Art

Olej, który wybiela zęby i odświeża oddech

15.12.2015
Olej, który wybiela zęby i odświeża oddech

Mieszkańcy Indii znani są ze swych białych zębów.

Znany jest ich sprytny pomysł pocierania zębów i dziąseł węglem drzewnym.

W Ajurwedzie (tradycyjnej medycynie indyjskiej) istnieje jeszcze inna niezwykle stara metoda. Pozwala uzyskać nie tylko białe zęby, ale zapewnia również świeży oddech i zapobiega próchnicy.

Tą metodą jest płukanie ust olejem. Moda na jej stosowanie trafiła do USA (ang. „oil pulling”) i rozchodzi się tam z oszałamiającą prędkością.

„Dobre, lepkie i prześlizguje się między zębami”


Weź do ust łyżkę oleju lub innego tłuszczu, a następnie przepuszczaj go między zębami przez 15 do 20 minut.

Za pomocą języka wypychaj, a następnie wciągaj olej między zębami (w przód i w tył), stąd nazwa „oil pulling” (dosłownie: „przeciąganie oleju”, ale w języku polskim używa się określenia: ssanie oleju lub płukanie olejem). Na koniec wypluj, najlepiej do toalety, aby nie zatykała się kanalizacja pod umywalką. Na koniec umyj zęby.

Jak to działa?


Na każdym Twoim zębie żyje od tysiąca do stu tysięcy bakterii – tak jest wtedy, gdy masz czystą jamę ustną.

Można wyodrębnić tysiące różnych rodzajów bakterii, niektóre bakterie są korzystne dla zdrowia, inne nie. Bakterie tworzą na zębach tzw. biofilm – cienką przywierającą warstwę na powierzchni zębów. To jest to, co nazywamy płytką nazębną.

Niewielka ilość płytki nazębnej to normalne zjawisko, jednak jeśli jest jej zbyt dużo, pojawiają się różnorakie problemy: nieświeży oddech, żółte zęby, zapalenie dziąseł, próchnica.

Kiedy między zębami przepuszczasz olej, bakterie pozwalają się „złapać i rozpuścić”. W ten sposób, pozbywasz się dużej ilości bakterii.

Olej przepuszczany między zębami miesza się ze śliną, staje się biały i pienisty. Jeśli piany wytworzy się zbyt dużo, część możesz wypluć.

Całą metodę stosuj albo rano, albo wieczorem przed snem.

Najlepszy olej


Najlepiej jest wybierać olej roślinny. Hindusi tradycyjnie wykorzystywali do tego celu olej sezamowy. Jest smaczny, chociaż olej kokosowy virgin jest prawdopodobnie jeszcze lepszy. Ja osobiście wolę smak i zapach oleju kokosowego. Można także zastosować oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy.

Olej kokosowy w temperaturze pokojowej (do 23°C) ma formę stałą, natomiast staje się zupełnie płynny po kilku sekundach w jamie ustnej. Jego zaletą jest to, iż zawiera bardzo dużo średniołańcuchowych trójglicerydów kwasu laurynowego. Kwas laurynowy niszczy wirusy, bakterie i drożdże1,2.

Wystarczy 1 łyżka, chociaż można dostosowywać ilość indywidualnie. Na początku wrażenie jest nieco dziwne, ale później można się przyzwyczaić. Przetestuj różne rodzaje oleju lub innego tłuszczu, wedle uznania.

Działanie na świeżość oddechu


Metoda „oil pulling” często poprawia zapach z ust, ale nie zawsze. Świeży oddech pojawia się częściej wtedy, jeśli dodatkowo czyścisz regularnie przestrzenie międzyzębowe nitką dentystyczną (lub irygatorem) oraz jeśli czyścisz język.

Przyczyna nieświeżego oddechu nie zawsze znajduje się w jamie ustnej. Przykładem jest zjedzenie czosnku. Zawarta w czosnku allicyna, związek siarkowy o charakterystycznym zapachu, po strawieniu dostaje się do krwi, a następnie do pęcherzyków płucnych.

Charakterystyczny zapach oddechu pochodzi więc z głębi płuc, wraz z każdym wydechem! Inną przyczyną nieprzyjemnego oddechu może być cofanie się kwaśnej treści żołądkowej.

