Joga i relaks – część 2.

05.08.2014
Joga i relaks – część 2.

Z Clementine Zielińską certyfikowanym instruktorem jogi i technik oddechowych Fundacji Art of Living rozmawiała Magdalena Pawluk. "W zdrowym ciele zdrowy duch" -  zdrowe i piękne ciało jest marzeniem niemal każdego człowieka. Jednak różne problemy i stres, utrudniają nam zachowanie spokoju ducha i znalezienie czasu tylko dla siebie. Rozmowa o tym, jak połączyć pielęgnację ciała i ducha. Ciąg dalszy - część 1 do przeczytania tutaj.

Co sprawia, że joga jest uważana również za metodę relaksacyjną?

By wytłumaczyć to w najprostszy sposób, bez wdrażania w poszczególne ścieżki, typy i rodzaje jogi, warto przyjrzeć sie prostej tendencji, której każdy z nas podlega. Zauważamy to, co stanowi kontrast do tego, co poznaliśmy wcześniej. Bez nocy nie rozpoznawalibyśmy dnia i tak samo relaks osiągamy poprzez uwolnienie od stresu, czy napięć. To czym zajmuje sie hatha joga, to najprościej mówiąc, napinanie mięśni i rozluźnianie ich, wysiłek i relaks. Ze względu na powiązanie naszego umysłu z ciałem, ćwiczenia fizyczne mogą również odprężyć właśnie umysł. Wiedzieli o tym nie tylko starożytni jogini, gdzieś daleko w Indiach, ale również nasi pradziadowie głosząc: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Zwróćmy uwagę na nasz stan psychiczny, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej. Wigor wprost emanuje od nas. Co z kolei dzieje sie z nami, kiedy jesteśmy chorzy, np. przeziębieni. Naturalna jest utrata ochoty na zabawę, pogorszenie humoru, etc. Zatem, jeśli zadbamy o odpowiednią kondycję fizyczną, wpłyniemy tym samym na stan swojego umysłu. Tu jednak warto wspomnieć o roli oddechu, który poprzez umysł jest bezpośrednio związany z emocjami. Kiedy jesteśmy zdenerwowani nasz oddech staje sie skrócony, płytki, często urywany, a kiedy jesteśmy odprężeni jest długi, spokojny, głęboki. To w bardzo prosty sposób pokazuje nam te zależności. Skoro emocje wpływają na oddech, pracując z nim możemy wyciszyć umysł i nie dać porwać się emocjom. Dobrze jest spojrzeć na jogę z trochę szerszej perspektywy, nie tylko jak na orientalna gimnastykę i decydując się na zajęcia wybrać takie, które oprócz rozwoju fizycznego przyniosą odprężenie i relaks na subtelniejszych poziomach, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik oddechowych. Takie można zdobyć udając się na jeden z wielu kursów prowadzonych przez ogólnoświatową Fundację Art of Living.

W jaki sposób joga może pomóc w walce ze stresem?

Ja bym raczej zastąpiła wyrażenie "walka ze stresem" określeniem "zachowanie spokoju". Joga pozwala zachować wewnętrzną równowagę pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych. Tu nikt nie walczy, a jedynie zachowuje harmonię umysłu. W dzisiejszym świecie nie brak wojen o pokój. A czy to nie jest największy paradoks? Czy możemy dać innym coś, czego sami nie posiadamy? Jeśli sami zadbamy o spokój w naszym umyśle, przełoży się to na nasze relacje w pracy oraz z najbliższymi. Jeśli poświęcimy choć trochę czasu na to, by przyjrzeć się i uświadomić temu, co czujemy, na chwilę zwolnimy i odprężymy sie, z pewnością przyniesie to wymierne korzyści na wielu płaszczyznach naszego życia.

Mądre poprawianie natury

04.08.2014
Mądre poprawianie natury

„Piękny uśmiech” to nadużywany slogan reklamowy. Osłuchaliśmy się z nim i nie robi na nas większego wrażenia. Tymczasem Smiling Report wykazał jasno, że osoby z ładnymi zębami odbierane są pozytywnie i łatwiej odnoszą sukces.  Piękny uśmiech to potężne narzędzie – a stomatologia estetyczna to doskonały sposób by je zdobyć!

