Art

Pokanaj problem podkrążonych oczu

19.09.2016
Pokanaj problem podkrążonych oczu

Podkrążone oczy to problem nie tylko estetyczny, wiąże się to także z innymi dolegliwościami. Problem zwiększa się z wiekiem, dlatego warto obserwować organizm i starać się temu przeciwdziałać.

 

Są osoby, które mają tendencje do zacienionych „worków” pod oczami, nawet w młodym wieku. Przyczyny należy szukać w pracy układu limfatycznego, który może mieć tendencje do zastojów. Powodów może być wiele, np. wolniejsza praca układu krążenia, zaleganie toksyn w ciele, a także dieta która zawiera nadmierne ilości soli. Prawidłowa, zbilansowana dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej to pierwsze kroki jakie warto podjąć w walce z opuchniętymi oczami. Niezbędne jest też odstawienie alkoholu i papierosów.

 

Zadbaj o siebie

Źle dobrane kosmetyki mogą mieć działanie drażniące lub uczulające. Błędne jest też nakładanie kremu tuż pod oczami. Może to mieć działanie drażniące i nie jest to dobra aplikacja kosmetyku. Krem pod oczy warto nakładać nieco niżej, skóra wchłonie go i odżywi skórą blisko oczu. Cienka i delikatne skóra pod oczami, łatwo może być przeciążona kiedy kosmetyki są zbyt treściwe. Wybieraj też delikatne preparaty do demakijażu i mycia twarzy.

 

Wypoczywaj

Zdrowy sen to minimum 7-8 godzin każdego dnia. Im wcześniej się położysz, tym lepiej. Przed północą sen organizm regeneruje się intensywniej. Zdrowy sen ma duża moc i bardzie korzystnie wpływa na zdrowie. Bez wątpienia każde zerwana noc odbije się na wyglądzie, zdrowiu i samopoczuciu. To nic jeśli zdarzy się to sporadycznie, ale nagminnie powtarzający się krótki sen może powodować znacznie poważniejsze dolegliwości niż worki pod oczami. Warto o tym pamiętać, a wszelkie problemy ze snem  konsultować z lekarzem.

 

Jak szybko poprawić wygląd?

Kiedy oczy i twarz jest lekko opuchnięta pomóc mogą plasterki świeżego ogórka, albo schłodzony żelowy kosmetykiem po okolice oczu. Szybki efekt przynosi też przyłożenie do oczu ostudzonych torebek po herbatkach ziołowych- najlepiej sprawdza się rumianek, bławatek, nagietek i zielona herbata. Mogą pomóc też kostki lodu, którym warto wykonać chłodny masaż twarzy, jednak pamiętaj, żeby owinąć kostki lodu np. szmatka muślinową, żeby nie odmrozić wrażliwej skóry.

 

Daj o skórę i zdrowie

To co robisz każdego dnia liczy się najbardziej. Kuracje stosowane okresowo są jedynie dodatkiem do stylu życia. Dbaj o odpowiednio długi sen, zdrowo się odżywiaj, pij dużo wody i wypoczywaj w czasie wolnym. Dzięki temu toksyny nie będą zalegały w ciele i ryzyko wystąpienia zasinień i opuchnięć pod oczami będzie o wiele mniejsze.

 

Jeśli mimo wprowadzonych zmian nie zauważasz różnicy w wyglądzie skóry, warto skonsultować się  lekarzem. Mocno odznaczające się, sine „worki” pod ozami mogą świadczyć o nierównomiernym nagromadzeniu melatoniny, barwika skóry. Może być to skutek uboczny stosowania różnych leków.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zostań dawcą szpiku

18.09.2016
Zostań dawcą szpiku

Białaczka przez długo czas była nieuleczalną chorobą. Próby przeszczepu szpiku kończyły się niepowodzeniem, bo nie zdawano sobie sprawy jak ważny jest dawca. Dziś jest to o wiele łatwiejsze, dlatego każdy powinien rozważyć bycie potencjalnym dawcą szpiku.

 

Genetyczny bliźniak

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy jest bardzo małe, jednak wiele przykładów pokazuje, że może się to udać. Na początku dawca szukany jest w obrębie rodziny, głównie rodzeństwa. W ten sposób udaje się znaleźć około 25 % dawców. Aż 75 % szuka pomocy u osób niespokrewnionych. Szansa na to, że uda znaleźć się odpowiedniego dla siebie dawce jak jak 1 do 20 tysięcy.

 

Jak zostać potencjalnym dawcą?

