Art

Mononukleoza – problem dzieci i rodziców

28.03.2015
Mononukleoza – problem dzieci i rodziców

Choroba, na którą nie ma lekarstwa, a dotyczy 96-99% społeczeństwa. Mimo, iż występuje tak powszechnie, bardzo często mylona jest przez lekarzy z anginą. Najłagodniej mononukleozę przechodzą dzieci, najcięższe przypadki występują u osób po 35 roku życia. Wywołuje ją wirus Epsteina-Barra (EBV). Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze śliną osoby zarażonej, przez co często choroba dotyczy całej rodziny.

Objawy charakterystyczne dla mononukleozy to:

-      Gorączka do 40oC która może się utrzymywać około 2 tygodni lub powracać cyklicznie co kilka dni

-      Powiększone węzły chłonne pod pachami, na szyi, w pachwinach, pod żuchwą

-      Silny ból gardła, powiększone migdałki, szarawy nalot w jamie ustnej (często odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach)

-      Powiększenie śledziony i/lub wątroby, co może powodować ból brzucha (występuje u 50% chorych)

-      Obfity katar

Objawy takie, jak gorączka, katar, ból gardła po około dwóch tygodniach powinny ustępować. Obrzęk śledziony i wątroby zmniejsza się zdecydowanie wolniej, dlatego tak ważne jest, aby nie dźwigać ciężkich rzeczy i nie uprawiać sportów wysiłkowych do momentu, gdy pozwoli na to lekarz. Małe dzieci należy chronić przed upadkami na brzuszek. Oba narządy są bardzo kruche i w najgorszym przypadku może nastąpić ich pęknięcie.

Objawy mogą wystąpić od 30 do 50 dni od zarażenia. Przebycie mononukleozy zapewnia dożywotnią odporność. Niestety wirus utrzymuje się w ślinie już zdrowego pacjenta do pół roku, a nawet dłużej, przez co istnieje realna groźba zakażenia kolejnych osób. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny, unikanie picia z jednej butelki czy korzystania ze wspólnych sztućców. Zwłaszcza małe dzieci są narażone na zakażenia liżąc wszystko, co wpadnie w ich małe łapki.

W przypadku mononukleozy nie można przyjmować ampicyliny i jej pochodnych, ponieważ skutkuje to pokrzywką w różnym stopniu natężenia. Lekarz, który nie ma pewności, co do diagnozy, powinien zlecić badanie krwi i moczu w celu jej potwierdzenia. Wśród zleconych badań powinny znaleźć się:

-      Morfologia z rozmazem ręcznym ( CRP, AST, ALT)

-      Kreatynina

-      Mocznik

-      Serologia EBV, IgM, IgG

-      Mocz ogólny

Zaleca się, aby po około 3 tygodniach powtórzyć morfologię krwi w celu skontrolowania stanu zdrowia chorego.

Jeszcze kilka lat temu duszność, wyraźnie zarysowane węzły chłonne, białe migdałki, wysypka na całym ciele były wskazówką nie do przeoczenia. W obecnych czasach mononukleoza charakteryzuje się bardzo łagodnymi objawami. Lekarze przyjmując kilkunastu pacjentów dziennie, często schematycznie, diagnozują anginę, przepisując tym samym ampicylinę. Warto wyostrzyć czujność i w razie jakichkolwiek wątpliwości prosić o skierowanie na badania. W przypadku mononukleozy antybiotyk przepisany maluchowi może tylko zaszkodzić.

Autorka: Matvijewna Grządkowska
 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bieganie a kształtowanie sylwetki

