Art

Rozmowa z dietetykiem i psychodietetykiem Katarzyną Bury

29.06.2015
Rozmowa z dietetykiem i psychodietetykiem Katarzyną Bury

Rozmowa z dietetykiem i psychodietetykiem Katarzyną Bury

Szczupła sylwetka to nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie. Dlatego przede wszystkim o zdrowiu powinniśmy myśleć przechodząc na dietę.

Daria Występek: Na co dzień pomaga Pani głównie osobom otyłym i z nadwagą odzyskać zdrowy stosunek dojedzenia i pomaga i Pani pozbyć się zbędnych kilogramów. Prowadzi Pani terapię odchudzającą, na czym ona polega?

Katarzyna Bury: Przyczyna nadwagi i otyłości nie zawsze leży w złym odżywianiu. Zdarza się, że złe nawyki żywieniowe idą w parze z zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi. Zadaniem lekarza jest sprawdzenie czy do powstanie otyłości przyczyniły się jakieś problemy zdrowotne.

DW: Czy współpracuje Pani z psychologiem?

KB: Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba. Często zdarza się, że przyczyna nadwagi ma źródło w psychice. Jedzenie kompulsywne i objadanie może być sposobem na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, nagradzaniu się, pocieszaniu. Dlatego w terapii czasem potrzebna jest pomoc psychologa.

DW: Kto jeszcze wchodzi w skład zespołu?

KB: Fizjoterapeuta, pomaga dobrać poziom aktywności fizycznej do możliwości osób z nadwagą. To bardzo ważne, żeby nie przeciążać się za bardzo, bo na początku aktywności fizycznej może to jedynie prowadzić do kontuzji i zniechęca do wysiłku.

DW: Pani rola polega na dobieraniu pacjentowi odpowiedniego jadłospisu. Jakie diety są najskuteczniejsze?

KB: Nie stosuje żadnych diet w potocznym znaczeniu tego słowa. Popularne diety- tysiąc kalorii, białkowa, owocowo-warzywna, nie są godne polecenia. Odwodzę pacjentów od pomysłu ich stosowania, nie zapewniają skutecznego efektu. Proces chudnięcia to wynik zmiany nawyków żywieniowych na stałe.

DW: W takim razie co Pani zaleca?

KB: Diety, które zalecam pacjentom są zgodne z normami żywienia. Nie ograniczają składników odżywczych, powoduję powolny spadek wagi bez ryzyka efekty jo-jo. Jedyne co należy surowo ograniczyć to tzw. puste kalorie, jak np. słodycze. Nie stawiam zakazów, raczej staram się nauczyć pacjentów zdrowych nawyków żywieniowych.

DW: Jakie nawyki powinni w sobie wyrobić?

KB: Najważniejszy to jedzenie śniadań, nie należy pomijać tego posiłku. W ciągu dnia należy jeść często, posiłki należy spożywać co 3-5 godzin. Wbrew powszechnej opinii ostatni posiłek nie powinien być jedzony zbyt wcześnie, należy zjeść go około 3 godziny przed snem. Ponadto należy pilnować małych porcji, dbać o zróżnicowane posiłki i odpowiednio się nawadniać.

DW: A  co z suplementami diety? Czy poleca je Pani?

KB: Owszem, mogą wspomóc terapię odchudzającą. Suplementy nie zastąpią pożywienia, ale np. błonnik może zlikwidować uczucie głodu, a także ułatwia trawienie. Działa jedynie jeśli pacjent pije odpowiednią ilość wody.

 

Rozmawiała Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Olej kokosowy jako pasta do zębów - powody, dla których warto spróbować

28.06.2015
Olej kokosowy jako pasta do zębów - powody, dla których warto spróbować

Olej kokosowy ma mnóstwo zastosowań, warto mieć go w swojej kuchni i łazience. Działa na skórę lepiej niż nie jeden luksusowy krem.  Innym zastosowaniem jest olej w formie pasty do zębów. Nie trzeba od razu rezygnować z tradycyjnej pasty, ale warto spróbować i stosować olej kokosowy 2-3 razy w tygodniu. Ma to wiele zalet dla zdrowia i dobrej kondycji zębów:


  1. Bez zbędnej chemii.


Tradycyjne pasty są pełne składników chemicznych w tym kontrowersyjnego i  toksycznego fluoru. Takiej pasty lepiej nie połykać, co często jest zaznaczone na opakowaniu. W przypadku oleju kokosowego nie ma obaw, nawet jeśli go połkniemy będzie to miało pozytywny wpływ na nasz organizm.

  1. Działa antybakteryjnie.


Skutecznie zwalcza bakterie w jamie ustnej, zaleca się stosownie oleju nawet zaraz po szczotkowaniu zębów pastą w celu dodatkowej ochrony zębów i dziąseł.

  1. Jest niedrogi.


Pasty do zębów obiecujące efekt odświeżania i wybielenia często kosztują nawet kilkadziesiąt złotych. Olej kokosowy wystarcza na długo i ma bardzo przystępną cenę. Właściwościami przebija większość drogeryjnych past do zębów.

  1. Nie pieni się.


Dla niektórych może to być wada, jednak biorąc pod uwagę, że pieniący detergent SLS- sodium lauryl sulfate jest drażniący i może podrażniać zwłaszcza wrażliwe zęby i dziąsła możemy obejść się bez piany w czasie mycia zębów.

  1. Prosta pasta domowym sposobem.


Moda na DIY czyli do it yourself, po prostu „zrób to sam” jest coraz większa. Bardziej skomplikowane kosmetyki  wymagają wprawy, jednak każdy może przygotować prostą domową pastę do zębów. Potrzebujesz jedynie kilku składników:

- 1 łyżeczka oleju kokosowego,

- 1/3 łyżeczki soda oczyszczona,

- naturalne olejki eteryczne ( np. miętowy 3-5 kropel)

- ksylitol- według uznania.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i przekładamy do szklanego słoiczka. Używamy jako pasty do zębów 2-3 razy w tygodniu. Soda ma silne właściwości wybielające, działa dość mocno, dlatego nie zaleca się stosować jej codziennie. Olejki nadają pożądany smak, można wybierać je według gustu. Ksylitol mimo, że jest słodki pomaga walczyć z próchnicą i odbudowuje szkliwo zębów. Nawet jeśli nie do końca przekonuje cię taka domowa pasta warto spróbować i przekonać się na sobie jak działa.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Miej cukrzycę w małym palcu!

27.06.2015
Miej cukrzycę w małym palcu!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Liczba diabetyków rośnie bardzo szybko. Szacuje się, że w 2030 roku na świecie będzie 552 mln chorych na cukrzycę. Co może być tego powodem? Przede wszystkim przyczyną jest styl życia: złe nawyki żywieniowe, brak ruchu lub ograniczanie aktywności do minimum, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, nadużywanie leków i alkoholu. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Chorobę powodują zaburzenia w wydzielaniu insuliny, hormonu pobudzającego komórki do wchłaniania i przetwarzania cukru. Niedobór insuliny prowadzi do zbyt dużej ilości cukru we krwi, a to wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów oraz niebezpiecznych powikłań. Dowiedz się więcej z naszej infografiki!

CukrzycaUE

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się