Art

Powrót do formy po porodzie

13.11.2014
Powrót do formy po porodzie

Okres połogu, czyli cofania zmian ciążowych trwa zazwyczaj od 6-8 tygodni po porodzie. W tym czasie zachodzi w organizmie szereg zmian, goją się rany poporodowe, macica się obkurcza, narządy wracają na „swoje miejsce”, zachodzą zmiany w gruczołach piersiowych. Obniża się stężenie hormonów ciążowych co może mieć wpływ na obniżony nastrój.

Bóle kręgosłupa w tym okresie są spowodowane powracaniem naturalnych krzywizn i przesunięcia środka ciężkości. Kobieta nie powinna dźwigać ciężkich przedmiotów, nie jest to jednak przeciwskazaniem do pojmowania aktywności fizycznej.

Ćwiczenia poporodowe są bardzo ważne, proste sekwencje ruchowe umożliwiają szybszy powrót mięśni do normy. Szczególnie mięśni brzucha i dna miednicy, które uległy rozciągnięciu oraz osłabieniu u okresie ciąży i porodu.

 

Jakie są korzyści ćwiczenia w okresie połogu?

- poprawa samopoczucia,

- przyspieszenie procesu obkurczenia macicy,

- eliminacja problemu nietrzymania moczu,

- poprawa postawy ciała,

- wzmocnienie mięśniu brzucha,

- podniesienie sprawności fizycznej.

 

Proste ćwiczenia można zacząć wykonywać już w pierwszej dobie po porodzie. Leżąc w łóżku należy napinać i rozluźniać kolejno poszczególne grupy mięśniowe, zaczynając od dostanych mięśnie w okolicy stawów nadgarstkowych i skokowych. Pobudza to krążenie krwi i zapewnia lepsze odżywienie osłabionych mięśni. Ważne są także ćwiczenia oddechowe, które usprawniają pracę przepony oraz mięśni międzyżebrowych. Takie krótkie ćwiczenia można wykonywać kilka razy dziennie. Przeciwwskazaniem są źle gojące się rany poporodowe, a także zakrzepowe zapalenie żył. Zawsze przed podjęciem ćwiczeń trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 

W 4-5 dobie po porodzie można już włączyć ćwiczenia dna miednicy, które uległy rozciągnięciu podczas porodu. W kolejnych dniach wprowadzamy napięcia mięśni brzucha. Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane w bardzo wolnym tempie. Nie wykonujemy w tym czasie ćwiczeń angażujących kończyny dolne, które mogą nadmiernie przeciążyć mięśnie grzbietu.

Ważne są spacery, które są najlepszą aktywnością kobiet w okresie połogu.

 

Po 6 tygodniu można wykonywać ćwiczenia systematycznie kilka razy w tygodniu. Najważniejsze, aby się nie przemęczać i stopniowo wprowadzać kolejne ćwiczenia.

Dużo szybciej do formy wracają kobiety, które były aktywne przez ciążą oraz w trakcie jej trwania. Mięśnie brzucha u większości kobiet potrzebują około roku, żeby wrócić do swojego pierwotnego wyglądu.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kamienie nerkowe

12.11.2014
Kamienie nerkowe

Mówi się, że ból rodzenia kamienia nerkowego jest porównywalny z bólem porodowym. Bez względu jednak na to, czy tak jest naprawdę, przypuszczalnie zechcemy zostać w domu i wziąć środki przeciwbólowe bez recepty, aby złagodzić bolesne doświadczenie. Można również przyłożyć butelkę z gorącą wodą na bolące miejsce, co powinno przynieść pewną ulgę. Potem pozostaje już tylko czekać. Kamienie można wydalić w ciągu kilku godzin, ale czasem trwa to kilka dni. Na szczęście można zastosować środki, które przyspieszą ten proces.

Ból w dole pleców i boku jest straszliwy. Czujemy się tak, jakbyśmy mieli za chwilę zwymiotować. Powodem jest samorodek utworzony z kryształków, które wydzielają się z moczu i odkładają w miedniczkach nerkowych. Teraz ten maleńki kamień będzie wydostawał się moczowodem, cienką jak spaghetti rurką, która odprowadza mocz z pęcherza moczowego. Większość kamieni nerkowych utworzonych jest ze związków wapnia. Uważa się, że do ich powstawania przyczyniają się czynniki dziedziczne, przewlekłe odwodnienie, powracające infekcje dróg moczowych i siedzący tryb życia.

 

Kamienie nerkowe - porady

 


  • Aby wypłukać kamień do pęcherza moczowego, trzeba wypić przynajmniej 3 litry wody dziennie. Jeśli wypijesz taką wskazaną objętość wody, twój mocz powinien być przezroczysty, bez śladów żółtej barwy.

