Art

IV miesiąc ciąży

09.05.2015
IV miesiąc ciąży

IV miesiąc ciąży

I tak rozpoczyna się najprzyjemniejszy, drugi trymestr ciąży. Nudności odejdą w niepamięć, dzięki czemu jedzenie będzie sprawiało ci przyjemność. Piersi nadal będą duże, lecz nie tak wrażliwe. A najwspanialsze jest to, że pod koniec czwartego miesiąca twój brzuszek zaokrągli się i będzie wyglądać zdecydowanie bardziej ciążowo. Charakterystyczne dla drugiego trymestru jest, że maluchy rozwijają się w różnym tempie. Nie zmienia to faktu, że wszystkie przechodzą te same etapy.

14 tydzień

W tym tygodniu dziecko jest wielkości zaciśniętej pięści. Rozwijają się brwi, włoski na główce i owłosienie całego ciała zwane lanugo. Spełnia ono funkcję grzewczą. Gdy pod skórą malucha wytworzy się tkanka tłuszczowa, owłosienie to nie będzie już potrzebne. Czasem rodzą się wcześniaki, które nadal pokryte są meszkiem płodowym.

15 tydzień

Dziecko waży 56-85 g, a jego długość wynosi około 11 cm. Maleństwo potrafi już poruszać palcami, a nawet ssać kciuk. Intensywnie ćwiczy ruchy oddechowe, ssanie, połykanie oraz rozciąganie i kopanie.

16 tydzień

W tym tygodniu dziecko waży od 85 do 140 g. Długość jego ciała mierzona od czubka głowy do pośladków to 10-13 cm. Mięśnie pleców są silniejsze, co powoduje coraz większe rozprostowanie ciała. Twarz zdobią już brwi i rzęsy. Maluch potrafi wykonywać niewielkie ruchy gałkami ocznymi, a nawet zapiszczeć, gdy uderzysz się w brzuch.

17 tydzień

Dzieciątko jest wielkości twojej dłoni i waży około 140 g. Doskonali połykanie i ssanie. Kontroluje tempo bicia serca i utrzymuje je na poziomie 140-150 uderzeń na minutę. Jego skóra jest niemal przeźroczysta, ale zaczyna tworzyć się pod nią tkanka tłuszczowa.

W trakcie tych tygodni możesz zauważyć:


  • Zmęczenie, senność

  • Rzadsze oddawanie moczu

  • Ustanie nudności

  • Bóle głowy (sporadyczne)

  • Zgagę

  • Zaparcia

  • Zwiększenie apetytu

  • Powiększanie się piersi

  • Obrzęki kończyn

  • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy

  • Nieżyt nosa, któremu może towarzyszyć krwawienie

  • Nieżyt ucha

  • Krwawienie dziąseł po szczotkowaniu

  • Żylaki nóg

  • Hemoroidy

  • Niestabilność emocjonalną

  • Uczucie rozbicia, radości lub frustracji


Pod koniec czwartego miesiąca możesz już czuć ruchy dziecka. Twoja macica będzie wielkości niewielkiego melona. Możesz ją wyczuć około 4 cm poniżej pępka. Jeśli sprawia ci to trudność, poproś o pomoc lekarza przy najbliższej wizycie kontrolnej.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ksylitol

08.05.2015
Ksylitol

Konsekwencje spożywania tradycyjnego cukru są coraz częściej zauważalne w postaci chorób i dolegliwości. Są to głównie infekcje górnych dróg oddechowych, osteoporoza czy nadwaga, prowadząca do cukrzycy i otyłości. Cukier podnosi ciśnienie krwi, poziom złego cholesterolu (LDL), poziom trójglicerydów, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i miażdżycy. Ponadto powoduje próchnicę zębów i zapalenie ozębnej. Zaburza koncentrację, może nasilać astmę i alergię. To główne, ale nie jedyne powody, dla których powinniśmy unikać cukru.

 

Czym zastąpić cukier?

Dostępne  są liczne zamienniki cukru, słodycze robione na bazie

miodu, syropów klonowych, słodów z ryżu i pszenicy, jednak nie rozwiązują

problemu. Ich działanie jest zbliżone do działania cukru, mogą jedynie

łagodzić bądź opóźniać te same przykre konsekwencje.

 

Dlaczego ksylitol?

