Art

Kakao i karob

25.06.2016
Kakao i karob

Kakao to dobrze znany ciemny proszek, który po przyrządzeniu daje aromatyczny napój. Ma gorzkawy smak, który wynika z zawartości flawonoidów, które są cennymi przeciwutleniaczami. Wspomagają one pracę mózgu, chronią układ krążenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób i dobrze wpływają na wygląd skóry.

Zawiera także tryptofan, z którego powstaje serotonina. Dzięki temu wpływa bezpośrednio na poprawę nastroju i działa kojąco. Tryptofan ułatwia też zasypianie.
Kakao dodaje energii i poprawia samopoczucie i jest zdrowe. Zawiera wiele cennych składników- żelazo, fosfor, chrom, magnez, a także witaminy A, B, C i E.

Kakao ma też wady. Działa stymulująco, zawiera kofeinę i teobrominę. Wpływaj one na układ krążenia, a także drogi oddechowe. Szczególnie teobromina, której w kakao jest o wiele więcej niż kofeiny, rozszerza naczynia krwionośne, działa na układ nerwowy, a w większych dawkach może osłabiać koncentrację. Może także wywoływać uczucie głodu czy bólu żołądka, ponieważ zwiększa aktywność kwasu żołądkowego. Nie jest jednak groźne kiedy spożywa się je w niewielkich ilościach.
Kakao może być także alergenem, osoby uczulone zdecydowanie powinny go unikać. Zwiera sporą ilość kwasów tłuszczowych, dlatego jest kaloryczne, w 100 g około 400 kalorii.

Karob jest trochę jaśniejszy od kakao. Różni się także smakiem, karob jest słodkawy i mniej intensywny.Jest też nazywany mączką chleba świętojańskiego.  Przy jego uprawie nie stosuje się środków chemicznych, co często jest konieczne przy uprawie kakao, które w klimacie wilgotnym jest podatne na infekcje roślinne.
Nie zawiera stymulantów jak kofeina, dlatego jest bezpieczny dla dzieci i nie uzależnia.
Zawiera cenne składniki odżywcze- żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, mangan, sód, bar, nikiel, miedź, a także witaminy- A, B, D, E.

Karob zawiera więcej naturalnych cukrów niż kakao, jednak zdecydowanie mniej tłuszczu. Zmniejsza to jego kaloryczność- w 100 g ma około 220 kalorii, czyli prawie połowę mniej niż kakao. Zawiera także 2 razy więcej błonnika.
Jest zalecany cukrzykom, pomaga regulować poziom glukozy we krwi, a także obniża poziom złego cholesterolu. Zawiera sporo przeciwutleniaczy eliminujących wolne rodniki.
Karob wspomaga naturalną odporność organizmu, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo. Ma także właściwości wykrztuśne dzięki czemu jest zalecany w infekcjach dróg oddechowych, stosuje się go w syropach przeciwkaszlowych.
Produkuje się z niego czekoladki, cukierki, dodaje do ciast czy napojów. Warto go spróbować.

Zarówno kakao jak i karob są dobrymi składnikami zróżnicowanej diety. Można używać ich na wiele sposobów. Karob jest dobrą alternatywa dla alergików i osób, które liczą kalorie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ćwicz i zadbaj o ładną skórę

24.06.2016
Ćwicz i zadbaj o ładną skórę

Sport ma ogromną ilość zalet i ciężko je wszystkie wymienić. Poprawia też samopoczucie, jedynym mankamentem może być pogorszenie stanu skóry. Może dojść do tego przy złej pielęgnacji czy gorszych warunkach pogodowych. Wybierając dyscyplinę należy też kierować się swoim typem skóry.

Skóra sucha i wrażliwa nie najlepiej czuje się na basenie, gdzie woda jest chlorowana. Regularny wysiłek fizyczny jest dla niej bardzo wskazany. Lepiej ukrwiona i dotleniona skóra jest bardziej nawilżona i elastyczna. Nie służą jej też sporty wymagające długiego przebywania w zimnych temperaturach, więc zimą lepiej zostać na siłowni, a na zewnątrz wychodzić tylko na krótkie treningi. Najlepszy będzie fitness, siłownia i wszelkie ćwiczenie tlenowe.

