Art

Fala uderzeniowa

24.04.2014
Fala uderzeniowa

Zabiegi z zakresu fizykoterapii wykonywane regularnie i z odpowiednimi dawkami stanowią świetne uzupełnienie rehabilitacji. Poza wieloma powszechnie znanymi zabiegami, w niektórych ośrodkach można trafić na nowe metody. Jedną z nich jest fala uderzeniowa, która staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju.

Terapia falą uderzeniową jest nową oraz bardzo efektywną metodą leczenia bólu przewlekłego  związanego z układem mięśniowo-szkieletowym. Fale uderzeniowe są to akustyczne fale przenoszące energię w bolące miejsca w układzie mięśniowo-szkieletowym oraz ścięgnach ze stanami podostrymi i przewlekłymi.

Dzięki dostarczonej energii następują procesy leczenia i regeneracji ścięgien oraz tkanek miękkich. Zabieg ten działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśni oraz hamuje skurcze. To jednak nie wszystko dodatkowo przyspiesza gojenie ran, zwiększa produkcje kolagenu a także metabolizm oraz mikrokrążenie.

Taka terapia przynosi ulgę w odczuwaniu bólu i poprawia sprawność nawet po 3-4 zabiegach. Terapeuta początkowo musi wykonać badanie palpacyjne i poprzez dotyk zlokalizować miejsca bolesne. Następnie może przystąpić do terapii. Pojedyncza sesja zajmuje około 10 minut. Zabiegi nie odbywają się jeden po drugim, są oddzielone jedno tygodniowymi przerwami.

Udowodniono wiele korzyści płynących z takiego rodzaju terapii. Najważniejsze to złagodzenie objawów bólowych oraz przywrócenie sprawności ruchowej. Zazwyczaj do uzyskania poprawy wystarczą zaledwie 3-4 zabiegi.

Jest to metoda nieinwazyjna, nie wymaga znieczulenia, nie zaobserwowano efektów ubocznych.

Ta nowa metoda zdobywa coraz większą popularność. Jest polecana w leczeniu wiele jednostek chorobowych, między innymi: ból w okolicy bioder, ból ścięgna Achillesa, bóle barków, bóle ścięgien, zapalenia nadkłykcia ( łokieć golfisty i tenisisty), zespół mięcia piszczelowego przedniego, bóle punktów spustowych oraz bóle pięty wynikające z zapalenia powięzi podeszwowej lub te związane z ostrogami piętowymi. Jeśli znajduje się w ofercie ośrodka, w którym odbywamy rehabilitację warto skorzystać z tego zabiegu. Przynosi ulgę w bólu szybciej niż inne zabiegi.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ścięgno Achillesa

23.04.2014
Ścięgno Achillesa

To największe i najsilniejsze ścięgno w ludzkim organizmie. Łączy tylne mięśnie goleni z guzem piętowym kości piętowej. Mimo, że potrafi wytrzymać duże obciążenia, poprzecznie nawet do 500 kg często ulega kontuzjom. Są to uszkodzenie zarówno nagłe jak i przewlekłe.  W ich wypadku może dojść do częściowego lub całkowitego przerwania ścięgna. Najczęściej takie urazy dotykają mężczyzn w wielu średnim uprawiających sporty biegowe oraz aktywność fizyczną wymagającą bardzo dużego wysiłku fizycznego. Jednak nie znaczy to, że nie dotyczy to innych. Ścięgno jest narażone na wiele kontuzji i nie należy ignorować nawet niewielkiego bólu w tej okolicy.

Bezpośredni wpływ na urazy mają powtarzające się błędy treningowe, nadmiernie napięte mięśnie oraz złe ustawienie stopy, wynikające niekiedy ze źle dobranego obuwia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wadliwego ustawienia stopy. Coraz bardziej popularne jest dobieranie odpowiednich butów treningowych na platformie, która sprawdza ustawienie stopy i dopasowuje buty indywidualnie do każdego. Warto skorzystać z takiej korekcji, jeśli nadarzy się okazja.

Jak uniknąć kontuzji?