Dlaczego warto?

Poprawianie natury i odwracanie skutków dawanych zaniedbań w zakresie estetyki uśmiechu nie jest tematem tabu. Stomatologia estetyczna, tak popularna wśród celebrytów i gwiazd ekranu, jest w zasięgu każdego. Warto poznać możliwości, które oferuje. Dlaczego? Jeśli wierzyć statystykom podczas kontaktu wzrokowego 40% naszej uwagi skupia się właśnie na uśmiechu! Co więcej, aż 71% pracodawców stawia na osoby, które ładnie się uśmiechają. Chcesz łatwiej zdobywać ludzką przychylność? Marzy Ci się kariera prezesa?  Zacznij od inwestycji w zdrowe zęby!

Naturalność – zasada nr 1!

Prawdziwy specjalista w dziedzinie stomatologii estetycznej stawia na naturalność uśmiechu. Cel to poprawienie wyglądu zębów. Nie chodzi jedynie o ich uzupełnienie, wyrównanie, czy zmianę barwy samego zęba. Dziąsła musza odzyskać zdrowy kolor, linia szyjek zębów – przebiegać równo z linią warg (tzw. estetyka czerwona), a odcień bieli i rodzaj szkliwa powinny być dopasowane do rodzaju Twojej urody.

Licówki – szybko i nieinwazyjnie

Twoim problemem są przebarwienia? Chcesz pozbyć się szpar między zębami? Odbudować częściowo utracony ząb? Pomyśl o licówkach. To bardzo cienkie płatki porcelanowe mocowane bezpośrednio na zębach (od strony licowej – stąd ich nazwa).  Precyzyjnie uzupełniają braki i likwidują wszystkie estetyczne niedoskonałości. Poprawnie dobrane są gwarancją zdrowego i naturalnego wyglądu. Ich największa zaleta? To jeden z najmniej inwazyjnych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu. Bezpieczny, bez powikłań, bólu, konieczności leczenia aparatem ortodontycznym. Wymarzone efekty uzyskuje się bardzo szybko.

Korona – niczym zdrowy ząb

Korony możesz wybrać, jeśli Twój ząb został zniszczony, trwale przebarwiony lub złamany. To najtrwalsza metoda odbudowy idealnie naśladującą naturalny ząb. Porcelana jest bardzo wytrzymała, nie zmienia koloru, a nasz organizm doskonale ją toleruje. Co więcej, nie gromadzą się na niej bakterie i kamień nazębny. Stosowane obecnie korony cyrkonowe to najwyższe osiągnięcie stomatologii estetycznej w zakresie odbudowy zębów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie optymalnej głębi i przezierności szkliwa.

Wystarczy jedna wizyta

Najszybszym, bo możliwym do zastosowania w zaledwie jednej wizyty rozwiązaniem są estetyczne obudowy kompozytowe. Dla ich trwałości kluczowy jest dobór wysokiej jakości materiałów.  Nakłada się je stosując tzw. polichromatyczną technikę warstwową. Kształt, kolor i powierzchnia zęba mogą zostać precyzyjnie dopasowane w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut. Efekty estetyczne są nie tylko szybkie, ale też skuteczne i często zaskakujące. Taki rodzaj odbudowy idealnie sprawdza się w grupie wrażliwych pacjentów. Jego ogromną zaletą jest oszczędzanie twardych tkanek zęba. Co więcej, by zadbać o zęby w ten sposób nie musisz wykonywać wycisków i rekonstrukcji w pracowni protetycznej - a to oznacza znacznie mniejsze koszty leczenia.

Zrób to dla siebie

Twoje zęby są zdrowe, ale nie satysfakcjonuje cię ich kolor – są żółte, szare, stale przebarwione? Niby nic poważnego, a jednak problem uderza w Twoją pewność siebie.  Zupełnie nie potrzebnie. Takie zęby nie potrzebują dużych zmian i inwazyjnych zabiegów. Wystarczy indywidualnie dobrana i całkowicie bezpieczna metoda wybielania, która pozwoli wydobyć ich piękno.

