym niż diety ubogie w węglowodany. Te drugie mają o wiele mniejszą skuteczność. Jedząc węglowodany łatwiej utrzymujemy stały poziom cukru we krwi, a tym samym jesteśmy syci na dłużej.

 

Owsianka na śniadanie, kasza czy makaron na obiad to bardzo dobre opcje, które nie sprawią, że przytyjemy. Za nadprogramowe kilogramy odpowiadają nadwyżki kalorii, o które łatwo przy zwiększonym spożyciu tłuszczy. Olej, śmietana, tłuste sosy i inne dodatki to główni winowajcy, dlatego takie produkty należy ograniczyć w rozsądnej diecie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Uważaj na odwodnienie u dziecka

06.12.2016
Uważaj na odwodnienie u dziecka

Woda musi być regularnie dostarczana, zdrowy organizm jej nie kumuluje. Nawet niewielki brak prowadzi do zaburzeń w organizmie, jest niezbędna w wielu procesach zachodzących w narządach wewnętrznych. Do odwodnienia można doprowadzić bardzo łatwo, zwłaszcza w przypadku niemowlaków i dzieci trzeba być czujnym.

 

Organizm dorosłego człowieka w 60% składa się z wody, u dzieci procent ten jeszcze wyższy. Samo zaspokajanie pragnienia nie wystarczy, jak najwcześniej należy wyrobić u dziecka nawyk częstego sięgania po czystą wodę. Bierze ona udział w transporcie elektrolitów, składników odżywczych, hormonów, ale także reguluje przemianę materii i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Woda bez dodatków najlepiej nawadnia organizm. Można zastąpić ja też niesłodzoną herbatą ziołową.

 

U dzieci łatwiej o odwodnienie

Mniejszy organizm zacznie szybciej może się odwodnić. Przyczyną jest wydalanie większej ilości wody, bez możliwości jej uzupełnienia. Najczęstsze przyczyny to wymioty, biegunka i nadmierna potliwość. Problem nie dotyczy tylko gorących miesięcy, może zdarzyć się także kiedy jest chłodniej. Odwodnienie u małych dzieci może być nawet niebezpieczne dla życia. Zbyt mała ilość wody wywołuje spadek wydolności, podwyższenia temperatury ciała, niewydolności serca i nerek, a nawet zaburzeń świadomości. Trwające dłużej odwodnienie może nawet skończyć się śmiercią.

 

Ile wody powinno pić dziecko?

U dorosłych dzienne spożycie wody powinno wynosić 2-2,5 litrów na dobę, u dzieci zależy od wieku i masy ciała. Warto spytać lekarza pediatrę i o zalecane normy. Poza wodą warto dbać o to, żeby w pożywieniu dziecko przyjmowało sporą dawkę płynów. Łatwo to zrobić kiedy zadbamy o odpowiednią ilość warzyw, owoców, a także zup. Niewielkie ilości podawane w ciągu dnia, pozwolą wyrobić w dziecku zdrowy nawyk picia wody. Nie należy jej dosładzać, żeby nie zniechęcać do picie czystej wody.

 

W starach chorobowych należy zwracać uwagę na zwiększenie ilości wody. W czasie gorączki w ciągu kilku godzin może dojść do odwodnienia, w przypadku wymiotów czy biegunki do odwodnienia dochodzi znacznie szybciej. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się