Art

Przewlekłe zmęczenie- jak sobie z nim radzić?

21.01.2017
Przewlekłe zmęczenie- jak sobie z nim radzić?

Przyczyn takiego stanu może być wiele, czasem wynika w poważniejszych schorzeń, ale często jest to wynik nieumiejętnego dbania o to co istotne. Złe nawyki żywieniowe, niewystarczająca ilość snu, brak aktywności na świeżym powietrzu. To wszystko może powodować poczucie zmęczenia i znużenia. Warto wprowadzić zmiany i obserwować czy następuje poprawa. Co warto zmienić?

 

Ustal co jest najważniejsze

Organizacja dnia jest bardzo ważna, uwzględnij wszystko to co jest niezbędne do zrobienia, ale zaplanuj też czas wolny i chwilę relaksu. Uporządkowanie spraw da ci też poczucie, że panujesz nad czasem i ze wszystkim dasz sobie radę. Często presja czasu i zbyt duże napięcia i stres powodują że jesteśmy wykończeni. Znalezienie czasu na codzienne małe przyjemności i chwilę dla siebie jest ogromnie ważne. Pozwala znaleźć energię do działania.

 

Aktywność fizyczna

Sport pozwala się zrelaksować i jest jedną z lepszych form spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza ćwiczenia na świeżym powietrzu sprawiają, że organizm jest lepiej dotleniony, co potęguje efekt odprężenia. Regularna aktywność pozytywnie wypływa na samopoczucie i dodaje energii. Znajdź 30 minut każdego dnia na spacer lub inną aktywność. Jeśli nie masz czasu każdego dnia, trenuj bardziej intensywnie 3 razy w tygodniu przez godzinę.

 

Pij wodę

Odpowiednie nawodnienie organizmu gwarantuje lepsze samopoczucie. Wody nie zastąpią soki i słodzone napoje. Odwodnienie jest jedną z przyczyn chronicznego zmęczenia, może powodować bóle głowy i duże spadki energii. Brak odpowiedniej ilości wody sprawia, że krew staje się bardziej gęsta, co utrudnia pracę serca. Do tkanek i mózgu dostaje się mniej krwi, tlenu i składników odżywczych. W ciągu dnia potrzebujemy około 1,5- 2 litrów wody. Może też zastąpić ją niesłodzonymi herbatami ziołowymi.

 

Spokojny sen

Sen to czas na wypoczynek i regenerację. Powinien być odpowiednio długi i jakościowy. Siedem godzin to optymalne ilość snu, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Nie warto marnować czasu wieczorem na przeglądanie stron internetowych czy telefonu. Postaraj się wyciszyć i zasnąć o odpowiedniej porze. Regularne wysypianie się sprawi, że organizm będzie zregenerowany i będziesz mieć znacznie więcej energii w ciągu dnia.

 

Jeśli wszystkie metody zawiodą i mimo wprowadzenie zdrowych nawyków nie czujesz poprawy koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wykonanie podstawowych badań pomoże ustalić przyczynę przemęczenia. Trzeba zareagować w porę, żeby nie doprowadzić do poważniejszych schorzeń.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kubeczek menstruacyjny

18.01.2017
Kubeczek menstruacyjny

To ciągle mało popularny u nas środek stosowany przez kobiety w czasie menstruacji. Kobiety często podchodzą do niego nieufnie i z wielkimi obawami. Jest to zrozumiałe, jak w przypadku wielu nowości. Najważniejsze żeby nie zamykać się na nowe rozwiązania, które mogą okazać się najlepszym sposobem.

 

Kubeczek menstruacyjny przyszedł do nas z Zachodu, gdzie znany jest już od dawna. To niewielki pojemniczek o lejkowatym kształcie, którego zadaniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej. Występuje w różnych rozmiarach, które dobiera się indywidualnie. Większe kubeczki są konieczne dla kobiet, które są po porodzie. Kubeczki mają różne kształty, a także inny poziom miękkości. Nadaje się do stosowania w czasie uprawiania sportu i jest o wiele pojemniejszy niż tampon.