Po pierwsze musi być to przemyślana decyzja. Kiedy zarejestrujesz się z bazie dawców i wstępna weryfikacja będzie pomyślna, osoba która potrzebujesz przeszczepu dostaje informację, że jest osoba która może jej pomóc. W takiej sytuacji wycofanie się z decyzji jest okrutne, dlatego musi być do świadoma decyzja.

 

Wstępne badanie jest bardzo proste i polega na pobraniu materiału genetycznego z wewnętrznej strony policzka. Zestaw można dostać w aptece, albo zamówić go bezpłatnie do domu. Pobrany materiał genetyczny jest badany i zapisany w elektronicznej bazie dawców.

 

Jak pobiega się szpik?

Obecnie najczęściej pobiera się go z krwi. Wkłuwa się igłę z zgięciu łokciowym jednej ręki, z której pobiera się krew, oraz z drugą ręką, gdzie krew wraca.  Z krążącej krwi pobiera się komórki macierzyste szpiku za pomocną specjalnego sprzętu. Zabieg trwa kilka godzin i czasem wymaga powtórzenia. Pobranie szpiku poprzedza się kilkudniową kuracją G-CSF czyli czynnikiem wzrostu, który pobudza produkcję komórek szpiku.

 

Oddając szpik nic nie tracimy, podlega on regeneracji, dlatego jeśli nie mamy przeciwwskazań warto zostać potencjalnym dawcą.

 

Drugą bardziej inwazyjną metodą, obecnie stosowaną bardzo rzadko jest pobieranie szpiku z talerze kości biodrowej. Taki zabieg wykonuje się pod pełną narkozą i trwa około godziny.

 

Oba zabiegi są całkowicie bezpieczne i dlatego warto zapoznać się z wymaganiami i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie zarejestrować się z bazie dawców.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wszawica

17.09.2016
Wszawica

To schorzenie wywołane przez wesz głowową, która jest pasożytem. Przyczepia się do włosów, blisko skóry głowy i żywi się krwią człowieka. W miejscu ugryzienia powstaje stan zapalny, który daje uporczywe uczucie swędzącej skóry. Prowadzi to do drapania i powiększania stanów zapalnych. Wszawica dotyczy głównie dzieci, ale może występować także u dorosłych.

 

Wielkość wszy dochodzi do 2-3 mm, mają biało brązową barwę, jednak mogą dostosować barwę do koloru włosów. Wtedy ciężko je zauważyć, bo są niewielkie. Kiedy są w ruchu, przemieszczają się szybko wzdłuż włosa i  łatwo je zauważyć. Głównym objawem jaki można zaobserwować jest właśnie świąd skóry i ciągłe drapanie skóry głowy. Trzeba wtedy dokładnie obejrzeć skórę głowy i sprawdzić czy wszy są widoczne. Należy przeczesać włosy bardzo dokładnie, najlepiej robić przedziałki do 1 cm i dokładnie obserwować skórę.

 

Często wszy skupiają się w okolicach uszu i na potylicy. Mogą  kumulować się tam wszy, ale też ich jaja czyli gnidy. Jaka są malutkie i mają około 1 mm długości. Należy szukać ich tuż przy nasadzie włosów. Często mogą być mylone z łupieżem.

 

Leczenie

Najłatwiej pozbyć się uch przy użyciu odpowiednich preparatów, które mają na celu pozbycie się wszy. Można znaleźć na rynku liczne szampony i wcierki do włosów. Należy stosować preparat zgodnie z zalecaniami producenta, nawet jeśli wydaje się, że nie jest to już konieczne. Większość środków wymaga dłuższej kuracji.

 

Kolejnym krokiem jest dokładne rozczesywanie włosów i obserwacja skóry głowy. Dzięki temu można kontrolować postępy leczenia i sprawdzając ilość jaj  czy larw na skórze głowy.

 

Choroba dość szybko się rozprzestrzenia, szczególnie wśród dzieci, które w przedszkolu czy w szkole mają ze sobą częsty i bliski kontakt. W czasie leczenia bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na najbliższe otoczenie, tak żeby pozbyć się źródła problemu. Kiedy zauważymy wszy u dziecka, trzeba szybko sprawdzić czy wszy nie przeszły na innych członków rodziny. Takie postępowanie pozwoli zminimalizować problem i przyspieszy jego leczenie.

 

Co po zakończonym leczeniu?

Wyrzuć z domu wszystkie gumki do włosów, szczotki, grzebienie, które były używane do rozczesywania włosów. Pościel, ręczniki, koce i ubrania zaleca się wyprać w temperaturze 60 stopni, lub oddać do pralni chemicznej. Trzeba zwrócić uwagę także na meble, dywany, a nawet fotele w samochodzie, gdzie mogły dostać się wszy.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się