Art

Nie jedz na noc

25.10.2016
Nie jedz na noc

Powiedzenie „śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak” ma w sobie dużą mądrość. Niestety szybki tryb życia temu nie służy. Warto znaleźć czas na śniadanie, nie musi być to posiłek tuż po przebudzeniu, możesz zjeść coś małego, zanim porządnie zgłodniejesz. Rano nie masz czas? Przygotuj śniadanie wieczorem.

Dobrym rozwiązaniem są nocne owsianki, których przygotowanie zajmuje kilka minut. Do słoika lub miseczki wsyp trochę płatków owsianych, dodaj owoce i zalej wszystko mlekiem, najlepiej roślinnym. Rano masz śniadanie gotowe, możesz je jedynie pogrzać, albo wziąć ze sobą do pracy.

 

Pierwszy posiłek daje energię do działania i zapobiega ciągłemu podjadaniu. Kolejny powinien składać się z warzyw i pełnych ziaren, które zapewniają uczucie sytości na dłużej.

Ostatni posiłek powinien być skromniejszy jeśli jesz go tuż przed snem. Jeśli jesz go kilka godzin przed pójściem spać nie musisz ograniczać się tak bardzo.

 

Duże kolacje na krótko przed pójściem spać to jeden z najgorszych nawyków żywieniowych. W nocy nasz metabolizm zwalnia i nie radzi sobie najlepiej z trawieniem dużej ilości jedzenia. Nasz układ pokarmowy potrzebuje odpoczynku, obciążanie go na noc nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Kiedy zjemy za dużo i pójdziemy spać, treść żołądkowa może się nawet cofać, dochodzi do tzw. refluksu. To bardzo częste schorzenie, do tego bardzo nieprzyjemne.

 

Jak jeść zdrowo i nie być głodnym?

Warto pamiętać, że ostatni większy posiłek powinno jeść się minimum 3 godziny przed snem. Tyle mniej więcej czasu żołądek i jelita potrzebują do strawienia posiłku. Kolacja powinna być lekkostrawna, bez mięsa, produktów smażonych i dużych dawek cukru czy soli. Jeśli ćwiczysz wieczorem i masz zaplanowany posiłek po treningowy możesz go zjeść. Osoby aktywne mają inną przemianę materii i potrzebują uzupełnienia glikogenu mięśniowego.

 

Wewnętrzny zegar

Żyjąc według naturalnego rytmu powinniśmy wstawać rano, i chodzić spać o zmroku. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Cykl dobowy reguluje wiele bodźców, czasem też stres, problemy czy inne nieprzewidziane okoliczności.

Duży posiłek dla organizmu to sygnał do działania. Oznacza, że musimy być gotowi do dzialania, stąd dawna energii.

Badania pokazują, że ludzie stosujący się do tych zasad, którzy nie jedzą dużo na noc, mają o wiele lepsze wyniki badań

 

Daria Występek

 

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zgaga

24.10.2016
Zgaga

Zgaga to nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku, spowodowane gromadzeniem nadmiaru kwasów żołądkowych i przedostawania się ich do przełyku. Zgagi można doświadczyć szczególnie po bardzo obfitym posiłku. Jednak jeśli powtarza się to zbyt często może być to objaw choroby refleksowej żołądka. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Przyczyny zgagi:

  • Jedzenie w pośpiechu i niedokładne gryzienie. Warto pamiętać, że proces trawienia zaczyna się w jamie ustanej i dokładne gryzienie jedzenia pomaga w jego szybszym strawieniu przez żołądek. Połykanie dużych kawałków jedzenia może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami.
  • Jedzenie w stresie, dzieje się tak ponieważ hormony stresu blokują uwalnianie kwasu solnego.
  • Łączenie węglowodanów z białkiem. Nie jest to reguła u każdego, ale często dieta rozłączna pomaga zmniejszyć problem ze zgagą.
  • Popijanie posiłków. To bardzo zły nawyk, powinno się pić około 30 minut przed posiłkiem i około 1 godzinę po nim. W czasie jedzenie nie należy dodatkowo rozcieńczać kwasów żołądkowych.
  • Nieodpowiednia dieta obfitująca w dużą ilość przetworzonych produktów. Są także pewne grupy produktów, które mogą nasilać problem zgagi. Są to między innymi- czekolada, słodycze, ostre przeprawy, cebula, czosnek, a także spożywanie dużej ilości mięsa.
  • Alkohol, to także prowokator zgagi.
  • Aktywność fizyczna tuż po posiłku. Zwłaszcza intensywna aktywność wymaga przerwy około 2 godzin po posiłku. W innym wypadku uczucie zgagi jest nieuniknione.

