Art

Ostry dyżur stomatologiczny

09.05.2015
Ostry dyżur stomatologiczny

Nagły ból zęba

Często zdarza się tak, że nagle zaczyna boleć ząb. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. W skrócie opowiemy jakie mogą być tego przyczyny. 

Ból może mieć wiele przyczyn. Pojawia się najczęściej w wyniku urazu mechanicznego.  Chodzi o nacisk wywoływany na nerw podczas jedzenia, powodując zapalenia miazgi zęba. W konsekwencji wymagane jest leczenie kanałowe zęba. Przyczyną mogą być także infekcje kanału korzeniowego – towarzyszy temu uczucie "wysadzania zęba" i obrzęk, nadwrażliwość zębów, kiedy odsłonięty jest fragment korzenia. Zęby dają o sobie znać na skutek spadku odporności (infekcje, choroby), spożywania dużej ilość cukrów, braku właściwej higieny jamy ustnej. 

Kiedy jest pomocny ostry dyżur stomatologiczny?

Gdy atakuje Cię silny ból zęba, niepozwalający zasnąć, a rano wstajesz do pracy lub masz  zupełnie inne plany. Dyżur weekendowy sprawdza się również gdy potrzebujesz nagłej pomocy stomatologa, z powodu długo nieleczonych zębów. Za oknem coraz cieplej, temperatura coraz wyższa, a stany zapalne lubią o sobie dawać znać. Dlatego też, tak ważne jest aby zgłaszać się na regularne przeglądy stomatologiczne, aby temu zapobiegać. 

To się często zdarza…

Kiedy pacjenci zgłaszają się na nasz ostry dyżur, staramy się dowiedzieć w jakich okolicznościach pojawił się nagły ból zębów. Często jest tak, że zwlekamy z wizytą u dentysty pomimo, że wiemy o ubytkach. „Wyzwalaczem” bólu często jest jedzenie – szczególnie w okolicach świąt. Duża ilość kwasów powoduje podrażnienie i stany zapalne, co przejawia się nagłym i silnym bólem. Dlatego zawsze lepiej wcześniej zaplanować wizytę u stomatologa, niż potem cierpieć.

  • Niezależnie od rodzaju bólu – należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą! Żadne "domowe" sposoby nie zlikwidują przyczyny bólu, a mogą go nawet nasilać. Każdy, kto ma za sobą "ból zęba" – wie co on oznacza, dlatego najlepiej jest od razu udać się do gabinetu i rozpocząć leczenie. 

Zasady przyjmowania pacjentów podczas weekendu i świąt:

Przyjmujemy nagłe przypadki bólu zębów w czasie weekendu. Przed wizytą konieczny jest kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 508 869 273 i umówienie się na wizytę w godzinach od 9 do 22. Nasz gabinet mieści się na Klecinie, we Wrocławiu. Nie współpracujemy z NFZ.

  • Gabinet Stomatologiczny Twój Uśmiech ul. Wałbrzyska 9C, 52-314 Wrocław 
  • email: info@dentystka.wroc.pl   www.dyzurdentystyczny.pl

  znak_twoj_usmiech_lawenda

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

IV miesiąc ciąży

09.05.2015
IV miesiąc ciąży

IV miesiąc ciąży

I tak rozpoczyna się najprzyjemniejszy, drugi trymestr ciąży. Nudności odejdą w niepamięć, dzięki czemu jedzenie będzie sprawiało ci przyjemność. Piersi nadal będą duże, lecz nie tak wrażliwe. A najwspanialsze jest to, że pod koniec czwartego miesiąca twój brzuszek zaokrągli się i będzie wyglądać zdecydowanie bardziej ciążowo. Charakterystyczne dla drugiego trymestru jest, że maluchy rozwijają się w różnym tempie. Nie zmienia to faktu, że wszystkie przechodzą te same etapy.

14 tydzień

W tym tygodniu dziecko jest wielkości zaciśniętej pięści. Rozwijają się brwi, włoski na główce i owłosienie całego ciała zwane lanugo. Spełnia ono funkcję grzewczą. Gdy pod skórą malucha wytworzy się tkanka tłuszczowa, owłosienie to nie będzie już potrzebne. Czasem rodzą się wcześniaki, które nadal pokryte są meszkiem płodowym.

15 tydzień

Dziecko waży 56-85 g, a jego długość wynosi około 11 cm. Maleństwo potrafi już poruszać palcami, a nawet ssać kciuk. Intensywnie ćwiczy ruchy oddechowe, ssanie, połykanie oraz rozciąganie i kopanie.