Dobre dla serca i tętnic


Osoby, u których w jamie ustnej gromadzi się dużo „złych” bakterii, mają wyższe ryzyko pojawienia się miażdżycy i twardnienia tętnic, zwłaszcza tętnic szyjnych3. Ryzyko zaburzeń krążenia jest więc u nich wyższe.

Niezdrowa, pełna bakterii jama ustna wiąże się także z wieloma innymi problemami zdrowotnymi. W organizmie tworzy się środowisko zapalne, a to może sprzyjać pojawianiu się niektórych nowotworów, takich jak rak krwi, nerek i trzustki4.

Lepszy niż chemiczne płyny do płukania ust


Tę metodę można porównać do płukania ust płynem z chlorheksydyną, środkiem antybakteryjnym do zastosowania leczniczego przy zapaleniu dziąseł.

Jeśli chodzi o korzyści w zakresie nieświeżego oddechu, płytki nazębnej, chorób dziąseł oraz bakterii wywołujących próchnicę, płukanie ust olejem jest prawie tak samo skuteczne jak płukanie chlorheksydyną5.

Za to ma mniej skutków niepożądanych! Pierwszy problem z chlorheksydyną jest taki, że może powodować przebarwienia zębów. Jednak jest coś więcej: nowe badania wykazały, że zbyt częste płukanie ust chemicznymi płynami do ust, zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i gardła6. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że giną wszystkie bakterie, te dobre również.

Czego możesz oczekiwać, jeśli zastosujesz tę technikę?

Po zaledwie 10 dniach zastosowania:


  • zmniejszą się podrażnienia, krwawienia i stany zapalne dziąseł,

  • odczujesz długotrwałą świeżość w ustach,

  • zęby będą wydawały się zdrowsze, bielsze i bardziej błyszczące,

  • znacząco zmniejszy się liczba bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej,

  • zmniejszy się ryzyko próchnicy.


Uwaga, przypominam, że ta metoda nie zastępuje mycia zębów ani stosowania nici dentystycznych lub irygatora dentystycznego (irygator pozwala wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, tam gdzie zwykła szczoteczka nie dociera).

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. 

 

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

 

Źródła:

1) Fatty Acids and Derivatives as Antimicrobial Agents; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC444260/

2) Antimicrobial Effects of Corn Zein Films Impregnated with Nisin, Lauric Acid, and EDTA; http://www.ingentaconnect.com/content/iafp/jfp /2001/00000064/00000006/art00024

3) Heart Disease Health Center; http://www.webmd.com/heart-disease /features/periodontal-disease-heart-health

4) Gum disease and other systemic diseases; http://www.perio.org /consumer/other-systemic-diseases

5) Effect of oil pulling on plaque induced gingivitis: a randomized, controlled, triple-blind study; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed /19336860 Effect of oil pulling on halitosis and microorganisms causing halitosis: A randomized controlled pilot trial; http://www.jisppd.com /article.asp?issn=0970-4388;year=2011;volume=29;issue=2;spage=90; epage=94;aulast=Asokan Effect of oil pulling on Streptococcus mutans count in plaque and saliva using Dentocult SM Strip mutans test: a randomized, controlled, triple-blind study; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18408265

6) Oral Oncology March 28 2014 doi.org/10.1016 /j.oraloncology.2014.03.001 http://www.oraloncology.com/article/S1368-8375%2814%2900065-7 /abstract

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nie daj się nabrać tym „zdrowym” produktom

14.12.2015
Nie daj się nabrać tym „zdrowym” produktom

Kolorowe i zachęcające do zakupu etykiety nie zawsze są prawdziwe. Napis naturalny nie powinien być wyznacznikiem jakim kierujesz się na zakupach. Wiele przetworzonych produktów zawiniętych jest w ładne i zachęcające opakowania, które często maskują prawdę o nich.

Przetworzone produkty z reguly nie są zdrowe i nie należy jeść ich w zbyt dużych ilościach. Zwierają niezdrowe konserwanty, rafinowane oleje, duże ilości cukru i barwników. Jest kilka produktów, które choć często uznaje się za naturalne, są od tego bardzo daleko. Oto one:

1. Odtłuszczony nabiał.

Mleko w naturalnej postaci zawiera sporo tłuszczu, w procesie odtłuszczania zarówno mleko, sery jak i jogutry tracą nie tylko tłuszcze. Cierpi na tym głównie smak, który producenci muszą zastąpić innymi dodatkami. Najczęsciej większą ilością cukru, albo syntetycznymi słodzikami. Dodatkowo można w nich znaleźć modyfukowaną skrobię, a także różne barwniki. Nie warto kusić się na odtłuszczone produkty, nie są one zdrowym rozwiązaniem.