Skóra naczynkowa może pogorszyć swój wygląd w czasie intensywnych wysiłków kardio. Nie znaczy to, że od razu trzeba z nich rezygnować, jednak nie powinna być to główna aktywność. Najlepszy jednak w tym wypadku będzie spokojniejszy wysiłek- pilates, joga, pływanie, ćwiczenia wzmacniające. Dzięki temu sport nie będzie mocna obciążał i tak już słabych naczyń krwionośnych.

Skóra tłusta może sprawiać wiele problemu, zwłaszcza kiedy występuje na niej trądzik. Wzmożone wydzielania potu w czasie ćwiczeń może ja podrażnić. Niezależnie od tego jaki rodzaj sportu wybierzesz pamiętaj, żeby nie dotykać twarzy zbyt często. Dodatkowo myj twarz od razu po treningu. Nie pozwól, żeby pot zostawał zbyt długo na twarzy.

Sportu nie dobiera się do rodzaju skóry, ale warto mieć świadomość, że wysiłek może czasem potęgować różne dolegliwości. Nidy nie jest to jednak przeszkoda do uprawiania ulubionej dyscypliny. Trzeba wtedy bardziej przyłożyć się do pielęgnacji i zadbać o nią po każdym treningu.

Kluczowe jest też zmywanie makijażu przed treningiem. Żeby makijaż utrzymał się na twarzy w czasie wysiłku, musi być wodoodporny. W połączeniu z potem, kosmetyki szybciej zatykają pory i nie pozwalają skórze oddychać. Dodatkowo prowadzi to do rozszerzania porów i większego zanieczyszczenia skóry. Demakijaż i nałożenie odpowiedniego preparatu przed treningiem ma bardzo duża znaczenie, dla zachowania ładnej skóry. Można delikatnie podkreślić oczy, ale chodzenie na siłownię w pełnym makijażu nie jest dobrym pomysłem.  

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Przyczyny łzawienia oczu

23.06.2016
Przyczyny łzawienia oczu

Oczy są bardzo wrażliwe, a częste łzawienie może być bardzo kłopotliwe. Przyczyn może być wiele- alergie, stany zapalne, a także różne choroby narządu wzroku. Jak radzić sobie z podrażnionymi oczami, które często łzawią? Łzawienie oczu jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem łez przez gruczoły łzowe. W normalnych okolicznościach łzy zapewniają wilgoć rogówki i spojówek. Są niezbędne do zachowanie dobrego nawilżenia narządu wzroku. Czasami są wytwarzane w większej ilości np. w czasie krojenia cebuli lub kiedy dostanie się do nich ciało obce jak kurz czy rzęsa. Czynnikami wyzwalającymi ich wydzielanie jest też stres i emocje. Przyczyną może być także brak okularów przeciwsłonecznych, zawłaszcza w bardzo słoneczne dni. W takich wypadkach wzmożone łzawienie oczu po krótkim czasie zanika i wszystko wraca do normy. Problem zaczyna się kiedy łzawienie nie ustaje. Wtedy należy udać się do specjalisty.

Najczęstsze przyczyny

Czasem problemem jest nadmierne oświetlenie lub zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera czy telewizora. Istotnym czynnikiem jest także nawilżenie powietrze w pomieszczeniu, zbyt suche może podrażniać skórę, a także oczy. Pomocne mogą być krople do oczu, które przywrócą odpowiednie nawilżenie oka. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, ustaw na kaloryferze pojemniki z wodą, która będzie parować pod wpływem ciepła.

Męczące alergie

Wiosna i lato to bardzo uporczywy czas dla alergików. Pyłków i alergenów nie da się uniknąć, dostarczają ich kwitnące kwiaty i drzewa. Krople do oczu pomogą wypłukać alergany i zmniejszyć problem podrażnionych oczu. Wiele kropli jest dostępna bez recepty i nie mają ona szkodliwego działania. W tym okresie warto pomyśleć o nakryciu głowy, czapce w daszkiem czy kapeluszu słomkowym, który zatrzyma część pyłków i ochroni oczy. Koniecznością są odpowiednio dobre okulary przeciwsłoneczne i filtrem ochronnym. W tym męczącym okresie często leki czy krople przepisane przez lekarza są koniecznością. W miarę możliwości warto ograniczyć przebywanie na dworze, a po przejściu do domu, dokładnie umyć twarz.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się