Art

Pracujesz przy komputerze - zadbaj o nadgarstki

12.06.2016
Pracujesz przy komputerze - zadbaj o nadgarstki

Wielogodzinna praca przy komputerze jest męcząca nie tylko dla kręgosłupa, ale także dla stawów nadgarstkowych. Dlatego bardzo ważne zadbanie o ich prawidłowe ułożenie na klawiaturze. Wiele godzin pracy przez kilka lat może prowadzić do poważnych schorzeń, które mogą prowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych, albo usztywnienia stawów.

Najgorszą pozycja jest zwisanie dłoni nad klawiatura komputera. Zamyka to kanał stawu nadgarstkowego, w którym znajdują się naczynie krwionośne. Najlepszym rozwiązaniem jest klawiatura ergonomiczna, która ma podzielona klawisze na dwie części. Dzięki temu ręce mogą spoczywać na klawiaturze. Innym dobrym rozwiązaniem jest specjalna podkładka na dłonie. Zapobiega to nadmiernemu zgięciu grzbietowemu dłoni. W pracy przy komputerze ważne jest zachowanie stawów nadgarstkowych w prostej pozycji.

Poza podkładkami pod ręce ważne są także przerwy w pracy, dzięki nim dłonie i stawy nadgarstkowe mogą się rozluźnić. Minimum co godzinę odrywaj się od komputera. W tym czasie opuść ręce na dół, tak żeby krew zaczęła w nich szybciej krążyć. Poza tym wykonać kilka prostych ćwiczeń. Potrząśnij dłońmi, umieć ręce do góry i wykonaj ruch „wkręcenia żarówek”. Jeśli nie masz możliwości wykonanie tego ćwiczenie przy biurku wybierz bardziej dyskretne- połóż dłonie płasko na biurku i na przemiennie złączaj i oddalaj palce od siebie. Następnie wykonaj krążenie nadgarstków i pomasuj chwile obolałe miejsca.

Pamiętaj też o prawidłowej postawie. Odcinek lędźwiowy powinien być podparty w czasie pracy, a barki luźnie. Zbyt napięte ramiona i barki, mogą prowadzić do przeniesienie napięcia na stawy nadgarstkowe. Koryguj swoja postawę, jeśli o tym nie pamiętasz, ustaw przypomnienie w telefonie i co kilkanaście minut koryguj ustawienie ciała. Początkowo może wydawać się to uciążliwe, ale już po kilku dniach przypomnienia nie będą potrzebne, a zdrowe nawyki postawy staną się nawykiem.

Unikaj długiego przesiadywania bez ruchy. Takie sytuacje najczęściej predysponują do zmęczenia mięśni i złego ustawienia ciała.

Pamiętaj o ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających każdego dnia. Poświęć na to nawet 10-15 minut każdego ranka. Skup się szczególnie na mięśnie placów, ramion i brzucha. Wykonuj ćwiczenia rozciągające, które dobrze wpłyną na postawę, sylwetkę i samopoczucie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

10.06.2016
Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

Zaparcia to dolegliwość dotycząca także dzieci, pozornie niegroźne dolegliwości mogą być bardzo kłopotliwe. Mogą dawać różne objawy, w zależności od wieku i czasu trwania. Mogą powodować dolegliwości bólowe brzucha, rozdrażnienie dziecka i płaczliwość. Dziecko nie czuje się komfortowo i niechętnie je koleje posiłki.

Problem u dzieci może pojawić się z wielu powodów. Często świadomie dziecko wstrzymuje stolec, po odstawieniu pieluch, co może doprowadzić do zaparć. Innym powodem może być też zbyt duża ilość cukru i produktów wysoko przetworzonych w diecie. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie zmian w menu dziecka.

Co jeszcze warto zrobić?

- Dieta bogato resztkowa- z dużą ilością warzyw i owoców, a także kasz, zmieników, ciemnego pieczywa. Taka dieta z wysoka zawartością błonnika najczęściej przynosi najlepsze rezultaty i sprawia, że dziecko ma więcej energii.

- Duża ilość płynów, najlepsza będzie woda niegazowana, oraz herbatki ziołowe. Dla dziecka zaleca się wypijanie minimum 3-4 szklanek takich płynów dziennie.

- Zwiększona aktywność fizyczna, która sprzyja perystaltyce. Warto poświęcić więcej czasu na wspólne spacery, albo zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia ruchowe. Kiedy dziecko polubi aktywność, stanie się ona ważną częścią dnia i nie trzeba będzie o niej przypominać.

- Obserwacja dziecka. Jeśli wprowadzone zmiany nie przyniosą efektu, możliwe że konieczne będzie wspomaganie lekami.

Lekarz powinien wykonać kilka badań diagnostycznych no. Test Hintona czy wlew kontrastowy jelita grubego. Są to badanie bezpieczne dla dziecko, a co najważniejsze bezbolesne. Ważna jest szybka reakcja rodziców. Zaparcia można całkowicie wyleczyć. Najczęściej proste zmiany w diecie i zapewnianie aktywności fizycznej są wystarczające. W razie nawrotu dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza. Obserwacja dziecka to najważniejszy krok, nie można doprowadzać do poważniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do przewlekłego bólu brzucha u dziecka.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bataty - słodkie ziemniaki

10.06.2016
Bataty - słodkie ziemniaki

Bataty można już dostać w większości sklepów i od czasu do czasu można urozmaicić nimi dietę. Maja wyjątkowy, słodkawy smak i są zdrowe. To dobre źródło węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Są lekkostrawne i zawierają wiele cennych składników mineralnych. Są uznawane za jedne z najzdrowszych warzyw.

Pochodzą w Ameryki Środkowej, jednak obecnie są uprawiany w Europie, a także w Polsce. Nie są kaloryczne w 100 gramach zawierają około 75 kalorii. Mogą być podstawą obiadów, a ze względu na swój słodkawy smak świetnie sprawdzą się też w deserach. Na ich bazie można przygotować wiele zdrowych ciast.

Swoją pomarańczową barwę zawdzięczają beta-karotenowi, który jest silnym antyutleniaczem. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę C i E, a także żelazo, magnez, mangan, miedź, selen,chlor, siarkę, jod,sód, wapń oraz fosfor. Dzięki temu wzmacniają układ odpornościowy i działają przeciwzapalnie.

Spożywanie większych dawek beta karotenu zwłaszcza u kobiet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi. Badania pokazują także korzystne działanie batatów w procesie leczenia nowotworów nerek, jelita grubego, prostaty i innych organów wewnętrznych. Wysokie stężenie beta-karotenu dobrze wpływa również na wzrok, a także na układ krwionośny.

Słodkie ziemniaki zawierają głównie skrobię i są lekko strawne. Mają więcej błonnika niż tradycyjne ziemniaki, dzięki czemu pozytywnie wpływają na przemianę materii. Działają kojąco na żołądek, zwłaszcza przy wrzodach żołądka.

Bataty są zalecana jako dodatek do zbilansowanej diety. To bardzo popularne warzywo wśród sportowców. Pomaga uzupełnić braki minerałów po treningu, równocześnie odbudowuje zapasy glikogenu mięśniowego. Jest też dobrą przekąskę przed treningiem.

Kupując słodkie ziemniaki wybieraj twarde warzywa, pozbawione plam i uszkodzeń. Najlepiej gotować je na parze, albo upiec, żeby zachować jak najwięcej wartości odżywczych. Po kupieniu przechowuj je w chłodnym pomieszczeniu, dzięki temu zachowają świeżość na dłużej.


Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się