Art

Domowe sposoby na wykorzystanie octu

05.11.2014
Domowe sposoby na wykorzystanie octu

Ocet jabłkowy (ale również zwykły ocet) ma wiele zastosowań w codziennym życiu.

Nadaje się do stosowania na skórę, włosy, w kuchni i w domu przy sprzątaniu. Na jego bazie przygotowuje się też pobudzające napoje, warto poznać sposobów na jego wykorzystanie. Kosztuje niewiele, a jest bardzo przydatny:

 

1. Octowe płukanki nabłyszczają włosy. Można kupić gotowe kosmetyki, ale lepsze są te przygotowane w domu. Do litra wody dodajemy 2 łyżki octu i gotowe, używamy roztworu do ostatniego płukania włosów.
Z taką płukanką trzeba uważać, ze względu na kwaśne pH, bez dobrego nawilżenia może przesuszyć włosy. Przy odpowiednim używaniu nabłyszcza i wzmacnia włosy, to najtańsza odżywka.

 

2. Usuwa plamy i przebarwienia z zębów. W tym celu wcieramy ocet w zęby, chwilę pocieramy, po czym płuczemy usta wodą. Nie poradzi sobie z przebarwieniami, które mamy od lat, ale świeże znikają bardzo szybko.

 


  1. Ujędrnia skórę, w tym celu warto zmieszać do z wybranym olejem i rozprowadzać na ciele.


 

4. Reguluje pH skóry dlatego można zastąpić nim tonik- wodą z odrobiną octu i przemywać nim twarz rano i wieczorem. Taką kurację najlepiej stosować minimum tydzień dla uzyskania dobrych rezultatów.

 

5. Łagodzi poparzenia słoneczne. Dwie szklanki octu dodajemy do wanny z wodą i moczymy się w wodzie około 10-15 minut. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia związane z poparzeniem słonecznym, nie poleca się jej kiedy na ciele mamy niezagojone ranki.

 

6.  Wybiela paznokcie i zmiękcza stopy. Do litra wody wlewamy 400 ml octu i moczymy nogi. Po około 30 minutach paznokcie będą wybielone, a stopy miękkie i przygotowane do peelingu i dalszej pielęgnacji. Podobno dobrze sprawdza się w leczeniu grzybicy.

 

7. Łagodzi podrażnienia po goleniu. Jednak należy uważać, bo ocet nawet rozcieńczony z wodą w kontakcie w otwartą raną może być nieprzyjemny.

 

8. Wspomaga oczyszczanie organizmu, ponieważ balansuje pH w organizmie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Badania wykazują, że ocet stymuluje układ krążenia a tym samym wspomaga oczyszczanie wątroby.
9. Działa korzystnie na układ limfatyczny. Oczyszcza węzły chłonne, pomaga oderwać śluz i oczyszczać węzły chłonne. Badania udowodniły, że pogada złagodzić alergie, stany zapalne zatok i zawiązane z tym bóle głowy i gardła.

10. Pomaga zmniejszyć zgagę. Lekarze uważają, że ulgę powinna przynieść już jedna łyżeczka octu, popita szklanką wody. Nie należy próbować takich metod, jeśli występują wrzody żołądka.

11. Przydaje się przy sprzątaniu. Pomaga wyczyścić łazienkę i toaletę. Wystarczy wlać do muszli ocet i zostawić na noc, ocet ma działanie grzybobójcze.
Sprawdza się też w kuchni do mycia wszystkich blatów, szkła, mikrofalówki, lodówki i innych sprzętów.

12. Myje okna bez smug. W butelce z atomizerem przygotowujemy roztwór- na 250 ml wody, 100 ml octu. Taką mieszanką myjemy okna i lustra, a następnie polerujemy je do sucha.
13. Nadaje się do zmywarki. Może być zamiennikiem standardowych detergentów.

14. Chroni ubrania przed utratą koloru. Najlepiej sprawdza się dodany do ostatniego płukania.

15. Chroni zwierzęta przed pchłami. W celu ochrony czworonogów trzeba rozpylić na sierść roztwór octu z wodą i proporcjach 1:1 i wetrzeć w skórę. Taką czynność trzeba powtarzać nawet codziennie, ale podobno jest to bardzo skuteczne.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rwa kulszowa

04.11.2014
Rwa kulszowa

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe, czyli dyski, pełniące rolę amortyzatorów. Każdy krążek to mocny pierścień włóknisto-chrząstkowy z galaretowatym jądrem. W zdrowym kręgosłupie kręgi i dyski układają się w linię przypominającą z boku literę S , a jego naturalne krzywizny zapewniają sprężystość i wytrzymałość na wstrząsy.

