Art

Pasta na kanapki dla malucha i nie tylko

05.04.2015
Pasta na kanapki dla malucha i nie tylko

Marchewka – królowa wśród warzyw. Kopalnia witamin i soli mineralnych. Ma zbawienny wpływ na organizm. Wspomaga walkę z przeziębieniem i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Wspiera pracę układu krwionośnego. Niezastąpiona w leczenia astmy, miażdżycy, reumatyzmu, anemii, białaczki i nowotworu piersi. Zaprzyjaźnić z marchewką powinny się matki borykające się z problemem niedoboru mleka w piersiach.

Cebula – wspaniałe warzywo dostępne przez cały rok i stosunkowo tanie. Nieocenione źródło witamin. Niezłomny pogromca przeziębienia i wspomożyciel odporności organizmu. Działa bakteriobójczo, pobudza wydalanie moczu, usuwa nadmiar wody z organizmu. Ma destrukcyjny wpływ na robaki, a zwłaszcza owsiki. Pomaga w leczeniu zapalenia skóry oraz uśmierza ból po ukąszeniu owada. Mikoła Huk powiedział:” Społeczeństwo wytrwało dzięki cebuli i za to należy się jej pomnik”. Trudno się z nim nie zgodzić.

Pomidory – pomagają w przemianie materii i działają wyciszająco ze względu na zawartość soli bromu. Dietetycy zalecają je dzieciom i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu.

Pestki słonecznika – źródło witamin, składników mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do diety malucha pestki można wprowadzać po 12 miesiącu życia.

Majeranek - jakże niedoceniany w codziennej kuchni. Roślina lecznicza wspomagająca i regulująca trawienie. Niezastąpiony podczas biegunki oraz nieżytu żołądka. Do diety dziecka majeranek można wprowadzać po 12 miesiącu życia.

 

Składniki:

2 marchewki

Średnia cebula

1 łyżka oliwy z oliwek

Pół szklanki soku pomidorowego (lub passaty pomidorowej)

1/3 szklanki pestek słonecznika

Opcjonalnie majeranek

Marchewkę obrać i zetrzeć na drobnej tarce. Cebulę pokroić w piórka i podsmażyć na oliwie. Gdy cebula się zeszkli, dodać marchewkę. Po około 5 minutach wszystko zalać sokiem pomidorowym i posypać majerankiem (jeśli używamy). Gotujemy do zredukowania nadmiaru płynu. Na osobnej (suchej) patelni prażymy nasiona słonecznika. Należy uważać, by ich nie spalić. Gdy marchewka w pomidorach i pestki słonecznika będą już gotowe, wszystko blendujemy.

Pasta idealna do smarowania kanapek, grzanek, sucharków itp. Doskonała na ciepło i na zimno. Można ją wykorzystać, jako dodatek do makaronów, kasz czy ryżu. Jej przygotowanie zajmuje kilka chwil, a ilość zdrowia, jaką możemy podarować bliskim - przeogromna.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kilka zasad zdrowej kuchni

04.04.2015
Kilka zasad zdrowej kuchni

Wiosna to dobry czas na wprowadzenie prostych zmian w kuchni, które wpłyną dobrze na naszą sylwetkę, zdrowie i samopoczucie. Nie muszą wiązać się one z większymi wydatkami, ale na pewno wymagają trochę zaangażowania. Warto wypróbować i wprowadzić kilka z nich do swojego życia.

 


  1. Gotuj w domu, nie używaj gotowych dańi unikaj puszek. Nie kupuj słonych przekąsek, batonów i produktów z bardzo odległą datą przydatności. Czytaj etykiety i wybieraj produkty z najkrótszym i najprostszym składem.

  2. Stawiaj na sezonowe owoce i warzywa, najlepiej kupuj je na małym osiedlowym bazarku. Ich wygląd nie jest doskonały, ale zazwyczaj są lepsze od tych w marketu.

  3. Stosuj zdrowe zmienniki cukru, zastąp go ksylitolem, daktylami i miodem.

  4. Zrezygnuj z białego pieczywa, wybieraj dobrej jakości chleb na zakwasie.Taki chleb wytrzyma nawet tydzień i nie pleśnieje. Do tego jest pyszny.

  5. Świeżezioła w kuchni sprawią, że będziesz częściej ich używać. Bazylia, szczypiorek czy kolendra nadadzą potrawą świeży smak. Jeśli wybierasz suszone przyprawy zwracaj uwagę na skład, nie powinny mieć zbędnych dodatków i glutaminianu sodu.

  6. Hoduj kiełki są bogactwem witamin i warto dodawać je codziennie do zup, kanapek czy sałatek. Kiełkować można prawie wszystkie nasiona i pestki, to bardzo prosty i niedrogi sposób na poprawę zdrowia.

  7. Używaj tłuszczów roślinnych, najlepiej oleju kokosowego i dobrej oliwy z oliwek. Dobra oliwa powinna być mętna, najlepiej stosować ją na zimno, bez obróbki termicznej. Warto wypróbować też inne oleje roślinne tłoczone na zimno, im. lniany, z orzechów włoskich, rzepakowy, z pestek winogron.

  8. Jedz kasze, wybój jest ogromny. Najzdrowsza jest kasza jaglana i gryczana, które dodatkowo pomagają przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Watro sięgać też po kaszę owsianą, jęczmienną i amarantus. Na ich bazie można przygotować każdy posiłek z korzyścią dla zdrowia. Są dobrą bazą śniadań, obiadów, a nawet deserów. Warto zrobić większy zapas kaszy na wiosnę.

  9. Nie marnuj jedzenia, kupuj mniej a częściej w ten sposób łatwiej zapanujesz nad zawartością lodówki i zaoszczędzisz.

  10. Stawiaj na różnorodność produktów, codziennie komponuj różne posiłki. Sięgaj po warzywa i owoce wymiennie, żeby dostarczyć sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze.


 

Warto wprowadzać zmiany stopniowo i obserwować wpływ zdrowego jedzenia na samopoczucie i poziom energii.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

03.04.2015
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji zbliżających sie Świat Wielkanocnych przesyłamy dla wszystkich naszych przyjaciół garść refleksji związanych z tym pełnym zadumy, ale jakże radosnym czasem. Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa, a także odpoczynku w rodzinnym gronie życzy redakcja HaloZdrowie.pl i RankingLekarzy.pl

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się