Art

Piąty miesiąc

23.02.2016
Piąty miesiąc

Twój maluszek ma już pięć miesięcy. To już prawie pół roku, jak funkcjonujecie w rozszerzonym składzie. Twoja pociecha tak bardzo urosła, je już stałe pokarmy, głośno się śmieje. Aż ciśnie się na usta stwierdzenie: „Jakie moje dziecko jest już dorosłe”. Nie martw się! Minie jeszcze dużo czasu, nim wyprawisz mu 18-te urodziny i na dobre wyfrunie z domu.

Dzieci, które ukończyły piąty miesiąc życia mają bardzo rozbudowany wachlarz umiejętności. Potrafią mocno trzymać główkę, podnosić klatkę piersiową opierając się na ramionach oraz podciągane z leżenia do pozycji siedzącej trzymać główkę w jednej linii z tułowiem. Prawie półroczne maluchy wyciągają rączki po przedmiot, spontanicznie się uśmiechają lub piszczą z zadowolenia. Wciąż na uwadze trzeba mieć malutkie przedmioty, które budzą w dzieciach ogromne zainteresowanie. Oczywistym jest, że wszystkie zdobycze lądują w buzi. Jest to nowy i najlepszy sposób poznawania świata. Maluszki uwielbiają bawić się grzechotką. Umieją ją chwycić, podobnie jak twoje palce. Ta nowa umiejętność przysparza zarówno maluszkowi, jak i tobie wiele radości. Wreszcie możesz zrobić coś w domu w trakcie czuwania twojego dziecka. To wspaniałe uczucie, kiedy pierwszy raz od urodzenia, twój maluszek przez chwilę jest czymś zajęty. Minie jeszcze sporo czasu, nim zabawa pochłonie go do reszty, ale na początek dobre i to. Jest bardzo prawdopodobne, że pięciomiesięczne dziecko będzie potrafiło przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie lub utrzymać swój ciężar na nóżkach. Wielu rodziców usłyszało już pierwsze „a gu” lub inne zbitki samogłosek z głoskami. Niektóre dzieci umieją siedzieć bez podparcia. Ponieważ każdy maluch rozwija się w swoim tempie, są i takie, które zdobywają niektóre umiejętności szybciej niż rówieśnicy. Do takich należą: podciąganie się z pozycji siedzącej do stojącej, protestowanie przy próbach odebrania przedmiotu, chowanie malutkich przedmiotów w dłoni oraz tworzenie nowych zbitek sylabowych (ma-ma, ba-ba, ga-ga).

Dzieci rozwijają się w tempie, które jest dla nich najwłaściwsze. Stwarzajmy naszym pociechom warunki do tego, by mogły zdobywać nowe umiejętności i je ćwiczyć. W żadnym wypadku nie popędzajmy, bo jedynym skutkiem, jaki osiągniemy, będzie krzywda naszego dziecka.

 

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

Matvijewna Grządkowska

19.05.2016

Tak jak Pani napisała, mleko powinno być podstawowym źródłem pożywienia do ukończenia 1 roku życia. Dzięki temu jelita mają możliwość wykształcić się całkowicie i przygotować do trawienia. Dzięki temu istnieje bardzo niewielkie ryzyko nietolerancji pokarmowej. Niestety bywa tak, że pokarmy stałe wprowadzane są już od 4 miesiąca życia. Często dzieje się to za namową lekarza pediatry, zwłaszcza jeśli dziecko karmione jest MM.

Beata

16.05.2016

Stwierdzenie, że ", je już stałe pokarmy" - a tak nie powinno być. Dziecku rozszerzamy dietę po ukończeniu 6 mies, czyli od 7 mies najwczesniej i to tez na zasadzie próbowania, bo podstawowym pożywieniem do roku jest mleko. Jelita niemowlaków są niedojrzałe i nie powinno się ich obciązać stałymi pokarmami i takie też sa oficjalne zalecenia WHO

Art

Kilka dobrych sposobów na rozgrzanie

22.02.2016
Kilka dobrych sposobów na rozgrzanie

Zimowe temperatury na zewnątrz sprawiają, że często wracamy przemarznięci. Zimne dłoni i stopy to bardzo powszechny i bardzo uciążliwy problem. Można jednak pokonać ten problem i zminimalizować uczucie zimna stosując proste domowe sposoby.


  • Pij ciepłe napoje


W ciągu dnia często sięgaj po rozgrzewające ziołowe herbaty lub ciepła wodę z dodatkiem cytryny. To bardzo skuteczny sposób na podniesienie temperatury organizmu.