  • W czasie ataku pij jak najwięcej herbatki z mniszka pospolitego. Silnie moczopędny mniszek pobudza przepływ krwi przez nerki, zwiększając wydalanie moczu i tym samym ułatwiając wypłukanie kamienia. Aby przyrządzić herbatkę, weź 2 łyżeczki suszonego zioła i zalej filiżanką wrzątku. Parz przez 15 minut, a następnie wypij.

  • Rozważ picie 2-3 filiżanek dziennie naparu z liści brzozy brodawkowatej. Podobnie jak mniszek pospolity, zioło to ma właściwości moczopędne, dzięki czemu może pomóc w wypłukaniu kamieni i przeciwdziałać ich tworzeniu się. Wrzuć saszetkę (2 gramy) z ziołem do filiżanki wrzątku i pij 3 razy dziennie przed posiłkiem.

  • Kiedy masz kamień w nerce, najlżejszy ruch może okazać się bolesny. Jeśli jednak jesteś w stanie podjąć wysiłek, aby przejść się, zrób to. Dzięki chodzeniu kamień może się swobodniej przesunąć w kierunku moczowodu i być usunięty. Mimo dyskomfortu możesz "urodzić" kamień szybciej.

  • Wielu ekspertów jest zdania, że najważniejszą rzeczą w przeciwdziałaniu kamieniom nerkowym jest robienie tego samego, co ma przyspieszyć ich "urodzenie" - to znaczy picie dostatecznie dużej ilości płynów. Jeśli jesteś podatny na tworzenie się kamieni w nerkach, powinieneś wypijać codziennie przynajmniej 8 do 10 szklanek wody. Im więcej pijesz, tym bardziej rozcieńczasz substancje, z których powstają kamienie.

  • Przejdź na niskosolną dietę, aby zmniejszyć zawartość wapnia w moczu, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko tworzenia się nowych kamieni. Zacznij od ograniczenia jedzenia szybkich przekąsek, zup z proszku i innej przetwarzanej żywności. Uważnie czytaj etykiety. Zjadaj mniej niż 6 gramów soli (2400 miligramów sodu) dziennie.

  • Pij codziennie 2 szklanki (po 250 mililitrów) soku z żurawin. Badania wykazują, że żurawiny mogą pomagać w zmniejszeniu zawartości wapnia w moczu. W pewnym badaniu osób mających kamienie wapniowe sok z żurawin zmniejszył ilość wapnia w moczu o 50 procent.

  • Jeśli nie lubisz soku żurawinowego, wypijaj do każdego posiłku 200 mililitrów soku pomarańczowego lub prawdziwej lemoniady. Znajdujący się w tych napojach kwas cytrynowy podnosi stężenie cytrynianu w moczu, dzięki czemu przeciwdziała tworzeniu się nowych kamieni wapniowych.

  • Wykazano, że magnez zapobiega wszystkim typom kamieni nerkowych. Jedz więcej pokarmów zasobnych w ten pierwiastek, takich jak warzywa o ciemnozielonych liściach, zarodki pszenicy oraz owoce morza. Możesz także przyjmować 300 miligramów magnezu dziennie w postaci suplementu.

  • Jedz więcej owoców i warzyw - zwłaszcza bananów, pomarańczy i soku pomarańczowego, które są bogate w potas. W badaniach u osób, które zjadały dużo świeżych produktów rolnych, ryzyko pojawienia się kamieni w nerkach spadło o połowę. Jeśli kamienie są regularną przypadłością, zasięgnij porady lekarza, czy suplementy potasu mogłyby zapobiec ewentualnym atakom.

  • Ogranicz picie kawy. Kofeina zwiększa stężenie wapnia w moczu, co podwyższa ryzyko tworzenia się kamieni.

  • Jeśli wiesz, że twoje kamienie utworzone są ze szczawianu wapnia (analiza moczu to wykryje), ogranicz ilość pokarmów zasobnych w szczawiany. Do pokarmów tych należą: rabarbar, szpinak, czekolada, otręby pszenne, orzechy (zwłaszcza ziemne), truskawki i maliny. Unikaj również picia herbaty, która zawiera dużo szczawianów.

  • Jeśli miałeś w przeszłości kamienie z kwasu moczowego, chcąc się ustrzec przed nowymi, powinieneś dbać o to, aby odczyn moczu był jak najbardziej zasadowy. Unikaj pokarmów, które zwiększają stężenie kwasów, w tym anchois, sardynek, podrobów i drożdży piwnych. Nie jedz też więcej niż 100 gramów dziennie mięsa lub więcej niż porcję owsianki, tuńczyka, szynki, fasoli lim lub szpinaku.

