Art

Dieta alkaliczna - czy jest konieczna?

20.07.2015
Dieta alkaliczna - czy jest konieczna?

Dieta alkaliczna ma za zadanie przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu i zmniejszenie pH. Wiele razy czytałam, że długotrwałe zakwaszenie organizmu jest groźne i może prowadzić do rozwoju wielu chorób, głównie osteoporozy i nowotworów. Z ciekawości dokładniej się temu przyjrzałam. Oczywiście należy jest zdrowo i kolorowo, ale czy kolejna modna dieta alkaliczna ma sens? Nie wystarczy zdrowa, zbilansowana dieta, czy trzeba koniecznie sprawdzać pH każdego spożywanego produktu? Jest to trochę kłopotliwe i może zniechęcić.


  1. Jedzenie nie wpływa na pH krwi.


Organizm jest zaprogramowany tak, że pH krwi wynosi około 7,4 i cały czas dąży do takiego poziomu. Oczywiście pożywienie kwasotwórcze- mięso, nabiał, produkty odzwierzęce i zasadowe- głównie owoce i warzywa wpływają na pH, jednak mogą zmienić je na kilka godzin. Po tym czasie organizm wraca do normy. Ważna jest zbilansowana dieta, która nie powoduje ciągłych skoków pH, jednak dieta alkaliczna nie wydaje się zasadna kiedy organizm jest zdrowy i potrafi przywrócić odpowiednie pH.

  1. Dieta zakwaszająca nie powoduje demineralizacji i osteoporozy.


To kolejny mit, zakwaszony organizm nie wyciąga minerałów z kości, aby zneutralizować nadmiar kwasów w diecie. Ta teoria nie bierze pod uwagę pracy jaką wykonują nerki, które dobrze radzą sobie z regulacją pH.

  1. Dieta zakwaszająca nie powoduje raka.


To zbyt duże uproszczenie. Zwolennicy diety alkalicznej twierdzą, że rak rozwija się z środowisku kwaśnym. Tak rzeczywiście jest, jednak dieta nie ma na to wielkiego wpływu. Nowotwór sam wytwarza sobie kwaśne środowisko, w którym lepiej się rozwija. Jak pokazują najnowsze badania jest to niezależne od pH organizmu i diety.

Dieta zasadowa poprawia samopoczucie i sprawia, że czujemy się lżejsi, to oczywiste skoro spożywamy w niej więcej warzyw i owoców. Jednak przypisywanie ogromnych korzyści zdrowotnych nie jest do końca zasadne. Zamiast podążać za kolejnymi nowinkami najlepiej postawić na posiłki przygotowywane ze świeżych i wartościowych produktów. Odstawić cukier, tłuszcze nasycone i postawić na aktywność fizyczną. Nic tak nie poprawia zdrowia i samopoczucia jak regularny wysiłek. Wprowadzając zdrowe nawyki poprawimy nasze samopoczucie, wygląd i stan zdrowia.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Aromaterapia w ciąży

19.07.2015
Aromaterapia w ciąży

Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane i należy uważać z ich stosowaniem. Umiejętnie użyte mogą być remedium na wiele dolegliwości występujące w czasie ciąży. Jedne pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji, inne poprawią samopoczucie i dodadzą egerii. Można stosować je w pielęgnacji i rozpalać w kominkach, skorzysta na tym skóra i samopoczucie.

Lista olejków zalecanych w czasie ciąży jest całkiem długa, szczególnie warto zaopatrzyć się w następujące olejki:

Olejek lawendowy- to naturalny antyseptyk, łagodzi oparzenia, zapobiega powstawaniu blizn, a także zwalcza uporczywe bóle głowy. Zapach lawendy pomaga się zrelaksować, wyciszyć i zwalczyć bezsenność. Kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego, albo dodanie olejku do oliwki do ciała zadziała rozluźniająco na nadmiernie napięte mięśnie, szczególnie kręgosłupa i kończyn dolnych.

Olejek ze słodkich pomarańczy (neroli)- bardzo dobrze nawilża skórę i ma świeży, pobudzający zapach. To idealne rozwiązanie dla przyszłych mam, które maja problem z suchą skórą. Na bazie olejku z pomarańczy można wykonać domowy peeling na bazie cukru i oleju kokosowego, a następnie dodać kilkanaście kropel olejku neroli. Może też być dobrym dodatkiem do olejku do ciała, szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z olejem ze słodkich migdałów.

Olejek Ylang-Ylang- regeneruje i relaksuje mięśnie, działa kojąco na układ nerwowy. Dobrze sprawdzi się u kobiet z niskim ciśnieniem krwi, doda energii.