Do bieli przez światło

Na pewno wiesz o istnieniu lamp wybielających. To najszybsza z metod. Jeden zabieg trwa od 45 do 90 min. Możliwe jest uzyskanie poprawy o kilka odcieni w skali Vita. Jak przebiega wybielanie lampą? Na zęby nakładany jest żel wybielający. Pod wpływem światła wnika on przez szkliwo do zębiny i likwiduje przebarwienia.

Po kontrolą, ale w domu

Wybielanie metodą nakładkową to bardziej wymagająca technika. W tym przypadku na efekt trzeba czekać ok. 2 tygodni. Metoda stosowana jest pod kontrolą stomatologa, jednak preparat wybielający zakłada się samodzielnie w domu, na wykonanych na indywidualne zamówienie nakładkach.

Działanie od wewnątrz

Zauważyłeś przebarwienia na zębach leczonych kanałowo? Najprawdopodobniej do zębiny przeniknęły barwniki (z krwi lub materiału wypełniającego). Lampa i wybielanie nakładkowe to za mało w tej sytuacji. Idealną biel osiąga się przez kilkakrotne (co ok. 4 dni) aplikowanie środka wybielającego do wnętrza zęba. Rozjaśnienie następuje stopniowo i rozłożone jest na kilka tygodni. Cierpliwość popłaca i nawet mocno przebarwione czy ciemne zęby zyskują naturalnie piękny kolor.

Zaangażuj się w swój uśmiech!

W kwestii wybielania podstawą jest Twoja współpraca ze stomatologiem. Bezpośrednio po zabiegu zęby bardziej chłoną kolor z kawy, herbaty, kolorowej żywności… Niezależnie od tego jaką metodę wybierasz, zapytaj dentystę o preparat zawierający „płynne szkliwo”. Wzmocni on zęby oraz zmniejszy ewentualną nadwrażliwość. Będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem i pewnością siebie. Twoje otoczenie od razu zauważy zmianę. W końcu poczujesz, że „piękny uśmiech” nie jest pustym frazesem, a Twoją ogromną zaletą i wsparciem w wielu życiowych sytuacjach.

Dr Piotr Puchała

Dr Piotr Puchała – lekarz stomatolog

artysci usmiechu

Art

W oczekiwaniu na olejek ylang ylang…

03.08.2014
W oczekiwaniu na olejek ylang ylang…
Olejek ylang ylang - poniżej trochę o jego właściwościach. Ylang Ylang to egzotyczny kwiat, który pochodzi głównie z obszaru Indonezji. Można go spotkać w lasach deszczowych wysp Pacyfiku, na Filipinach, Jawie, Sumatrze oraz Polinezji - czyli full exotic :) W języku malajskim oznacza 'kwiat kwiatów'. Kobiety często wpinają kwiaty Ylang we włosy :) Drzewo dorasta do 25 metrów, a jego kwiaty mogą mieć kolor żółty (najczęściej stosowane w kosmetykach i perfumach) , fioletowy lub różowy.

Właściwości:

Olejek ylang ylang poza kojącym zapachem ma również silne właściwości uspokajające.

- łagodzi objawy stresu, bezsenności, niepokoju a nawet depresji

- wzmacnia układ nerwowy

- posiada właściwości antyseptyczne (odkażanie ran, skaleczeń, zadrapań, poparzeń)

- zapobiega powstawaniu infekcji (ochrona przed bakteriami, wirusami i grzybami)

- ma działanie przeciwskurczowe

- pomaga obniżyć ciśnienie krwi

- równoważy gospodarkę hormonalną

- reguluje wydzielanie sebum (podstawowy składnik płaszcza hydrolipidowego, który natłuszcza skórę aby uchronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych) dzięki czemu skutecznie pomaga walczyć z dolegliwościami skórnymi.(pomocny w leczeniu łojotoku)

- przyspiesza gojenie ran

- chroni pzed zachorowaniem na tężec

- wspomaga leczenie dolegliwości żołądkowych oraz układu trawiennego

Zastosowanie:

Należy pamiętać, że co za dużo to niezdrowo :) Zapach mimo, że jest piękny ( zapach spokrewniony z zapachem jaśminu) w za dużych ilościach może spowodować nudności oraz bóle glowy. Zaleca się stosowanie olejku w dużym rozcieńczeniu. A z tych przyjemniejszych kwestii warto wspomnieć, że olejek z ylang ylang ma silne działanie pobudzające zmysły :)       Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/