Jest produktem całkowicie bezpiecznym, a wręcz słodzącym produktem leczniczym, pozyskiwanym z drewna brzozowego. To cukier pięciowęglowy, mający właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Ksylitol wygląda i smakuje tak samo jak cukier, ale to jedyne podobieństwa. W przeciwieństwie do tradycyjnego cukru, ksylitol nie posiada właściwości toksycznych.

Jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny i posiada niski indeks glikemiczny - IG 8, dzięki czemu  jest bezpieczny dla diabetyków.

 

Regularne płukanie jamy ustnej roztworem ksylitolu przywraca właściwe pH jamy ustnej, remineralizuje szkliwo, a nawet zasklepia drobne ubytki. Wskazane jest nawet pozostawienie ksylitolu na zębach na noc.  Zapobiega również chorobom przyzębia, zapaleniu dziąseł, a także parodontozie. Przyspiesza gojenie też zajadom i niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

 

Zastosowanie ksylitolu

Nadaje się do bezpośredniego spożycia, słodzenia kawy i herbaty. Można wykorzystać go w pieczeniu ciast, z wyjątkiem drożdżowego, ksylitol nie jest dobrą pożywką dla drożdży. Można dodawać go do domowych przetworów, soków i deserów.

 

Ksylitol jest odpowiedni dla każdego kto dba o zdrowie i chce zachować dobrą sylwetkę. To najlepszy i całkowicie naturalny zamiennik cukru, który nie powoduje nagłych skoków insuliny. Jest wręcz zalecane wypijanie napojów z ksylitolem, nawet jeśli nie na co dzień nie używamy cukru. Warto stosować go profilaktycznie jako ochronę zębów przed próchnicą.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

PEG w kosmetykach, co oznacza?

07.05.2015
PEG w kosmetykach, co oznacza?

To bardzo często spotykany skrót na liście w składzie kosmetyków. PEG to mieszaniny związków chemicznych, w ich skład wchodzą między innymi glikol propylenowy i glikol polietylenowy. Polietylen używany jest w produkcji między innymi folii, rur, żyłek wędkarskich, pojemników, nart, żagli, zmywaczy do paznokci i kosmetyków. PEGi są szeroko stosowane w produkcji kosmetyków. Pełnią w nich rolę, emulgatorów, rozpuszczalników, a także środków zwiększających lepkość.

Umożliwiają połączenie substancji wodnych z oleistymi. Dzięki nim niektóre kosmetyki mają gładką i jednolitą konsystencję.

Są szkodliwe, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się szkodliwy, trujący gaz- tlenek etylenu. Jego cząstki mogą przedostawać się do kosmetyków. Może nawet uszkadzać komórki, przypisuje się im działanie rakotwórcze, jednak nie jest to potwierdzone. Ponadto mogą zatykać pory, wywoływać stan zapalny, pokrzywkę, świąd czy głębokie pękanie naskórka. Sztuczne emulgatory osłabiają naturalną barierę lipidową skóry, skóra staje się przez to bardziej podatna na szkodliwe substancje docierające z zewnątrz. Objawy nie są natychmiastowe, jednak dłuższe stosowanie preparatów o takim składzie może stopniowo prowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Szczególnie powinny ich unikać kobiety w ciąży, niestety można znaleźć te składniki w kosmetykach przeznaczonych dla matek, a nawet niemowląt. Dlatego trzeba uważnie wybierać kosmetyki, zwłaszcza dla dzieci.

Jakich oznaczeń szukać by uniknąć ich w kosmetykach?

Mogą być opisane jako PEG lub PPG, także z różnymi przyrostkami.

Występują także pod innymi nazwami: glikol polietylenoglikol, poliglikol oksyetylenowy, polioksyetlenoglikol, makrogol, carbowax, polyethylene glikol, polyethylene oxide, PEO.

Ze względu na ich szkodliwość większość organizacji przyznających certyfikaty ekologiczne  wprowadziły całkowity zakaz stosowanie emulgatorów PEG.

Istnieją naturalne emulgatory stosowane w certyfikowanych i niektórych naturalnych kosmetykach. Występują najczęściej pod nazwami:

Lanolil Alcohol, Cetearyl Alcohol, Lanolin, Cera Alba, Lecytyna, Wosk Pszczeli, Guar Gum, Xanthan Gum.

Warto dokładnie czytać składy kosmetyków i unikać tego typu szkodliwych składników.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się