Art

Kalettes - nowe warzywo

02.07.2016
Kalettes - nowe warzywo

To zielono-fioletowa kapusta, którą można znaleźć także pod nazwą Kalerosse. Ma delikatne, pofalowane i drobne listki. Przywędrowało do nas z zachodu, a dokładniej ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Wielkej Brytani, gdzie jest uprawiane od dawna.

Co to jest kalettels?

Nowe warzywo jest hybrydą, czyli krzyżówką jarmużu i kapusty brukselki. Jego nazwa pochodzi od angielskich nazw tych warzyw, kale- jarmuż i brussels- brukselka. Jej plantację w tym roku zaczęto także w Polsce, więc niebawem będzie o wiele łatwiej dostępne.

Tworzenie nowych krzyżówek i odmian to nic nowego, od lat obserwujemy nowe odmiany znanych warzyw i owoców. Kelettels został stworzony dwa lata temu przez brytyjską markę, wcześniej pracowano nad nią przez kilkanaście lat. Twórcy pragnęli wyhodować warzywo o atrakcyjnym wyglądzie i szerokim zastosowaniu w kuchni. Na celu była też wysoka wartość odżywcza. Co ciekawe nie jest to wytwór modyfikacji genetycznej, jak może się wydawać. Jak stworzono nowe warzywo? Poprzez zapylenie jarmużu i brukselki przy użyciu tradycyjnej metody, która nie ingeruje bezpośrednio w kod genetyczny rośliny. Może być to ciekawe połączenie dwóch warzyw do dużych wartościach odżywczych, które od lat są dobrze znane. Ładne zielono- fioletowe listki zwracają uwagę i być może zachęcą do jedzenie większej ilości warzyw zielono listnych. Są one bardzo zdrowie i zawierają ogromną ilość cennych składników odżywczych. Najlepiej jeść je na surowo, dodając do obiadów, sałatek czy koktajli.

Kalerosse przedstawiane jest jako łatwe w przygotowaniu, delikatne warzywo o słodko- orzechowym smaku. Nie wymaga długiego przygotowania. Zamiast obróbki termicznej, w przypadku zielonych liści najlepiej sprawdzi się podanie ich na surowo, można wcześniej wmasować w liście odrobiną oliwy i soku z cytryny co pomoże zmiękczyć liście, bez utraty cennych składników. W krajach, w których występuje od dawna jest to bardzo popularne warzywo. W Polsce można się go spodziewać już niebawem.  

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nie daj się pociąć!

01.07.2016
Nie daj się pociąć!

Nie daj się pociąć! Skieruj się na biopsję mammotomiczną piersi do gabinetu Medycyna Dąb w Warszawie.

Mammotomia jest najnowocześniejszą i najbardziej precyzyjną techniką badania zmian (guzków) piersi – a co najważniejsze – już w trakcie badania umożliwia usunięcie guzka. Precyzyjne badanie jest jednocześnie mało inwazyjne. Nie ma cięcia i blizny, nie wymaga pobytu w szpitalu - w przeciwieństwie do operacji, w której, niestety, trzeba dać się pociąć.

Zabieg nadaje się też m.in. dla pacjentek po przebytych operacjach guzków piersi, przy zwyrodnieniach wielotorbielowych, a także dla pacjentek z implantem, bez konieczności jego usuwania. Pozbycie się guzka piersi trwa nie więcej niż 15 minut.

Kiedy pacjentka wykrywa u siebie guzka, należy przede wszystkim go zbadać. Potrzebne jest pobranie tkanki w celu ustalenia charakteru zmiany. Natomiast dlaczego od razu nie usunąć problematycznego guzka?“ – pyta dr n. med.Piotr Bednarski, chirurg przeprowadzający zabiegi biopsji mammotomicznej.

Pacjentki muszą zrozumieć - nie ma potrzeby kłaść się pod skalpel. Zabieg biopsji mammotomicznej przeprowadzany jest punktowo, jest precyzyjny a co najważniejsze - jest mało inwazyjny, dlatego polecam go wszystkim pacjentkom.“ – podsumowuje doktor.

 

Dlatego właśnie ośrodek diagnostyki i leczenia piersi Medycyna Dąb od 1.06.2016 otworzył swój gabinet diagnostyczny w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 (Zespół Przychodni Specjalistycznych PRIMA). Zapisy przez tel. 790 750 099

W ramach działalności zapewnił możliwość skorzystania z badań takich jak biopsja mammotomiczna, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przez doświadczonego specjalistę chirurga, a postęp i prawidłowość pozbywania się guzka z piersi lekarz na bieżąco kontroluje na ekranie USG.

Medycyna Dąb

Medycyna Dąb

tel. 790 750 099

ul. Nowogrodzka 84/86

Zespół Przychodni Specjalistycznych PRIMA

http://medycynadab.pl/warszawa/ 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kręgosłup młodej mamy

30.06.2016
Kręgosłup młodej mamy

Młode mamy często zapominają i sobie, starają się całkowicie poświęcić dziecku, co często może prowadzić do przemęczenia i dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Plecy i kręgosłup są mocno eksploatowane w czasie zajmowania się małym dzieckiem. Warto o nim pomyśleć i zadbać o prawidłową postawę oraz ergonomię ruchu. Raz uszkodzony, jest często przyczyną dolegliwości bólowych przez całe życie.

Co robić na co dzień kiedy chcemy zapobiec dolegliwościom bólowym?

Prosty kręgosłup

Wyrabiaj w sobie nawyk prostej postawy, staraj się korygować postawę w każdej sytuacji. Częste noszenie dziecka na ramieniu, powoduje przeciążenia jednostronne. Kiedy nosisz dziecko nie wyginaj się na jedną stronę, zachowanie prostego kręgosłupa to jedyna metoda zabezpieczenia się przed dolegliwościami bólowymi. Pamiętaj także o tym, żeby zmieniać strony i nosić dziecko raz z jednej, raz z drugiej strony.

Karmienie dziecka

W czasie ciąży organizm kobiety jest mocno przeciążony, do tego hormony, między innymi relaksyna wpływają na większe rozluźnienie mięśni. Osłabia to wytrzymałość stawów i mięśni, dotyczy to też kręgosłupa. Pamiętaj, aby karmiąc dziecko zachować proste plecy, jeśli jest to trudne, zadbaj o dobre oparcie. Podeprzyj odcinek lędźwiowy, łopatki, łokcie,a stopy oprzyj stabilnie na podłodze.

Pielęgnacja malucha

Zajmuje wiele czasu, dlatego nie przewijaj dziecka pochylając się nad nim w łóżeczku. Nie kąp go w wanience, do której musisz wyginać kręgosłup. Szukaj wygodnych dla kręgosłupa rozwiązań. To nie takie trudne. Nie musisz kupować drogiego sprzętu, możesz przewijać dziecko na wysokim blacie, albo na łóżku, wtedy przyklęknij, a nie pochylaj się. Podobnie w czasie kąpieli, nadmierne zgięcie kręgosłupa, bardzo często połączona z rotacją to najgorsza pozycje dla kręgosłupa. Predysponuje do wypadnięcia dysku.

Spacery

Czas na świeżym powietrzy jest ważny dla mamy i dziecka. Żeby był zdrowy także dla kręgosłupa, warto zadbać o odpowiednią wysokość wózka, rączka od wózka powinna znajdować się na wysokości bioder. Tak, żeby w czasie prowadzenie mama utrzymywała prosta sylwetkę.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się