2. Oleje roślinne.

Pozornie zdrowe tłuszcze np. pochodzące z awokado, kokosa, orzechów, a nawet oliwa często poddawane są chemicznej obróbce. Proces rafinacji sprawia, że oleje tracą cenne własniwości i w procesie obróbki termicznej mogą wytwarzać szkodliwe substancje. Wybiarając olej zwracaj uwagę, żeby był nierafonowany, najlepiej jeść je jako dodatek do sałatek lub obiadu bez podgrzewania.

3. Soki.

Butelkowane soki, żeby przetrwać na półkach sklepowych kilka tygodni muszą być pasteryzowane. Nie rzadko są też dosładzane, czy podkolorowane barwnikami. Takie soki nie zawierają cennych witamin ani  antyoksydantów. Jednyne zdrowe soki to jednodniowe, niapasteryzowane soki owocowe.

4. Batoniki zbożowe.

W większości zawierają ziarna zbóż zanurzone w syropie glukowo- fruktozowym, ewentualnie czekoladzie. Nie jest to zdrowa przekąska, tylko duża dawka cukru i tłuszczy, które nie wpływają dobrze na organizm. Częste skoki cukru w ciągu dnia nie są dobrym pomysłem. Lepsze będą batoniki przygotowane w domu ze zdrowych składników.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Botoks - nie tylko na zmarszczki

13.12.2015
Botoks - nie tylko na zmarszczki

Najbardziej znany jest z tego, że neutralizuje zmarszczki, jednak potrafi znacznie więcej. Botoks to nazwa skrócona botuliny, czyli naturalnej toksyny wytwarzanej przez bakterie. Kiedy dostaną się do organizmu drogą pokarmową mogą być niebezpieczne, jedak odpowiednio użyte poagają pozbyć się wielu problemów i schorzeń.

Za pomocą botoksu można uporać się z nadmierną potliwością, poprzez odtrzyknięcie odpowienich rejonów skóry. Powoduje to przewranie lokalnych szlaków przewodnictwa nerwowego. Taki zabieg w zależności od potrzeb można wykonać w okolicy pach, stóp czy dłoni. Botoks można wykorzystać także w leczeniu rumienia, trądziku, silnego łojotoku, a także przedwczesnej utraty włosów. Co ciekawe botoks okazał się też skutecznym lekarstwem w leczeniu zeza. Można zastąpić to długotrwałymi ćwiczeniami, lub zabiegiem chirurgicznym, ale botoks daje zdecydownie szybsze rezultaty. Może być to także dobry pomysł dla osób borykających się z nadmiernym łzawieniem oczu, czy permanentny ślinotok.

Wstrzknięcie botoksu w określone miejsce powoduje paraliż mięśni, paradoksalnie pomaga to leczyć liczne, często nawet przewlekłe schorzenia. Bardzo dobre efekty osiągnięto w leczeniu powracających migren. Rozluźnienie stale napiętych mięśni poprawia ukrwienie i odżywianie tkanek, sprawia że zaczynają funkcjonować prawidłowo. Może to zapobierać licznym stanom zapalnym, przykurczom mięśniowym, zanikom czy silnym bólom.

Oczywiście botoks może mieć tez skutki uboczne, najczęściej nieporządanymi objawami po ostrzyknięcie są mdłośi lub zgaga. Może pojawić się też chwilowa bolesność, która z czasem mija. Działanie botoksu jest odwracalne, co sprawia, że ostrzyknięcia trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Może być to uciąliżliwe, inne terapie często wymagają więcej czasu, lub są bardziej inwazyjne, jednak dają trwały efekt. Każdy musi wybrać to co bardziej mu odpowiada.

Przeciwskazania do stosowania botoksu

Jest ich niewiele, należą do nich niektóre zaburzenia w pracy układu sercowo- naczyniowego, mięśniowego i nerwowego. Mogą to być także choroby autoimmunologiczne. Bezwzględnym przeciwwskazaniem objęte są kobiety w ciąży.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się