Imbir powinien być nieodłącznym elementem zimowej kuchni. Można dodawać go do wielu potraw, jednak najpopularniejsze jest dodawanie go do herbaty. W tym celu pokrój go na plasterki lub zetrzyj na tarce. Zalej wrzątkiem i pij kiedy przestygnie. Taka herbatka imbirowe dobrze smakuje z cytryna i odrobiną miodu lub syropy z agawy. Imbir działa szybko i skutecznie. Momentalnie daje uczucie ciepła, warto pić dodawać go do herbaty kilka razy dziennie.

Swoje działanie imbir zawdzięcza gingerolom. Są to lecznicze substancje zawarte w jego kłączu. Poza działaniem rozgrzewającym ma on także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Łagodzi stany zapalne i jest sprzymierzeńcem zdrowia w okresie wzmożonych zachorowań. Należy stosować go około 2-3 razy dziennie w celu wzmocnienia organizmu.


  • Kubek termiczny


Noszenie ze sobą ciepłych napojów może być dobrym rozwiązaniem, kiedy w ciągu dnia nie masz do nich dostępu.

  • Nie dopuszczaj do wyziębienia organizmu


Ubieraj się odpowiednio do pogody, szczególnie dobieraj skarpety i rękawiczki. Powinny być ciepłe i zapewniać komfort nawet w mroźnie dni. Przydadzą się podręczne podgrzewacze do rąk, które mogą przynieść ulgę kiedy np. czekasz na autobus.

  • Ruszaj się


Aktywność fizyczna wzmacnia układ krążenia i dzięki temu nawet dystalne odcinki są lepiej ukrwione. Kiedy jest zimno nie stój w miejscu. Szybki spacer to najlepszy sposób na rozgrzanie.

Zima nie jest taka straszna, kiedy jesteśmy na nią dobrze przygotowani. Niskie temperatury sprzyjają tez spalaniu większej ilości kalorii, warto to wykorzystać.

 

Daria Występek

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czwarty miesiąc życia dziecka

21.02.2016
Czwarty miesiąc życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka rozpoczyna tzw. „złoty wiek niemowlęcy”. Przed tobą wspaniały czas, kiedy maleństwo w ciągu dnia będzie zarażać domowników uśmiechem, a w nocy coraz rzadziej się budzić. Ciesz się tym wspaniałym czasem, kiedy twoja pociecha co prawda bardziej uczestniczy w codziennym życiu, ale jeszcze się nie przemieszcza. Dzięki temu masz pewność, że znajdziesz malucha tam, gdzie go zostawiłaś. Nie przyzwyczajaj się jednak. Ten cudowny stan nie będzie trwał długo. Już niebawem dziedzic rozpocznie swoje podróże małe i duże.

Dziecię od czterech miesięcy ćwiczy swoje umiejętności i wciąż uczy się czegoś nowego. Po ukończeniu tego miesiąca maluszek powinien podążać wzrokiem za przedmiotem znajdującym się w odległości około 20 cm od twarzy, obracając przy tym główkę o 180o. W trakcie leżenia na brzuszku naturalnym powinien być odruch unoszenia główki pod kątem 90o. Większość dzieci bez problemu trzyma mocno główkę w pionie, a w trakcie leżenia na brzuchu podnosi klatkę piersiową. Wiele radości przynosi możliwość chwycenia grzechotki i wyciągania po nią ręce. Dzieci są fascynatami maleńkich przedmiotów, które znalazłszy się w zasięgu rączek, w jednej chwili lądują w ustach. Niektóre maluchy opanowują umiejętność przewracania się z brzuszka na plecy i odwrotnie, obracania się w stronę, z której dobiega dźwięk, śmiania się lub mówienia „a gu gu”. Nieliczne potrafią siedzieć bez oparcia lub protestować przy próbie odebrania jakiegoś przedmiotu.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie.  Jeśli uważasz, że twoja pociecha znacznie odstaje od rówieśników, skontaktuj się z pediatrą. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad, obejrzy i zbada dziecko i udzieli ci wyczerpujących odpowiedzi na zadane przez ciebie pytania. Nie martw się na zapas.

Tak, jak w trakcie trwania ciąży, możesz stwierdzić, że pierwszy trymestr już za tobą. W opiece nad dzieckiem czujesz się już coraz pewniej, życie codzienne zaczyna się powoli stabilizować, tworzy się rytm dnia i nocy. Przed tobą kilka spokojniejszych miesięcy.  Ta sielanka skończy się w momencie, kiedy twoja pociecha postawi pierwszy krok. To będzie nieco bardziej zwariowany czas, ale jakże wspaniały.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się