 

Są wykonane z różnej grubości sylikonu medycznego, który jest bezpieczny. Nie jest toksyczny i nie powoduje reakcji alergicznych. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, przechowuje się je najczęściej w bawełnianych woreczkach. Po każdym cyklu należy wyparzyć kubeczek i co jakiś czas zdezynfekować odpowiednimi preparatami. Po takim zabiegu jest gotowy do ponownego użycia.

 

W czasie miesiączki kubeczek można opróżniać tylko dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kubeczek wystarcza na kilka lat stosowania, co jest też dużą oszczędnością. Przemawia za nim także aspekt ekologiczny i produkowanie znacznie mniejszej ilości śmieci.

 

Stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest kłopotliwe jedynie na początku. Z czasem wiele kobiet przyznaje, że to najbardziej komfortowe rozwiązanie. To nowoczesne, bezpieczne i wygodne rozwiązanie o którym powinni informować lekarze ginekolodzy. To nie jedynie eko trend, ale duże ułatwianie dla kobiet, dla których menstruacja często jest ograniczeniem i czasem kiedy czują się niekomfortowo. 

 

Sklepy oferujące kubeczki menstruacyjne mają ankiety, które pozwalają dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar. Nie jest to skomplikowane i warto przekonać się do takiego rozwiązania.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sposoby na poranne mdłości

10.01.2017
Sposoby na poranne mdłości

Zdecydowana większość kobiet w ciąży boryka się z problemem porannych mdłości. Dla jednych są one bardziej, dla innych mniej uciążliwe. Potrafią wykończyć i skutecznie obniżają nastrój. Najczęściej mdłości dotyczą pierwszych miesięcy ciąży, jednak czasem ich występowanie może się przedłużyć.

Jest wiele naturalnych metod, które pomagają zmniejszyć ten problem.

 

Nawadniaj się

Pij 2 litry wody w ciągu dnia, możesz dodawać do niej plastry cytryny, lub imbiru. Popijaj wodę małymi łykami w ciągu dnia. To bardzo ważne dla zachowania dobrego samopoczucia.

Dodatek imbiru dodatkowo łagodzi objawy zgagi i porannych mdłości. Warto dodawać go do ciepłej wody, żeby mógł uwolnić wszystkie olejki eteryczne i zadziałać skuteczniej.

 

Herbaty ziołowe

Poza naparem z imbiru zaleca się picie różnych ziół. Między innymi rumianku, melisy, mięty oraz herbaty z kopru włoskiego.

 

Migdały

To sprawdzona metoda, wystarczy zjeść około 10 migdałów, żeby przestać odczuwać nieprzyjemne skutki mdłości. Warto mieć je zawsze pod ręką.

 

Witamina B6

Jej niedobór może potęgować nieprzyjemne objawy. Zaleca się spożywanie jej w naturalnej postaci. Witaminę B6 znajdziesz w pestkach dyni, orzechach, jajkach i bananach.

 

Aromaterapia

Warto wspomagać się też w zewnątrz i zapewniać sobie komfortowe warunki. Aromaterapia ma bardzo korzystny wpływ na samopoczucie. Wybierając odpowiednie olejki można złagodzić objawy mdłości. Najbardziej zalecane są olejki- lawendowy, miętowy i cytrynowy.

 

Powyższe sposoby załagodzą problem, ale warto też wprowadzić kilka zmian do swojego jadłospisu. Mniejsze posiłki jedzone częściej pomogą odciążyć żołądek i zmniejszą objawy zgagi. Unikaj tłustych, smażonych i mocno przyprawionych posiłków. Mogą powodować duży dyskomfort i będę długo zalegać w żołądku.

Niestety nie ma jednego złotego środka dla każdego, ale warto szukać dobrego dla siebie sposobu na złagodzenie objawów zgagi. Dobre samopoczucie w czasie ciąży jest ogromnie ważne. Pocieszeniem jest fakt, że mdłości są jedynie problemem przejściowym.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się