Problemy pojawiają się kiedy na skutek licznych przeciążeń lub urazów mechanicznych krążek międzykręgowy zaczyna uciskać nerwy w jego okolicy. Dolegliwość ta, zwana potocznie bolącymi korzonkami, świadczy słabej kondycji mięśni grzbietu oraz mięśni przykręgosłupowych i wymaga fachowego leczenia.

 

Zazwyczaj ból obejmuje okolice lędźwi, jednak ból jest tak dotkliwy, że paraliżuje całe ciało. Takie problemy zdarzają się częściej po 30. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem kręgosłup się zużywa i postępują zmiany zwyrodnieniowe. Można im zapobiegać regularnie wzmacniając mięśnie grzbietu i brzucha, oraz pamiętając o odpowiednich pozycjach przyjaznych dla kręgosłupa każdego dnia. Często przypominamy sobie o tym w momencie kiedy pojawia się ból, niestety wtedy jest zwykle za późno.

 

Ucisk krążka na korzenie nerwowe powoduje promieniujący ból. W miarę postępowania schorzenia schodzi on coraz niżej, początkowo może pojawić się w pośladku, następnie schodzi przez udo do łydki, a na końcu umiejscawia się w stopie. Postępowanie bólu świadczy o nasilającym się procesie chorobowym i jest bardzo niepokojącym znakiem. Nie należy dopuszczać do postępowania czyli peryferyzacji bólu.

W czasie ataku rwy kulszowej mogą wystąpić także zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie, przeczulica), problemy z oddawaniem moczu czy stolca. Czasem dochodzi do porażenia w miejscach, w których znajdują się uszkodzone nerwy. Może wtedy wystąpić niedowład mięśni, np. stopy, która  staje się bezwładna i „ucieka” przy chodzeniu. Dolegliwości bólowe nasilają się przy kichaniu, kaszlu, śmiechu czy parciu. Dzieje się tak, na skutek zwiększenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego i tym samym nasilenia ucisku na korzenie nerwowe w czasie wykonywania każdej z tych czynności.

Ważne żeby nigdy nie ignorować bólu i wybrać się do specjalisty zanim będzie za późno. Kiedy ból obejmie stopę często operacja kręgosłupa jest nieunikniona. Przy odpowiednio wczesnej reakcji może skończyć się tylko na regularnych ćwiczeniach i wprowadzeniu kilku zmian w codziennym życiu, które znaczenie poprawią jakość życia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Włosy suche - gdyby wierzyć telewizyjnym reklamom, jedyną metodą na naprawdę piękne włosy...

03.11.2014
Włosy suche - gdyby wierzyć telewizyjnym reklamom, jedyną metodą na naprawdę piękne włosy...

Mamy suche włosy? Gdyby wierzyć telewizyjnym reklamom, jedyną metodą na naprawdę piękne włosy - decydujące o szczęściu i poczuciu własnej wartości - byłoby kupowanie wyłącznie drogich, markowych szamponów. A czego nie dowiemy się z reklam? Na przykład tego, że znakomitą metodą na przesuszone włosy jest potraktowanie ich... zwykłym majonezem. Nigdy nie dowiemy się, czego tak naprawdę używają supermodelki, żeby ich włosy wyglądały tak, jak wyglądają... Jeśli włosy są suche, szorstkie, łamliwe i kruche - powodów tego stanu może być wiele. Włosy zbudowane są z martwej tkanki (podobnie jak paznokcie), ale trzon każdego włosa otoczony jest warstwą komórek chroniących go przed wysychaniem i uszkodzeniami. Jeśli ta zewnętrzna osłona zostanie zniszczona, włosy tracą nawilżenie i połysk, a ich końcówki zaczynają się strzępić. Ciągłe farbowanie włosów, działanie chloru, ostre słońce, gorące powietrze z suszarki, elektryczne lokówki - wszystko to osłabia je i niszczy. A niektóre osoby mają suche włosy po prostu dlatego, że gruczoły łojowe na skórze ich głów nie produkują wystarczającej ilości natłuszczających olejków.   Włosy suche - porady

