Art

Czerwona herbata

03.10.2015
Czerwona herbata
Zielona herbata jest znana ze swoich właściwości zdrowotnych. Zawiera witaminę C, E i B, zapobiega nowotworom i chroni zęby przed próchnicą. Nieco mniej popularna czerwona herbata także jest godna uwagi i wypróbowania.

Badania pokazują, że czerwona herbata ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Nazywana też pu-erh ma dość mocne zabarwienie i ziemisty zapach i smak. Początkowo może to zniechęcać, jednak nie należy się zrażać. Do smaku i zapachu można przywyknąć. Warto zwrócić uwagę na właściwości zdrowotne jakie płyną z regularnego picia tej herbaty.

Herbata pu-erh słynie z właściwości odchudzających i pobudzających organizm do działania. W połączeniu z odpowiednią dieta i aktywnością fizyczną pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Pijąc ją regularnie działamy nie tylko pozytywnie na nasze zdrowie, ale również dobry wygląd i świetne samopoczucie. Co takiego ma w sobie ta herbata? Zawiera polifenole, które mają za zadanie ułatwić trawienie, wydzielać żółć, ja także przyspieszyć zamianę tłuszczu w energię i co szczególnie istotne pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Korzyści zdrowotne wynikające z picia czerwonej herbaty

Czerwona herbata zapewnia nie tylko dobrą sylwetkę, ale też ma pozytywny wpływ na zdrowie. Chroni zęby przed próchnicą, poprawia pamięć, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, a także normalizuje ciśnienie. Do tego wzmacnia odporność organizmu, ma działanie moczopędne i korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego i wątroby. Warto popijać ją codziennie.

Jeśli jej smak jest dla nas przeszkodą można spróbować czerwonej herbaty z dodatkami np. owoców lub ziół. Kiedy do niej przywykniemy docenimy jej wyjątkowy intensywny smak.

Szczególnie poleca się ją osobom na diecie odchudzającej, ale każdy może skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Herbata pomaga też otrzymać prawidłową wagę u osób, którym dieta nie jest potrzebna. Pu-erh dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy pomaga zachować młodość na dłużej. Początkowo można zacząć od jednej filiżanki dziennie, z czasem można pic około 2-3 herbat dziennie żeby w pełni skorzystać z jej właściwości.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak przyspieszyć przemianę materii?

02.10.2015
Jak przyspieszyć przemianę materii?

Niezależnie od tego czy mamy do zgubienia zbędne kilogramy czy chcemy utrzymać szczupłą sylwetkę, istotne jest tempo przemiany materii. Z wiekiem jest ona coraz wolniejsza i wiele osób rezygnuje przez to ze starań  o lepszy wygląd i samopoczucie. Po 20 roku życia tempo przemiany materii zaczyna spadać, początkowo o kilka procent. Nie musi być to jednak powód nagłego przybierania na wadze. Po wprowadzeniu zmian i ulepszeniu sposobu odżywiania, a także  wprowadzeniu aktywności fizycznej mamy wpływ na to jak będziemy wyglądać. Osoby wprowadzające zdrowe nawyki mogą osiągnąć nawet wyższe tempo przemiany materii niż w młodości.

Czy możemy kontrolować i modyfikować tempo przemiany materii? 

Organizm człowieka jest bardzo skomplikowany, do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest pożywienie. Istotny jest dobór odpowiedniej ilości składników odżywczych i kaloryczności. Wszelkie nadwyżki energetyczne z czasem prowadzą do nadwagi i otyłości. Zbyt niska kaloryczność paradoksalnie może okazać się jeszcze bardziej szkodliwa. Kiedy organizm dostaje zbyt małą dawkę kalorii, tempo przemiany materii diametralnie spada.

Na szybkość przemiany materii oprócz kaloryczności duży wpływ ma skład posiłków. Białko zwiększa jej tempo o 25%, węglowodany o 6%, a tłuszcze o 5-10%. W przybliżeniu odpowiednio zbilansowana dieta zwiększa tempo metabolizmu o około 10%.

Patrząc na wartości procentowe widać, że warto jeść produkty białkowe, jednak nie powinny być one jedzone w nadmiarze. Mogą zakwasić organizm i obciążyć nerki, najjawniejszy jest umiar i racjonalne podejście.

Aktywność fizyczna

To nieodłączny element zdrowego stylu życia. Pamiętajmy, że im więcej mięśni mamy w swoim ciele tym szybciej zachodzi spalenie kalorii, nawet kiedy nie ćwiczymy. Regularna aktywność pomaga zatem spala więcej kalorii nawet w stanie spoczynku. Warto znaleźć czas na aktywność minimum 3 razy w tygodniu i przeznaczać na nią 1 godzinę. To minimum dla osiągnięcia upragnionych rezultatów.

Jeśli pomimo wprowadzenia zmian w swoim życiu nie zauważysz wzrostu przemiany materii warto udać się do lekarza. Przyczyn może być wiele, najczęściej winne są hormony. Z pomocą lekarza można uregulować ich poziom.

Czas na regenerację

Jest nie mniej ważny niż regularne ćwiczenia. Pomaga przygotować ciało do kolejnych wyzwań. Wyciszenie i odpowiednia ilość snu są kluczowe w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Dbanie  zdrowy balans między pracą, aktywnością i wypoczynkiem pomoże też obniżyć poziom hormonów stresu. Warto wprowadzić zmiany w swoim życiu, już po kilku tygodniach odczujemy pozytywne skutki takich zmian.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dlaczego warto przejść na wegetarianizm?

01.10.2015
Dlaczego warto przejść na wegetarianizm?

Wegetarianizm

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu! Co wiesz o wegetarianiźmie? Mamy dla Was garść wiedzy i ciekawostek w postaci infografiki! 

wegetarianizm infografika

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się