Olejek z geranium- ma działanie odświeżające, relaksacyjne i równoważące organizm. Często jest wykorzystywany w preparatach na zmęczone nogi. Stymuluje krążenie i łagodzi bóle w przemęczonych kończynach dolnych, które są dokuczliwe dla przyszłych mam szczególnie po 5 miesiącu ciąży.

Olejek z drzewa sandałowego- działa antyseptycznie, pomaga wyleczyć zmiany skórne, łuszczycę i rany. Zapach działa kojąco i uspokajająco na układ nerwowy.

Jak stosować olejki?

Poza olejkiem lawendowym nie można nakładać ich bezpośrednio na skórę. Silnie skoncentrowane olejki mogą podrażniać, dlatego na początek można dodać kilka kropel do kąpieli czy olejku do ciała. Olejki można łączyć ze sobą. Kobiety w ciąży do pielęgnacji powinny stosować olej kokosowy lub olej ze słodkich migdałów, które dobrze nawilżają i pielęgnują skórę. Pomagają też zapobiegać powstawaniu rozstępów. Zwłaszcza w ciąży należy postawić na naturalną pielęgnację. Wszystko co nakładamy na skórę przenika do krwioobiegu i dociera do dziecka. Aromaterapie jest dobrym zamiennikiem sztucznych zapachów dodawanych do kosmetyków.

Olejki zabronione w czasie ciąży!

Anyż, kamfora, bazylia, angelica, szałwia, jaśmin, jałowiec, melisa, koperek, tymianek, drzewo cedrowe, goździk, mięta, rozmaryn, natka, cynamon, oregano, majeranek, hyzop.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

10 najzdrowszych produktów dla kobiet w ciąży

18.07.2015
10 najzdrowszych produktów dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży w pierwszej kolejności sprawdzają pokarmy, którym muszą unikać. Jednocześnie bardzo ważne są pokarmy, które mają wiele wartościowych składników odżywczych. Pomogą zachować odpowiedni poziom witamin i minerałów przez cały czas trwania ciąży. Te szczególnie często powinny znajdować się na talerzu:

1. Soczewica.

Jest potrzebna w pierwszych tygodniach ciąży. To jedno z bogatszych źródeł żelaza, szklanka ugotowanej soczewicy zawiera aż 360 mg żelaza, dzienna dawka to 600 mg. Soczewicę można dodawać do sałatek, zup, przygotowywać z niej smaczne pasty do chleba, zastosowań jest bardzo dużo.

2. Szpinak.

Bogate w kwas foliowy liście warto jeść na surowo, żeby przyswoić jak najwięcej składników mineralnych. Można dodawać je do świeżych soków, sałatek i koktajli owocowych. Zawiera potas, żelazo i witaminę A.

3. Bataty.
Słodkie ziemniaki zwierają żelazo, potas, magnez, witaminy A, C, B6 i K. Dodają energii i pomagają zapobiegać nudnościom dzięki dobrej kombinacji witamin.

4. Orzechy włoskie.

Są odżywcze zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się mózgu dziecka. Dostarczają dużo kwasów omega-3, białka i żelaza. Są bardzo kaloryczne, ale wystarczy mała garstka orzechów, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy.

5. Maliny.

Jeśli akurat jest na nie sezon, warto jeść te owoce. Dzięki dużej dawce antyoksydantów- witamina A, C, K. ułatwiają zachowanie ładnej skóry. Wzmacniają ją i zapobiegają pojawianiu się rozstępów.

6. Czekolada.

Gorzka czekolada z dużą zawartością kakao, ma dobry wpływ na układ krążenia. Pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie i łagodzi wrażliwość na insulinę w czasie ciąży. Najlepsza jest czekolada o zawartości od 70-95% kakao.

7. Łosoś.

Bogaty z zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 ryba dostarcza sporo białka, potasu, cynku, a także witaminy B12 istotnej dla układu nerwowego. Ryby powinny pochodzić ze sprawdzonych hodowli.

8. Jarmuż.

Nawet mała ilość jarmużu jest naładowana wieloma składnikami odżywczymi. Liście jarmużu dostarczają wiele białka, wapnia, potasu, żelaza, cynku, kwasu foliowego, witamin A, B6, C, E i K. Można dodawać go do sałatek, zup, albo koktajli owocowo- warzywnych.

9. Kurczak

To dobre źródło białka, jednak często jego mięso jest pełne hormonów przyspieszających wzrost. Jeśli nie chcesz rezygnować z mięsa upewnij się, że pochodzi ono z dobrego źródła i zwierzę jest karmione zdrową karmą.

10. Awokado.

To najlepsze źródło „dobrych”  kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i minerałów. Dostarcza żelazo, potas, a także witaminy A, C, E i K. Można smarować nim chleb, dodawać do sałatek i koktajlów.

 

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się