Art

Jak zapobiegać wadom zgryzu u dzieci?

07.10.2015
Jak zapobiegać wadom zgryzu u dzieci?
Zęby dziecka kształtują już w pierwszych dniach jego życia. Wpływ na ich prawidłowy rozwój ma odpowiedni dobór smoczka, ułożenie snu, a nawet ssanie kciuka. Na co należy uważać i czego unikać żeby w przyszłości uniknąć częstych wizyt u ortodonty? Ssanie jest odruchem bezwarunkowym, który daje możliwość pobierania pokarmu, a także uspokaja dziecko. Jeśli dziecko nie może obyć się bez smoczka, należy dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Powinien być delikatnie spłaszczony od strony języka i mieć lekki wybrzuszenie od strony podniebienia, w ten sposób dostosuje się do anatomicznego kształtu jamy ustanej.  Dobrze, jeślismoczekjestwykonany z silikonu lub lateksu. Wykonane z nich smoczki są twarde angażują dziecko do większego wysiłku podczas ssania, co ma korzystny wpływ na rozwój jego narządów mowy. Odpowiednio dobrany smoczek uchroni przed wysuwaniem się zębów ku przodowi. Trzeba go często wymieniać, po około 5-6 tygodniach ulega deformacji. Stopniowo należy odzwyczajać dziecko od ssanie smoczka. Ważna jest także butelka do karmienia, smoczek też nie jest w niej bez znaczenia. Dziurka przez która dziecko pobiera pokarm powinna być dostosowana do tempa jedzenia, przyjmuje się, że dziecko powinno opróżniać butelkę nie dłużej niż 15 minut. Zbyt duży otwór nie jest wskazany, ponieważ nie angażuje dziecka do pracy narządów artykulacji, mleko wypływa z łatwością. Przy za małym otworze dziecko może łatwo zniechęcić się do jedzenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Stały pokarm którym zaczynamy karmić dziecko ma wpływ na kształtowanie aparatu mowy. Po ósmym miesiącu życia dziecko powinno zacząć przyjmować bardziej zagęszczone pokarmy. Rozdrabnianie i połykanie mają istotny wpływ na rozwój mowy. Z czasem warto nauczyć tez dziecko pić przez słomkę, dzięki temu zaangażuje też mięśnie warg i języka. Warto zachęcać niemowlę do nieświadomego wykonywania ćwiczeń poprzez ssanie, gryzienie pokarmu oraz połykanie. Im wcześniej zadbamy o właściwy rozwój zgryzu i narządów mowy u dziecka,  jest duża szansa że uda nam się uniknąć terapii u logopedy i aparatu ortodontycznego dla dziecka.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego

06.10.2015
Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego

Spośród uszkodzeń wszystkich stawów, aż 30% stanowią urazy w obrębie stawu kolanowego.  Konkretnie dotyczą one struktur stabilizujących staw klonowy czyli,  głównie więzadła krzyżowego tylnego. Więzadło krzyżowe tylne (PCL - Posterior Cruciate Ligament) jest jednym z głównych stabilizatorów kolana. Dzięki niemu możemy wykonywać ruchy zgięcia i wyprostu w stawie kolanowym, sprawia też że łąkotki i chrząstki stawowe pracują prawidłowo.

Przypadków uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego jest mniej niż krzyżowego przedniego. Do jego uszkodzenia dochodzi przy urazach kończyn dolnych, często zdarza się, że są niezauważane.

W jakich sytuacjach może dojść do urazu?


  • upadek na ugiętym kolanie,

  • nagły i gwałtowny wyprost stawu kolanowego.

  • nadmierne zgięcie stawu kolanowego.


Objawy urazu

Pierwszym objawem jest najczęściej ból tylnej części kolona, obrzęk oraz niestabilność stawu kolanowego. Wszystkie te objawy powodują trudności i przemieszczaniu się. Zawsze należy dokładnie sprawdzić z jakim urazem mamy do czynienia. Nieleczony uraz po dłuższym czasie najczęściej prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawu rzepkowo- udowego oraz przewlekłego bólu stawu kolanowego.

Leczenie

Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze, które obejmuje niewielkie urazy Polega ono na umieszczeniu kalana w ortezie na okres 6 tygodni. Jeśli jednak nie przynosi ono dobrych rezultatów konieczny jest zabieg operacyjny. Artroskopia jest wykonywana wraz z zabiegiem rekonstrukcyjnym więzadła krzyżowego tylnego.

Na czym poleca zabieg?

Rozpoczyna się artroskopią stawu kolanowego, podczas której po niewielkim nacięciu przy użyciu endoskopu sprawdza się wielkość uszkodzenia więzadła i innych struktur wewnątrz kolana. Jeśli potwierdzi się wcześniejsza diagnoza urazu,  przez drugie nacięcie wprowadza się narzędzia chirurgiczne. Po przeprowadzeniu procedur leczniczych elementów stawowych oraz usunięciu fragmentu uszkodzonego więzadła dokonuje się jego rekonstrukcji.

Obecnie jest to powszechnie wykonywany zabieg, który daje bardzo dobre rezultaty. Zabieg jest bezpieczny, jednak czasem mogą pojawić się powikłania.  Do najczęstszych należą wewnątrzstawowe krwiaki, uszkodzenia nerwów i chrząstki stawowej, infekcje lub zakrzepica żylna.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

W co warto zaopatrzyć się przy małym dziecku?

05.10.2015
W co warto zaopatrzyć się przy małym dziecku?

Pierwsze tygodnie dziecka to bardzo ważny czas budowania odporności. Istotne jest monitorowanie zdrowia nowo narodzonego dziecka. Pomoże z tym kilka przedmiotów niezbędnych w apteczce młodych rodziców.

1.  Termometr jest pewnie w większości domów, ale warto sprawdzić czy na pewno działa. Najlepsze są termometry bezdotykowe, które nie stresują dziecka, a dają precyzyjny wynik. Termometr sprawdzi się też do sprawdzania temperatury wody w wanience czy pokarmu w butelce.

2.  Nawilżacz powietrza to jedno w ważniejszych akcesoriów. Zwłaszcza o okresie zimowym, kiedy powietrze jest bardzo suche może pomóc uniknąć infekcji dróg oddechowych. Do wyboru jest wiele modeli i kształtów, dobrze wybrać uniwersalny model, który będzie nam służył nawet kiedy dziecko podrośnie.

3.  Waga dla kontroli rozwoju dziecka. Wagi dziecięce pomagają zważyć, ale tez zmierzyć dziecko. Są niezwykle dokładne i pomagają kontrolować prawidłowy rozwój dziecka. Są szczególnie przydatne dla dzieci z niską masą urodzeniową, może to pomóc uniknąć zbyt częstych kontroli u lekarza.

4.  Termofor przydaje się w każdym wieku, ale dzieciom jest szczególnie potrzebny, zwłaszcza w czasie kolek i bólów brzucha. U dzieci najlepiej sprawdzi się kolorowy i miękki pluszowy termofor. Będzie przypominać dziecięca maskotkę i skutecznie rozgrzeje dziecko, kiedy będzie taka potrzeba. Dobrze sprawdzi się także przy infekcji dróg moczowych. Ciepło jakie wytwarza rozluźnia napięte mięśnie i ma działanie relaksujące.

Nie wszystkie te akcesoria są konieczne, jednak warto zastanowić się, które mogło by ułatwić codzienna pielęgnację. Niezbędny może okazać się zwłaszcza termofor i nawilżacz powietrza, albo bezdotykowy termometr jeśli dziecko nie chce utrzymać tradycyjnego.

Autorka: Daria Występek  
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się