 

Co zrobić, żeby uniknąć zgagi. Należy przestrzegać wyżej wymienionych zasad, a także poprawić jakość jedzonych posiłków. Postaw na nieprzetworzone i lekko strawne jedzenie. Jedząc owoce, warzywa, kasze, ziemniaki, ryż i naturalne oleje np. w orzechach czy awokado nie będziesz obciążał żołądka. Pomoże też eliminacja cukrów i nabiału a u niektórych osób także glutenu.

 

Stosując się do zasad zdrowego odżywiania możesz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Nawet w przypadku zdiagnozowanej chrobry refleksowej żołądka przyniesie to dobre efekty. Rożnicę będzie można zauważyć już po kilku tygodniach.

Wspomaganie się lekami na zgagę to bardzo krótkowzroczne działanie. Jedynie złagodzi objawy, ale nie pomoże całkowicie wyeliminować problemu.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rak piersi

23.10.2016
Rak piersi

15 października jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Od wielu lat, cały miesiąc poświęcony jest tematowi profilaktyki i zachęcaniu do badania piersi. Ciągle wiele kobiet bagatelizuje problem i nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest profilaktyka.

 

Zachorowalność na raka piersi rośnie z roku na rok. Najważniejsza jest edukacja, która jest najsilniejszą bronią. Różowa wstążka, liczne produkty i kosmetyki wspierające walkę z rakiem piersi nie sprawiają, że badamy się częściej.

 

Mimo, że zachorowalność zależy także od genów, nie należy bagatelizować problemu kiedy nie znajdujemy się z grupie ryzyka. Jest bardzo dużo czynników zewnętrznych, które mogą zadecydować o tym czy zachorujemy. To między innymi zła dieta, palenie papierosów, toksyny, otyłość to główne czynniki ryzyka. Zmiana trybu życia i zachowywanie zdrowych nawyków na co dzień to ogromna inwestycja we własne zdrowie.

 

Samokontrola piersi

Dodatkowo zaleca się samokontrolę piersi raz w miesiącu. Badanie polega na sprawdzeniu czy w strukturze piersi nie wyczuwany guzków czy zgrubień. Wcześnie wykryty rak może być całkowicie uleczalny i można uniknąć usunięcia piersi.

Mammografia to badanie zalecane kobietom od 35 roku życia. Dzięki niemu można wykryć bardzo małe guzy nawet mające 1 mm. Zalecane jest szczególnie kobietom, które mają więcej tkanki tłuszczowej i nie mogą dokładnie zbadać się manualnie. Jednak profilaktycznie co rok powinna wykonać je każda kobieta po 35 roku życia. Szybka reakcja to najlepsza forma leczenia, może znacznie przyspieszyć proces leczenia.

 

Zadbaj o biust

Nie tylko kupując ładną bieliznę i ćwicząc, ale przede wszystkim badając piersi. Raz w miesiącu, najlepiej między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Najlepiej wybrać jeden dzień np. ósmy dzień cyklu i badać się regularnie.

 

Jak się badać?

Stań przed lustrem i unieś obie ręce, sprawdź czy piersi nie różnią się od siebie kształtem i skóra nie marszczy się w żadnym miejscu. Następnie przejdź do badania. Lewą dłoń połóż za głową, a prawą połóż na lewej piersi. Lekko dociskając lewą pierś, zataczaj trzema środkowymi palcami niewielkie kółeczka wokół piersi. Kiedy skończysz zmień stronę i zbadaj drugą pierś.

Zaniepokoić powinny cię zgrubienia, ale nie panikuj kiedy je wykryjesz. Konieczna jest szybka wizyta u lekarza, który innymi badaniami będzie mógł potwierdzić pochodzenie zmiany. Nie musi być to nowotwór, jednak zawsze trzeba to skontrolować

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się