Art

Nieprzyjemny zapach z ust

22.12.2015
Nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust sprawia, że nie jesteś sobą. Powoduje trudności w nawiązywaniu bliskich kontaktów, wpędza nas w poczucie wstydu. Problem jest bardzo powszechny. Są miejsca na świecie, gdzie uznaje się go nawet za jednostkę chorobową! Choć pierwszą przyczyną, która przychodzi na myśl jest dieta i problemy gastryczne, nieprzyjemny zapach w 90% przypadków powodują stany zapalne dziąseł i nieleczona próchnica. To dwa problemy, z którymi nowoczesna stomatologia radzi sobie szybko i skutecznie.

Wszystko, czego nie widać

Pierwsza rzecz w planie leczenia, uwzględniającym wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu z ust, to dokładna diagnostyka w postaci panoramicznego cyfrowego zdjęcia RTG. Dzięki niemu dentysta zobaczy wszystkie stany zapalne, także te, które nie są jeszcze widoczne na zewnątrz gołym okiem. Bardzo przydatne jest także wykonanie tomografii komputerowej w wysokiej rozdzielczości 75μm.

Pozbądź się kamienia!

Stany zapalne dziąseł spowodowane są złogami kamienia nad i pod dziąsłowego. By pozbyć się kamienia należy go usunąć ultradźwiękami w powiększeniu, a później dbać o to, by pojawiało się go jak najmniej. Leczenie zaczynamy od dokładnej diagnostyki w powiększeniu. Dwudziestokrotnie większy obraz jamy ustnej pozwala precyzyjnie rozpoznać problematyczne miejsca.

Wylecz próchnicę

Walczymy dalej. Problem numer dwa to próchnica. Współcześnie leczenie próchnicy standardowo jest bezbolesne (wykonujemy je w komputerowym znieczuleniu miejscowym The Wand STA) i trwa krótko. Często jesteśmy w stanie wyeliminować problem w ciągu jednej wizyty.

Powiększona higiena

Lupy powiększające przydają się, kiedy higienistka przystąpią do zabiegu higienizacji, czyli czteroetapowego czyszczenia zębów. Zaczyna się od usunięcia kamienia (scalling) oraz wszelkich osadów (piaskowanie). Trzeci etap to polerowanie zębów. Ostatnią rzeczą jest fluoryzacja zębów, w celu zabezpieczenia ich przed nawrotem problemu. Ukoronowaniem wizyty jest zazwyczaj indywidualnie dopasowany (wszak każdy z nas ma inny układ zębów, inne strefy problematyczne) instruktaż higieny wraz z poleceniem odpowiedniej szczoteczki, nitki, pasty oraz płukanki.

Trudne przypadki

Czas zachwiana flora bakteryjna jamy ustnej wymaga mocniejszego działania. Pacjentom, u których nieprzyjemny zapach pochodzi ze zmienionych chorobowo kieszonek zębowych i kostnych, polecamy zabiegi z użyciem systemu VECTOR. Zabieg jest bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu komputerowym The Wand STA. Bakteryjny biofilm zostaje usunięty za pomocą specjalnego urządzenia i fluidu, który podawany jest pulsacyjnie. Strumień płynu, zawierającego hydroksyapatyt, czyści chorobowo zmienione miejsca. Vector to jedyna metoda niechirurgicznego leczenia głębokich stanów zapalnych stanowiących przyczynę paradontozy. Jakie są efekty leczenia? Flora bakteryjna jamy ustnej wraca do normy. Kamień z zębów i szkodliwa zostają usunięte w 100%. Nieprzyjemny zapach znika, a dodatkową korzyścią są wypolerowane powierzchnie korzenia – każdy ząb zyskuje szansę na skuteczniejszy przyczep do dziąsła. Same dziąsła zyskują zdrowy, różowy kolor i odzyskują sprężystość. Znika ich obrzęk, zaczerwienienie i bolesność.

Wszystko w Twoich rękach

Każdy Pacjent, który borykał się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust z powodu kamienia nazębnego i stanów zapalnych dziąseł, poczuje ulgę po tak przeprowadzonym leczeniu. Dalsze zdarzenia zależą już wyłącznie od Ciebie. Po tak skutecznym wyleczeniu kamienia i próchnicy kluczowa jest dbałość o codzienną, domową higienę. Jeśli myjesz zęby po każdym posiłku, włączasz do rytuału mycia nić dentystyczną i dopasowany płyn do płukania ust, nie zapominasz o wymagających szczotkowania języku i dziąsłach, na pewno uda Ci się na długo zapomnieć o wstydliwym problemie nieprzyjemnego zapachu.

download (4)

Dr Piotr Puchała – lekarz stomatolog

artysciusmiechu
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nie chodź w szpilkach przez cały dzień

