Art

Siarka dla zdrowia i urody

20.01.2015
Siarka dla zdrowia i urody

Ludzki organizm nie może bez niej funkcjonować, jest istotnym składnikiem białek, z których jesteśmy zbudowani. Siarka pełni także ważne role w procesach przemiany materii, pobudza produkcję przeciwciał odpornościowych, a poprzez siarkowodór wpływa na prawidłowe funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych, a także pracę mózgu.

Siarka stanowi 0,25% masy ciała, dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to około 2-3 gramy. Jej wchłanianie odbywa się głównie poprzez trawienie białek, ale także przez skórę. Niedobór tego składnika mineralnego może objawiać się zaburzeniami nastroju, zmianami skórnymi, zaburzeniami ukrwienia, kruchością włosów i paznokci, a także zaburzeniami stawowymi.

Siarka wchłania się także przez skórę dlatego lecznicze kąpiele siarkowe są często polecane osobom skarżącym się na chore stawy, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczycę. W Polsce kąpiele siarkowe były popularne już w XIX wieku. Kuracje siarkowe można znaleźć w wielu uzdrowiskach. Już po tygodniowej kuracji widać znaczną poprawę stanu zdrowia, który może utrzymywać się nawet przed kilka miesięcy. Nie każdy może sobie pozwolić na pobyt w sanatorium czy codzienne wizyty w SPA, jednak nic straconego, siarkowe kuracje można przeprowadzać także w domu. Najlepiej zaopatrzyć się w preparaty siarkowe pochodzące ze znanych uzdrowisk, żeby mieć pewność o dobrej jakości. W ofertach znajdziemy emulsje do kąpieli, balsamy i maski do ciała, mydła, a także kremy do twarzy. Ich ceny nie są bardzo wysokie i warto ich wypróbować zanim zdecydujemy się na kuracje bardziej inwazyjnymi lekami. Coraz więcej marek kosmetycznych produkuje kosmetyki na bazie siarki, która pomaga pozbyć się wielu problemów skórnych.

Innym sposobem na uzupełnienie niedoborów siarki są wody mineralne bogate w ten pierwiastek. Można też przyswajać ją jedząc jajka, przetwory mleczne, kapustę, kalafior, brokuły, warzywa strączkowe, mięso i ryby. Siarka z produktów spożywczych jest o wiele lepiej przyswajana niż w postaci syntetycznych suplementów. Po te drugie należy sięgać kiedy niedobory pierwiastka są bardzo duże i niemożliwe do uzupełnienia dietą.

Warto przeprowadzać sobie takie kuracje nawet profilaktycznie, z korzyścią dla zdrowia i wyglądu naszej skóry. Wybierając krem do twarzy warto od czasu do czasu wybrać ten z większą zawartością tego cennego pierwiastka.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Najczęstsze zimowe urazy

19.01.2015
Najczęstsze zimowe urazy

Zimą śliskie chodniki, albo sporty zimowe mogą być przyczyną kontuzji. Z pozoru niewinne upadki mają czasem poważne konsekwencje. Najbardziej narażone są osoby starsze, ale też narciarze.

Złamanie kości nadgarstka to najczęstsza kontuzja zimowa. Dotyczy głównie kobiet, u których po okresie menopauzy zmniejsza się gęstość kości. Bardzo często dochodzi do tzw. złamania Colesa, jest to złamanie nasady dalszej kości promieniowej w bliskiej odległości od stawu nadgarstkowego. Dochodzi do niego w wyniku reakcji obronnej w czasie upadku, w momencie podparcia się wyprostowaną ręką o podłoże. Z kolei w przypadku upadku na grzbiet dłoni dochodzi do tzw. złamania Smitha. Aby po urazie i dłuższym unieruchomieniu nie doszło do powikłań zniekształceń kości i stawu konieczna jest rehabilitacja ręki.

Mniej groźne i o wiele rzadsze są złamania kości nadgarstka. Pierwszymi objawami jest widoczne zniekształcenie, a także krwiaki i bolesność uszkodzonej okolicy. Ruchomość stawu nadgarstkowego może być ograniczona, jednak nie zawsze jest to reguła. Żeby stwierdzić czy rzeczywiście jest to złamanie konieczne jest wykonanie prześwietlenia.

