Art

Lecznicza moc drzew

14.09.2016
Lecznicza moc drzew

Wiele osób przypisuje drzewom uzdrawiające właściwości. Niemiecki botanik Manfred Himmel zbadał ich właściwości. Jest jednym z najbardziej znanych znawców tematu i jego odkrycia cieszą się ogromnym zainteresowaniem.  Warto przebywać w pobliżu, ale też stosować napary z liści czy kory drzew. Przytulanie do drzew to nie zabobon, warto spróbować w czasie jesiennych spacerów. Już samo przebywanie w lesie ma na nas zbawienne działanie.

Jakie drzewa mogą nas uleczyć?

 

Brzoza

Jest uznawana za drzewo życia i jest symbolem odrodzenia. Dodaje energii, zapobiega depresji i orzeźwia umysł. Ponadto łagodzi dolegliwości skórne i egzemę, warto robić okłady z naparów z tego drzewa. Powtarzana regularnie przynoszą dużą ulgę, Sok z brzozy usprawnia działanie pęcherza moczowego i nerek. Jest zalecany także w przypadku stanów zapalnych. Najlepszy jest sok zbierany prosto z drzewa, ten z sklepach nie jest tak wartościowy.

 

Buk

Odstresowuje i potrafi przejąć dolegliwości bólowe, szczególnie bóle głowy i migreny. Usprawnia pracę umysłu i pomaga się wyciszyć. Dobrze wpływa na empatię.

 

Sosna

Wzmacnia odporność, przyspiesza leczenie osłabień i przeziębienia. Oczyszcza drogi oddechowe i pomaga leczyć kaszel. Olejek pozyskiwany z sosny jest często zalecany do domowych inhalacji. Wiosną warto zrobić domowy syrop z pędów sosny, które jest świetnym i skutecznym domowym lekarstwem.

 

Świerk

Ma podobne właściwości ja sosna. Dodaje energii, a poza tym wspomaga trawienie i usprawnia krążenie krwi. Działa wzmacniająco na organizm.

 

Jodła

Ma działanie lecznicze, odkażające i przyspiesza gojenie ran. Jak inna drzewa iglaste jest też dobrym remedium na przeziębienia i choroby układu oddechowego.

 

Dąb

To drzewo jest symbolem długowieczności i energii. Pobudza do myślenia, poprawia pamięć i poprawia pracę mózgu. Wywary z liści i kory są zalecane w przypadku dolegliwości skórnych. 

 

Warto znać właściwości roślin i korzystać z nich w pierwszej kolejności kiedy zauważamy ból głowy czy alergie skórne. Naturalne sposoby nie mają wielu efektów ubocznych i są bezpieczne. Także osoby nastawione sceptycznie powinny sprawdzić ich działanie na sobie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Błędy najczęściej popełaniane przez biegaczy

13.09.2016
Błędy najczęściej popełaniane przez biegaczy

Bieganie staje się coraz popularniejsze. Z miesiąca na miesiąc przybywa biegaczy, a biegu uliczne cieszę się ogromnym powodzeniem. Bieganie to bardzo dobry sport, który poprawia wydolność i pomaga utrzymać ciało w formie. Daje dużo satysfakcji i zadowolenia z siebie. Regularne treningi z czasem stają się zdrowym uzależnieniem, a ciało domaga się odpowiedniej dawki ruchu.

Wiele osób powiela błędy, które mogą przyczyniać się do kontuzji, albo po dłuższym czasie zniechęcić do biegania. Sprawdź co warto zmienić, żeby cieszyć się bieganiem jak najdłużej.

Zmiana podłoża

Ciągłe bieganie po asfalcie na dłuższą metę obciąża stawy i zmieszają efektywność biegu. Warto urozmaicać trasy i biegać po zróżnicowanym terenie. Dzięki miękkiemu podłożu dasz odpocząć stawom i zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji. Leśne ścieżki pomogą też wyostrzyć koncentrację i sprawią że bardziej skupisz się w nowym terenie.