21.12.2015
Nie chodź w szpilkach przez cały dzień

Nawet jeśli wymaga tego Twoja praca staraj się jak najbardziej skrócić czas chodzenia na wysokich obcasach. Wiele kobiet mimo odczuwania bólu i dyskomfortu nie rezygnuje z takich butów. Statystyki pokazują, że kobiety częściej ulegają kontuzjom z powodu obcasów niż w czasie uprawiania sportu. Czy żeby zachować zdrowie trzeba z nich całkowicie zrezygnować? Niekoniecznie, niskie obcasy o wysokości 2-3 cm nie są szkodliwe. Przy takim uniesieniu kręgosłup i miednica nie tracą prawidłowego ustawienia. Nie zaburza to postawy, ani nie przesuwa środka cięzkości. Problem pojawia się kiedy obcas jest wyższy. Może prowadzić to do przykurczów mięśni i ścięgien, powodować zmiany w stawach, głównie kolanowych i biodrowych, a także prowadzić do złego ustawienia kręgosłupa. Jeśli w Twojej pracy dress code wymaga noszenia szpilek postaraj się, żeby były one jak najniżasze. Zakładaj obcasy dopiero w pracy, poza nią wybieraj niższe lub płaskie buty. Zdejmuj je kiedy tylko masz taką mozliwość w trakcie pracy. Nosząc obcasy nie musisz być skazana na wady postawy, żeby niwelować zmiany konieczna jest aktywność fizyczna minimum trzy razy w tygodniu. Poza tym codziennie wykonuj kilka prostych ćwiczeń, żeby wzmocnić i rozluźnić mięśnie kończy dolnych. Jakie ćwiczenia wykonywać?

  1. Stojąc na boso przenoś ciężar ciała z palców na pięty, wykonaj kilkanaście powtórzeń kilka razy w ciągu dnia.
  2. Rozciągnij mięsień czworodłowy, który narażony jest na przykurczenie kiedy nosisz obcasy. W pozycji stojącej chwyć stopę i przyciagnij ją do pośladka zginając kolano. Przutrzymaj około 30 sekund. Zmień starnę i wykonaj ćwiczenie kilka razy.
  3. Wchodząc po schodach zdejmij buty i wykonaj proste ćwiczenie. Stań na krewędzi schodka i powoli opuszczaj piety. Poczujesz wyraźne rozciągnięcie ścięgna Achillesa, który może być przykurczony. Powtórz kilka razy.

Dobrym sposobem na zachowanie zdrowych nóg jest noszenie rajstop uciskowych, a także masaż stóp i nóg. Codziennie znajdź kilka minut na masaż, który usprawni krążenie, zacznij od stóp i kieruj się ku górze. Przyniesie do ulgę i lepiej dotleni mięśnie. Możesz wspomóc się preparatami np. z wyciagiem z kasztanowca, który pomaga pozbyć się problemu obrzękniętych nóg. Przede wszstkim chodź na płaskim lub niskim obcasie kiedy tylko masz taką możliwość. Odpowiednie postępowanie pomoże uchronić się przed problemem ze stawami.   Autorka: Daria Wystepek    

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jedzenie które działa pobudzająco na mózg i pomaga zachować jego sprawność

20.12.2015
Jedzenie które działa pobudzająco na mózg i pomaga zachować jego sprawność

Może zastanawiasz się co zrobić, żeby odzyskać lepszą koncentrację, spokój i jasność umysłu? Pewnie nawet nie przypuszczasz, że możesz to zrobić wprowadzając kilka zmian w swojej kuchni. Odpowienie jedzenie to nasza najskuteczniejsza broń przed demencją, kłopotach z pamięcią i tym podobnych. Jak jeść, żeby nie dotknęły nas takie schorzenia? Oto kilka wskazówek:

  1. Postaw na kwasy omega-3, niekoniecznie z ryb, które mogą zawierać wiele metali ciężkich i najczęściej pochodzą ze sztucznych hodowli. Kwasy omega-3 znajdziesz w orzechach i siemieniu lnianym. Żeby zwiększyć ich przyswajalność miel siemię w młnku do kawy tuż przed zjedzieniem. Możesz dodawać je do sałatek, soków, koktajli, możliwości jest wiele. Jedząc całe ziarna nie przyswoisz wielu składników, dlatego zmielenie jest konieczne.
  2. Kurkuma jest nazywana cudowną przyprawą w Indiach. Dzięki większemu spożyciu tej przyprawy zauważono tam znacznie mniejszy odsetek chorych na Alzheimera w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Kurkuma ma silne działnie przeciwzapalne, jest też dobrym antyoksydantem. Udowodniono, że spożywanie kurkumy wpływa na zwiększenie produkcji serotoniny. Warto regularnie stosować kurkumę i dodawać ją do posiłków codziennie lub kilka razy w tygodniu.
  3. Jagody mają bardzo dobry wpływ na mózg. W naszym kraju możemy sięgać po świeże jagody tylko przez kilka tygodni, ale warto wykorzystać ten okres. Mają badzo dużą zawartość flawonoidów, czyli antyoksydantów pomagających usprawnić pamięć. Kiedy nie można dostać jagód można od czasu do czasu jeść te suszone lub mrożone, zachowują większość zdrowotnych właściwości.
  4. Tempeh, nie jest popularny u nas i znają go głównie osoby nie jedzące mięsa. Jest o wiele zdrowszy od popularnego tofu. Tempeh to bogate źródło białka, witamin i minerałów z fermentowanej soi, a także jeden z najlepszych zamienników mięsa i nabiału. Jest o wiele mniej przetworzony niż  tofu. Ilość białka w 100 g jest porównywalna z nabiałem i mięsem, przy czym nie zawiera cholesterolu. Jest dobrym źródłem wapnia, magnezu, żelaza i kwasów omega-3. To pełnowartościowy produkt, który warto włączyć do swojego menu.
  5. Oliwa z oliwek to najlepsza forma tłuszczu roślinnego dla naszego organizmu. Tłuszcz pomaga wchłaniać się witaminom A, D, E i K. Wpływa także korzystnie na nasz mózg. Nie powinno się jednak naużywać tłuszczu, wystarczy około 1 łyżka dziennie, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na zdrowe tłuszcze.

Trzymając się tych prostych zasad łatwiej bedze nam zachować zdrowie i sprawność umysłu na całe życie. Warto o to zadbać.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się