26.03.2015
Bieganie a kształtowanie sylwetki

Bieganie to bardzo popularny trening kardio, który można przeprowadzać na wiele sposobów. Dla wielu osób bieganie stało się sposobem na życie. Jest to bardzo dobra forma sportu, która wzmacnia naszą wytrzymałość, poprawia kondycję i korzystnie wpływa na zdrowie. Jednak bieganie powinno iść w parze z treningiem siłowym, który znacznie poprawi wyniki w bieganiu, a także pomoże osiągnąć lepszą figurę.   Długie i wolne biegi nie będą szczególnie wpływały na budowanie masy mięśniowej, jednak po kilku miesiącach regularnego trenowania widać różnice w budowie ciała. Bieganie ujędrnia i wysmukla ciało. Warto jednak uzupełnić treningi biegowe innymi ćwiczeniami. Można wybrać się na siłownię, lub wykonać kilka serii ćwiczeń wzmacniających w domu. Partie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę to mięśnie kończyn dolnych, a konkretnie mięśnie przywodzicieli i odwodziciele uda, a także mięśnie pośladkowe. Trening można wykonać z obciążeniem, co dodatkowo wzmocni ich efekt. Kolejnym ważnym i mocnym mięśniem jest czworogłowy uda, główny prostownik stawu kolanowego. Można wzmacniać go przez przysiady np. na jednej nodze, a także wypady nóg, z obciążeniem lub bez. Dla zachowania równowagi mięśniowej konieczne są również mięśnia dwugłowego uda, który znajduje się w tylnej partii mięśni uda. Mocne mięśnie brzucha są istotne dla dachowania prostej i zdrowej postawy, dlatego należy o nich pamiętać.   Ćwiczenia siłowe pomogą w szybszych w bardziej efektywnych treningach, jednak ważne są także urozmaicone treningi biegowe. Warto zapoznać się z terminami skipy, podbiegi, wieloskoki i inne. Postaw na urozmaicone treningi w różnym tempie i na różnym dystansie. Biegi interwałowe znacznie poprawiają możliwości biegaczy, warto wykonywać je co najmniej raz w tygodniu. Taki trening wzmacnia serce, poprawia kondycję i pozwala spalać o wiele więcej kalorii niż inne treningi. Trening interwałowy polega zmiennej intensywności treningu. Wiele osób uważa, że to rodzaj wysiłku zarezerwowany tylko dla zaawansowanych, a to nieprawda. Interwały może stosować każdy, wystarczy jedynie odpowiednio dobrać intensywność. Początkujący mogą na zmianę maszerować i truchtać, a zaawansowani  biegać w  średnim tempie, na zmianę ze sprintem. Trening interwałowy to duży wysiłek, więc nie powinien trwać dłużej niż 20-25 minut. Można też wykonać go w krótszym czasie od 8 do 12 minut. Może być dobrym rozwiązaniem w dni, kiedy brakuje czasu na trening.   Autorka: Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak zapobiegać zakwaszeniu organizmu?

25.03.2015
Jak zapobiegać zakwaszeniu organizmu?

Żyjąc szybko, jedząc w biegu i nie zdrowo jesteśmy narażeni na zakwaszenie organizmu. To problem wielu osób, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jego poważnych konsekwencji.

Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety zdecydowana większość społeczeństwa ma zakwaszony organizm. Sprzyja temu dieta złożona z wielu przetworzonych produktów, tłuszczów zwierzęcych, wielu konserwantów, a także używek. Nie bez znaczenie pozostają też leki, środki chemiczne, a nawet kosmetyki. Stres jest kolejnym czynnikiem zakwaszającym. Na szczęście problem ten można zniwelować zmieniając styl życia i sposób odżywiania.

 

Jak rozpoznać zakwaszenie?

Można w tym celu zrobić badania krwi, metabolizmu lub wykonać prosty test dostępny w aptece i sprawdzić pH moczu. Warto także obserwować swoje ciało. Pod wpływem zakwaszenia nawet szczupłe kobiety są jakby opuchnięte, można zaobserwować to szczególnie w okolicy brzucha, ramion , ud i pośladków. Cellulit także jest oznaką zakwaszenia organizmu, podobnie jak obrzęki pod oczami i zły stan skóry. U mężczyzn zakwaszenie objawia się głównie wypadaniem włosów oraz silnym poceniem.

Jak zapobiegać zakwaszeniu organizmu?


  1. Odstaw lub ogranicz używki- alkoholu, kawy, czarnej herbaty, białej mąki, cukru, a także ogranicz leki przeciwbólowe.

  2. Uprawiaj sport regularnie, a po wysiłku uzupełniaj minerały odpowiednio skomponowanymi posiłkami.

  3. Wspomagaj się kąpielami w solach zasadowych.

  4. Wybieraj naturalne wody źródlane, albo wodę filtrowaną, która pomaga utrzymać zasadowość krwi.

  5. Wybieraj kosmetyki naturalne z zasadowym pH, które jest naturalne dla skóry.

  6. Zmniejsz ilość spożywanego nabiału i mięsa, to one najbardziej zakwaszają. Jeśli nie możesz z nich zrezygnować spożywaj je zawsze z dużą ilością warzyw i owoców, które pomagają zneutralizować szkodliwe pH.


 

Kiedy już uporamy się z problemem zakwaszenia, warto świadomie podejść do sposobu odżywiania i starać się nie doprowadzać więcej do takiego stanu. Po kuracji odkwaszającej organizm ma więcej energii, jest zdrowszy i bardzo wydolny. Wpływa to także na samopoczucie i wygląd zewnętrzny, skóra jest w dobrej kondycji, jest wypoczęta i promienna. Warto sprawdzić czy dotyczy nas ten problem i postarać się zareagować w porę zanim zakwaszenie przejdzie w inne bardziej niebezpieczne dolegliwości.

 

Autor: Daria Występek

 

 

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się