  • Myj głowę nie częściej niż co drugi dzień. To wystarczy, aby zapewnić włosom czystość, a naturalnym olejkom umożliwić pielęgnowanie włosów.
  • Używaj szamponu dla dzieci - mniej wysusza włosy.
  • Zawsze myj i płucz włosy ciepłą wodą - nie gorącą. Gorąca woda rozpuszcza i spłukuje z głowy ochronne olejki. Najlepiej jest, jeśli temperatura wody jest tylko trochę wyższa od naturalnej temperatury ciała.
  • Po umyciu włosów szamponem bardzo dokładnie je wypłucz. Resztki szamponu lub osad z niego przyspieszają wysychanie włosów.
  • Awokado pomaga nawilżać włosy od cebulek po końce, a także wzmacnia je, dostarczając wielu pożytecznych białek. Obrane i pozbawione pestek awokado rozgnieć, wymieszaj z łyżeczką olejku z kiełków pszenicy i łyżeczką z jojoby. Nałóż taką odżywkę na świeżo umyte włosy i rozprowadź ją, masując skórę. Potem załóż na głowę czepek kąpielowy lub po prostu plastikową torebkę, odczekaj 15-30 minut i dokładnie spłucz.
  • Awokado można znakomicie zastąpić majonezem. Jajka zawierają przecież mnóstwo wzmacniających białek, bardzo pożytecznych dla włosów. Natrzyj zatem włosy majonezem i pozostaw go na głowie przez godzinę (nie dłużej), a potem spłucz.
  • Jeśli używasz gotowych, kupowanych w sklepie odżywek do włosów - wybieraj takie, które zawierają substancje chroniące włosy przed skutkami działania wysokich temperatur - na przykład dimetykon czy trimetykon fenylowy. Wysokie temperatury przyspieszają przesuszanie sią włosów.
  • Zrób własną odżywkę: wymieszaj 60 gramów oliwy z oliwek z 60 gramami żelu z aloesu, do tego dodaj po 6 kropli olejków z rozmaryny i sandałowego. Oliwa to naturalny środek zmiękczający, aloes nawilża włosy, olejek z rozmarynu także zmiękcza je i wzmacnia. Olejek sandałowy - jeśli chcesz go dodać - pozostawia przyjemny zapach. Natrzyj odżywką głowę, pozostaw ją na włosach na 1-2 godziny, a potem spłucz.
  • Kiedy nakładasz odżywkę, zaczynaj od końcówek, gdzie włosy są najbardziej przesuszone.
  • Jeśli nie masz innych środków - możesz natrzeć przesuszone włosy emulsją do rąk.
  • Jeśli to tylko możliwe - nie używaj suszarki, pozwól włosom spokojnie wyschnąć. Jeżeli już musisz wykorzystać suszarkę - używaj jej oszczędnie. To samo dotyczy elektrycznych lokówek czy urządzeń do prostowania włosów. Poddawanie włosów działaniu wysokiej temperatury przypomina suszenie liścia na słońcu - trudno się dziwić, że włosy są potem kruche i łamliwe.
  • Nie ustawiaj suszarki na najwyższą temperaturę - ciepłe powietrze zupełnie wystarczy, a gorące zbyt przesusza włosy.
  • Używaj raczej szczotek z naturalnego włosia niż z tworzyw sztucznych. Te drugie znacznie bardziej się elektryzują, co zwiększa łamliwość włosów.
  • Szczotkowanie zacznij od końcówek, żeby rozdzielić splątane włosy. W ten sposób unikniesz mocnego ciągnięcia włosów i ich wyrywania.
  • Kiedy już dokładnie rozczeszesz końcówki, szczotkuj włosy długimi, silnymi pociągnięciami od korzeni do końcówek - w ten sposób rozprowadzasz po całej długości włosów naturalne olejki ochronne.
  • Witaminy z grupy B wzmacniają włosy. Łykaj witaminę B-complex (50 miligramów) 2 razy dziennie w czasie posiłków.
  • Selen także wzmacnia włosy. Możesz używać kapsułki z selenem (200 miligramów dziennie) albo... jeść orzechy brazylijskie - 30 gramów suszonych orzechów zawiera 840 mikrogramów selenu. (Uwaga Przedawkowanie selenu może być groźne, a jednym z jego objawów jest wypadanie włosów)
  • Olejek z wiesiołka odżywia i wzmacnia włosy. Spróbuj go zażywać po 1000 miligramów 3 razy dziennie, w czasie posiłków. Olejek ten jest bogaty w kwas gamma-linolenowy - kwas tłuszczowy istotny dla zdrowia skóry i włosów.
  • Kiedy idziesz na basen, w którym znajduje się chlorowana woda - zawsze zakładaj do pływania czepek kąpielowy, żeby chronić włosy przed działaniem chloru. Po wyjściu z wody jak najszybciej umyj głowę.
  • W sypialni - zwłaszcza kiedy grzeją kaloryfery - używaj nawilżacza. Centralne ogrzewanie bardzo wysusza powietrze w mieszkaniu, a to przyspiesza wysychanie włosów.
  • Przycinaj włosy przynajmniej co półtora miesiąca, żeby usuwać przesuszone, rozdwojone końcówki.

Jeśli wygląd twoich włosów nagle zmienia się bez żadnej wyraźnej przyczyny, a ty sam czujesz się zmęczony, rozdrażniony, chory i... masz zaparcie - idź do lekarza. Mogą to być objawy niedoczynności tarczycy. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli oprócz suchych włosów masz także zaczerwienioną i swędzącą skórę na głowie z nawarstwianiem się łupieżopodobnych łusek - być może cierpisz na łuszczycę.   Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się