Nie należy lekceważyć bólu pojawiającego się w czasie treningu, każda aktywność fizyczna często nasila ból i pogłębia mikrouszkodzenia ścięgna. Prowadzi to do rozleglejszego uszkodzenia, a nawet całkowitego zerwania ścięgna. Odpoczynek jest bardzo ważny, organizm ma czas na regenerację i przygotowanie do kolejnego wysiłku.

Na niewielki ból dobry może okazać się zimny okład, działa przeciwzapalnie obkurczając naczynia krwionośne. Można przykładać go nawet kilka razy dziennie.

Dobór butów treningowych ma ogromne znaczenie, odpowiednie wkładki korygujące ustawienie stopy mogą być zbawienne, dla osób które często ulegają kontuzją. Pomogą odciążyć ściągnę Achillesa oraz inne struktury stopy.

Rozciągnie to niezbędny element treningu, powinno trwać kilkanaście minut i obejmować mięśnie i ścięgna całego ciała, a w szczególności partie, które były ćwiczone bardzo intensywnie.

Jeśli mimo wszystko ścięgno dalej boli konieczna jest wizyta u specjalisty. Fizjoterapeuta czy lekarz po wykonaniu testów czynnościowych postawią dokładną diagnozę i wprowadzą odpowiedną terapię.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wielkanoc. Noc jest wielka, a słoneczny dzień wesoły!

20.04.2014
Wielkanoc. Noc jest wielka, a słoneczny dzień wesoły!

Są to święta iście wiosenne, wszystkim znane i lubiane. Wywodzą się przede wszystkim z chrześcijaństwa, gdzie upamiętniają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzi się je zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Sprawdźmy z czego powinna się składać tradycyjna święconka i co oznacza. Czy celebracje wielkanocne wyglądają tak samo na całym świecie?   Sprawdźmy na początek czego nie powinno zabraknąć w naszym koszyczku ze święconką oraz czego są symbolem: Jajka (Pisanki, Kraszanki) - oznaczają życie i odrodzenie Chleb oraz Baranek (cukrowy, z masła lub z ciasta) - symbol Jezusa Chrystusa (Agnus Dei - Baranek Boży) Chrzan i masło- gorycz i słodycz po śmierci i zmartwychwstaniu. Sól - symbol dostatku i gościnności Wędliny - są znakiem kończącego się Wielkiego Postu.   By tradycji stało się zadość proponuję przygotowanie zwyczajowych kraszanek sposobem naszych prababć. Powstają one przez gotowanie jajek w roślinnym wywarze. Oto przepisy na naturalne barwniki: brązowy (rudy): łupiny cebuli żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka różowy: sok z buraka czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka   Spójrzmy jak obchodzona jest Wilekanoc w różnych regionach świata. Jeśli zapoznamy się z historią obchodów tych świąt w Wielkiej Brytanii okazuje się, iż tradycja sięga czasów jeszcze długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Swoją nazwę “Easter” zawdzięczają anglo-saskiej bogini “Eostre”, będącej głównie patronką narodzin, szczęścia i płodności. W Afryce święta obchodzi się głównie we wspólnotach chrześcijańskich. Tradycyjnie wierzący spotykają się w nocy i odnawiają kościół. Udział biorą często setki osób, dekorując budynek ozdobami wykonanymi z kolorowych tkanin, przypominającymi ptaki, kwiaty, motyle i drzewa. Pacoca jest to pasta z kruszonych orzechów i cukru. Tego świątecznego specjału serwowanego tradycyjnie na Wielkanoc można skosztować w Brazylii. Duże znaczenie w obchodach świąt ma tu cały Wielki Tydzień. Podczas wielkich procesji niesione są figury Maryi i Jezusa Chrystusa bajecznie ozdobione kwiatami. Szczególne znaczenie ma jeden z nich, kwiat Macela, który kwitnie tylko w czasie Wielkiego Postu. Tradycja nakazuje przynieść go w czasie Niedzieli Palmowej w celu uzyskania błogosławieństwa.   Korzystając z okazji Redakcja życzy Zdrowych, Rodzinnych i Wesołych Świąt Wielkanocnych wszystkim czytelnikom!   Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się