  • Wapń w diecie może przeciwdziałać tworzeniu się kamieni ze szczawianu wapnia, prawdopodobnie dlatego, że łączy się w jelicie ze szczawianem i w ten sposób zapobiega wchłanianiu przez organizm czystego szczawianu. Do pokarmów bogatych w wapń należą: ser, jogurt, warzywa o ciemnozielonych liściach, orzechy oraz nasiona. Przyjmowanie suplementów wapnia w czasie posiłków lub tuż po nich może mieć podobny efekt, jednak zażywanie ich pomiędzy posiłkami może zwiększyć ryzyko kamieni.


Większość kamieni rodzi się bez pomocy lekarza, gdy masz jednak kamień po raz pierwszy, wezwij lekarza. Odczuwasz tak silny ból, że tylko lekarz oceni, jakiego leczenia potrzebujesz. Niepokojące objawy to nudności i wymioty, krwisty lub mętny mocz, nieefektywne parcie na mocz, uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu lub gorączka i dreszcze (co może wskazywać na infekcję). Nawet jeśli miałeś już wcześniej kamienie na nerkach, skonsultuj się z lekarzem, gdy ból staje się nie do zniesienia. W określonych przypadkach być może będą konieczne środki przeciwbólowe zapisywane tylko na receptę i leczenie szpitalne.

 

 

Chociaż wydaje się to kłopotliwe, lekarze specjaliści zalecają, aby osoby mające kamienie w nerkach podczas ostrego ataku oddawały mocz przez kawałek gazy lub przez sitko o małych oczkach. Chodzi o to, aby złapać kamień, i zanieść go do lekarza. Ten może wykonać analizę składu kamienia i na podstawie jej wyniku doradzi, jak zmienić dietę, aby zapobiec nawrotom choroby.

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Metoda Dorna

09.11.2014
Metoda Dorna

Fizjoterapia to bardzo szeroka dziedzina, każdy terapeuta wybiera metody jakimi chce się posługiwać w swojej pracy. Jedną z popularnych metod jest metoda Dorna. Należy ona do medycyny naturalnej i jest stosowana od ponad 30 lat. Ma ona zastosowanie przede wszystkich przy bólach grzbietu i kręgosłupa, rwie kulszowej i ramiennej, skoliozach , wadach postawy u dzieci i dorosłych oraz przy innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych problemami z kręgosłupem. Powstała w Niemczech i tam jest najbardziej popularne, jednak dzięki licznym szkoleniom jest już coraz bardzie powszechna głównie w Europie.

Według twórcy tej metody Dietera Dorna wszystkie dolegliwości związane z bólami pleców i kręgosłupa oraz stawów obwodowych są spowodowane zaburzeniami statyczno- dynamicznymi układu kostnego i mięśniowego. Jego zdaniem tylko prawidłowo ukształtowany kręgosłup jest podstawą naszego szkieletu oraz osłoną rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe. To gwarantuje nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Zrotowane kręgi są przyczyna nie tylko stanów bólowych w obrębie pleców czy kręgosłupa ale także np. bolesny bark, bóle w obrębie dłoni czy ramion mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowo ustawionych stawach kręgosłupa szyjno-piersiowego.

Dzięki wieloletnim obserwacjom i badaniom terapeutów metody Dorna wiemy , że kręgosłup i jego funkcjonowanie jest w ścisłym związku z organami wewnętrznymi. Przesunięte kręgi mogą negatywnie wpłynąć na pracę narządów wewnętrznych. Z drugiej strony nieprawidłowo funkcjonujące narządy wewnętrzne mogą doprowadzić do nawracających problemów w obrębie kręgosłupa.

Jak przebiega terapia metodą Dorna:


  • Wywiad z pacjentem –jak w przypadku każdej metody przed jest bardzo ważny, dzięki niemu terapeuta uzyskuje niezbędne informacje dotyczące dolegliwości pacjenta,

  • Testy terapeutyczne niezbędne do prawidłowej dokumentacji, również postępów terapii,

  • Badanie długości KKD i ich korekcja,

  • Badanie i korekcja miednicy,

  • Badanie i korekcja poszczególnych kręgów,

  • Korekcja stawów obwodowych,

  • Ćwiczenia autokorekcji.


Jest zalecana dla wielu jednostek chorobowych, nie tylko przy bólach korzeniowych kręgosłupa. Może także pomóc wyleczyć powracające migreny, stany zapalne, bóle w obrębie żuchwy i twarzy, które często mogą być spowodowane nieprawidłowościami wynikającymi z nadmiernych napięć aparatu mięśniowo-więzadłowego.

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się