Najbardziej niebezpieczne i bolesne są złamania kości długich, szczególnie kiedy dochodzi do złamań otwartych, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek miękkich. Najczęściej dochodzi do nich w sporcie, albo w przypadku wypadków. Może wówczas dojść do zakażenia kości bakteriami obecnymi na skórze i w otoczeniu. Konieczna jest operacja złamanej kończyny i odpowiednia osłona w postaci antybiotyków.

Kolejnym urazem jest złamanie szyjki kości udowej, często wiąże się z nim wiele powikłań. Silny ból często uniemożliwia chodzenie. Dotyczy to głównie osób starszych, które o wiele wolniej dochodzą do siebie po dłuższym unieruchomieniu dlatego powinny szczególnie uważać kiedy jest ślisko. Do charakterystycznych objawów złamania szyjki kości udowej należą: ból w okolicy stawu biodrowego uniemożliwiający chodzenie, a często nawet stanie, obrzęk stawu, zniekształcenie złamanej okolicy. Uszkodzona kończyna charakteryzuje się specyficznym ustawieniem- jest skręcona na zewnątrz, co powoduje skręcenie chorej kończyny. Najczęściej konieczne jest leczenie operacyjne takiego złamania przez wszczepienie endoprotezy, co znacznie skraca czas pionizacji i powrotu do zdrowia, a także zmniejsza ryzyko powikłań.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak ochronić skórę zimą?

17.01.2015
Jak ochronić skórę zimą?

Przesuszona skóra to problem wielu kobiet, który nasila się szczególnie w zimie. Dotyczy głównie skóry twarzy, dłoni , ale też nóg, które często narażone są na wyziębienie. Używanie odpowiednich kosmetyków to jeden z elementów zapobiegania, jednak nie najważniejszy. Oto kilka sposobów, które pozwolą poprawić nawilżenie skóry bez użycia balsamu.


  1. Sięgaj po jedzenie, które nawadnia.


Najwięcej wody zawierają soczyste owoce i warzywa, to woda strukturyzowana która najskuteczniej nawadnia organizm. Zimą łatwo można rozgrzewać się zupą, która dostarczy wielu składników odżywczych. Im więcej wody dostarczysz z jedzeniem tym lepiej dla twojej skóry.

  1. Pij wodę zaraz po przebudzeniu.


Rano organizm jest odwodniony, szklanka wody pomoże pobudzić organizm, nawodni i wspomoże proces usuwania toksyn. W ciągu dnia powinniśmy pić około 2 litry płynów w tym głównie wodę i ziołowych herbaty.

  1. Unikaj drażniących i wysuszających skórę mydeł, żeli i płynów.


Zamień środki zawierające siarczany (SLS) na łagodne produkty zawierające naturalne olejki, które zapobiegają wysuszeniu skóry. Nawet jeśli masz tłustą skórę, naturalne oleje będę odpowiednie. Żeby chronić dłonie nakładaj rękawiczki zawsze przed wyjściem w domu, wcześniej możesz nałożyć na nie grubszą warstwę kremu, która zadziała ochronnie.

  1. Ogranicz długie kąpiele.


Gorąca woda mocno przesusza skórę, w połączeniu z silnie myjącymi żelami pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej. Jeśli lubisz kąpiele postaw na letnią wodę, również pod prysznicem. Do mycia skóry wybierz naturalne olejki, które dodatkowo pielęgnują skórę.

  1. Nawilżaj powietrze.


W podgrzewanych pomieszczeniach powietrze jest bardzo suche. Żeby zapewnić większość wilgotność powietrza w mieszkaniu można kupić nawilżacz powietrza, albo postawić na kaloryferze pojemniki z wodą, czy zawiesić na nich mokre ręczniki. Dzięki temu skóra nie będzie tak narażona na przesuszenie.

  1. Postaw na rośliny.


Wiele zielonych roślin wpływa na wilgotność w pomieszczeniu. Kiedy rośliny są dobrze nawodnione oddają część wody do otoczenia przez liście. Dzięki temu poprawiają jakość powietrza w mieszaniu. Wszystkie rośliny będą dobre, jednak najlepiej sprawdzą się te z dużymi zielonymi liśćmi.

Skóra zimą wymaga szczególnej uwagi, wprowadzając kilka z tych nawyków można znacznie poprawić poziom nawilżenia bez większych nakładów czasu i pieniędzy.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się