Biegaj systematycznie

Brak regularności treningów to ogromny problem. Kiedy bieganie będzie rutyną o wiele łatwiej będzie ci polepszać swoje wyniki. Twoje minimum powinno wynosić 3 treningi tygodniowo. W ten sposób ciało będzie gotowe do stopniowego zwiększania ilości pokonywanych kilometrów. Nawet krótki trening jest lepszy od zostania w domu.

Rozgrzej mięśnie przed biegiem

Pomijanie ćwiczeń rozgrzewających do duży błąd, brak przygotowania naraża ciało na kontuzje. Poświęć 5 minut na przygotowanie ciała do wysiłku. Wykonaj kilka krążeń ramion, stawów skokowych i zacznij bieg spokojnym truchtem. Dzięki temu przygotujesz mięśnie i dasz im czas do przystosowania się do ruchu.

Dieta

Dieta biegacza powinna być zdrowa i bogata w składniki odżywcze. Dzięki temu organizm będzie mógł szybciej si,e regenerować. Po treningu kluczowe jest uzupełnienie zapasu glikogenu mięśniowego. Najlepiej do tego nadają się dojrzałe banany lub świeże daktyle. Możesz też postawić na inne świeża lub suszone owoce. W przypadku tych drugich zwróć uwagę na skład, nie powinny zawierać szkodliwej dla zdrowia siarki.

Rozciągnij się po biegu

Stretching jest bardzo ważną częścią treningu. Należy rozciągać się zaraz po treningu. Zapobiega to przykurczom mięśniowym, bieganie działa wzmacniająco na mięśnie, ale też z czasem może je skracać. Brak rozciągania może być tez przyczyną uporczywych skurczów, a nawet kontuzji. Warto poświęcić 10 minut na dokładne rozciągnięcie mięśni, a raz w tygodniu poświęcić na to więcej czasu.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rodzaje alergenów

11.09.2016
Rodzaje alergenów

Termin alergia pochodzi od greckich słów allos – inny + ergos – reakcja. Potocznie nazywany jest uczuleniem lub nadwrażliwością. Podczas procesu alergicznego układ immunologiczny chorego niewspółmiernie reaguje wywołując niepożądane reakcje organizmu na określone substancje zwane alergenami, które w normalnych warunkach nie mają na nas żadnego wpływu. Alergenem możemy zatem nazwać każdy antygen zewnątrzpochodny wywołujący reakcję alergiczną. Alergeny są to białka wchodzące w skład komórek roślin lub zwierząt.

Zasadniczo możemy je podzielić na alergeny:

• wziewne
• pokarmowe
• kontaktowe
• iniekcyjne 

 

ALERGENY WZIEWNE

Zewnątrzpochodne (sezonowe) znajdujące się :

• w pyłkach roślin (pyłki traw, drzew, chwastów, krzewy, pnącza, chwasty)
• zarodnikach grzybów i pleśni

Wewnątrzpochodne określane jako całoroczne znajdujące się w:

• roztoczach kurzu domowego
• organizmach zwierząt (sierść, pierze, wełna)
• alergenach pleśni w domu
• grzybach rozwijających się w wilgotnym środowisku przy braku wentylacji 

 

ALERGENY POKARMOWE

To takie, które dostają się do organizmu wraz z pożywieniem. Szacuje się, że 220-250 milionów ludzi na całym świecie dotyka problem alergii pokarmowej. Lista produktów, które uczulają najbardziej:

• mleko krowie, a także produkty mleczne takie jak jogurty, kefiry, maślanki, sery​
• jaja kurze, które nawet po usmażeniu lub ugotowaniu nie tracą właściwości uczulających
• gluten występujący w produktach zbożowych jak jęczmień, pszenica, żyto, owies
• orzechy - do najbardziej uczulających należą orzechy ziemne i arachidowe
• mięso - najczęściej uczula mięso wieprzowe i wołowe
• seler oraz rośliny z tej samej rodziny takie jak koper włoski, pietruszka, marchew
• ryby - w Polsce najczęściej uczula mięso dorsza. Ryby w puszkach uczulają rzadziej niż świeże 
• soja oraz rośliny strączkowe: groch, fasola, soczewica
• skorupiaki: raki, homary, langusty
• mięczaki : małże, ośmiornice, kalmary
• dwutlenek węgla, siarczyny występujące w procesie konserwacji żywności. 

Badania przeprowadzone w USA wśród dzieci do 15 roku pokazują, że wskaźnik alergii spowodowanych alergenami pokarmowymi stale wzrasta. W roku 2000 - 3,6% alergii wywołanych było alergią pokarmową. W latach 2009-2011 zanotowano 5,1% chorych. Jak wskazują wyniki badań głównymi alergenami wśród dzieci były: orzechy ziemne 2%, kolejno mleko 1,7%, owoce morza 1,4%, orzechy 1%, jaja kurze 0,8%, ryby 0,5% oraz truskawki, pszenica i soja 0,4%. 

Alergie statystyki - alergeny pokarmowe u dzieci

 

ALERGENY KONTAKTOWE

Jest ich bardzo wiele. Wywołują reakcję alergiczną w momencie zetknięcia ze skórą. Są to zazwyczaj metale (najczęściej chrom oraz nikiel, który wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, monet, wykończeń odzieży, a nawet pokarmów, zwłaszcza puszkowanych) lub lateks. Problem ten spotykany jest często w branży medycznej i dotyka pielęgniarek oraz lekarzy używających rękawiczek lateksowych. Szczególnie zagrożone są dzieci poddające się zabiegom chirurgicznym, dlatego przed wykonaniem operacji należy poinformować personel o istniejącym niebezpieczeństwie.

Coraz częściej pojawia się alergia na perfumy, aminy aromatyczne, które stosuje się m.in do produkcji barwników, antyutleniaczy gumy (opony samochodowe). Innymi alergenami kontaktowymi mogą być parafenylenodwuamina czyli sztuczna henna, kobalt znajdujący się w cemencie, neomycyna, która jest najczęściej uczulającym kontaktowo antybiotykiem, nieutwardzane żywice epoksydowe, które mogą wywoływać alergię nawet u 95% ludzi mających z nimi kontakt. 

 

ALERGENY INIEKCYJNE

Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim leki, ale także jady owadów. Leki mają silny potencjał alergizujący. Niepożądane reakcje lekowe występują u prawie 1/10 światowej populacji i u prawie 20% wszystkich chorych hospitalizowanych. Alergia na leki jest szczególnie niebezpieczna. Nadwrażliwość może mieć ciężki przebieg, a nawet doprowadzić do śmierci. Ponad 10% niepożądanych reakcji lekowych stanowią nieprzewidywalne reakcje nadwrażliwości. Do najczęściej uczulających leków należą antybiotyki penicyliny, cefalosporyny i sulfonamidy, a także leki przeciwbólowe.

Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych (szerszenie, osy, pszczoły) to bardzo poważny problem znacznie pogarszający jakość życia alergików na całym świecie (dotyczy to zwłaszcza ogrodników, pszczelarzy, pracowników szklarni). Reakcja organizmu na jad może być różna. W skrajnych przypadkach u osób uczulonych może wystąpić uszkodzenie mięśni, nerek, wątroby, obrzęk krtani, obniżenie ciśnienia tętniczego, a w efekcie wstrząs anafilaktyczny prowadzący do śmierci. W związku z błędnym rozpoznaniem liczba przypadków śmiertelnych jest trudna do oszacowania. Około 50% osób, u których nie zdiagnozowano wcześniej alergii umiera z powodu ukąszenia. 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się