16 tydzień

W tym tygodniu dziecko waży od 85 do 140 g. Długość jego ciała mierzona od czubka głowy do pośladków to 10-13 cm. Mięśnie pleców są silniejsze, co powoduje coraz większe rozprostowanie ciała. Twarz zdobią już brwi i rzęsy. Maluch potrafi wykonywać niewielkie ruchy gałkami ocznymi, a nawet zapiszczeć, gdy uderzysz się w brzuch.

17 tydzień

Dzieciątko jest wielkości twojej dłoni i waży około 140 g. Doskonali połykanie i ssanie. Kontroluje tempo bicia serca i utrzymuje je na poziomie 140-150 uderzeń na minutę. Jego skóra jest niemal przeźroczysta, ale zaczyna tworzyć się pod nią tkanka tłuszczowa.

W trakcie tych tygodni możesz zauważyć:


  • Zmęczenie, senność

  • Rzadsze oddawanie moczu

  • Ustanie nudności

  • Bóle głowy (sporadyczne)

  • Zgagę

  • Zaparcia

  • Zwiększenie apetytu

  • Powiększanie się piersi

  • Obrzęki kończyn

  • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy

  • Nieżyt nosa, któremu może towarzyszyć krwawienie

  • Nieżyt ucha

  • Krwawienie dziąseł po szczotkowaniu

  • Żylaki nóg

  • Hemoroidy

  • Niestabilność emocjonalną

  • Uczucie rozbicia, radości lub frustracji


Pod koniec czwartego miesiąca możesz już czuć ruchy dziecka. Twoja macica będzie wielkości niewielkiego melona. Możesz ją wyczuć około 4 cm poniżej pępka. Jeśli sprawia ci to trudność, poproś o pomoc lekarza przy najbliższej wizycie kontrolnej.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ksylitol

08.05.2015
Ksylitol

Konsekwencje spożywania tradycyjnego cukru są coraz częściej zauważalne w postaci chorób i dolegliwości. Są to głównie infekcje górnych dróg oddechowych, osteoporoza czy nadwaga, prowadząca do cukrzycy i otyłości. Cukier podnosi ciśnienie krwi, poziom złego cholesterolu (LDL), poziom trójglicerydów, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i miażdżycy. Ponadto powoduje próchnicę zębów i zapalenie ozębnej. Zaburza koncentrację, może nasilać astmę i alergię. To główne, ale nie jedyne powody, dla których powinniśmy unikać cukru.

 

Czym zastąpić cukier?

Dostępne  są liczne zamienniki cukru, słodycze robione na bazie

miodu, syropów klonowych, słodów z ryżu i pszenicy, jednak nie rozwiązują

problemu. Ich działanie jest zbliżone do działania cukru, mogą jedynie

łagodzić bądź opóźniać te same przykre konsekwencje.

 

Dlaczego ksylitol?

Jest produktem całkowicie bezpiecznym, a wręcz słodzącym produktem leczniczym, pozyskiwanym z drewna brzozowego. To cukier pięciowęglowy, mający właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Ksylitol wygląda i smakuje tak samo jak cukier, ale to jedyne podobieństwa. W przeciwieństwie do tradycyjnego cukru, ksylitol nie posiada właściwości toksycznych.

Jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny i posiada niski indeks glikemiczny - IG 8, dzięki czemu  jest bezpieczny dla diabetyków.

 

Regularne płukanie jamy ustnej roztworem ksylitolu przywraca właściwe pH jamy ustnej, remineralizuje szkliwo, a nawet zasklepia drobne ubytki. Wskazane jest nawet pozostawienie ksylitolu na zębach na noc.  Zapobiega również chorobom przyzębia, zapaleniu dziąseł, a także parodontozie. Przyspiesza gojenie też zajadom i niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

 

Zastosowanie ksylitolu

Nadaje się do bezpośredniego spożycia, słodzenia kawy i herbaty. Można wykorzystać go w pieczeniu ciast, z wyjątkiem drożdżowego, ksylitol nie jest dobrą pożywką dla drożdży. Można dodawać go do domowych przetworów, soków i deserów.

 

Ksylitol jest odpowiedni dla każdego kto dba o zdrowie i chce zachować dobrą sylwetkę. To najlepszy i całkowicie naturalny zamiennik cukru, który nie powoduje nagłych skoków insuliny. Jest wręcz zalecane wypijanie napojów z ksylitolem, nawet jeśli nie na co dzień nie używamy cukru. Warto stosować go profilaktycznie jako ochronę zębów przed próchnicą.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się