Art

Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

13.05.2016
Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Ostatnio bardzo dużo mówi się o witaminie D i konieczności jej suplementacji. W naszej szerokości geograficznej nie mamy zbyt wiele słońca i większość Polaków ma deficyt witamin D. Jej obecność w naszym organizmie jest bardzo istotna. Witamina D chroni organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, nowotworami, wpływa także na poprawę samopoczucia. Wystarczy 20-30 minutowy spacer, żeby organizm mógł wytworzyć sobie odpowiednią dawkę witaminy D. Jest to jednak możliwe tylko latem i późną wiosną, bez użycia filtrów przeciwsłonecznych.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Dotyczą one wielu układów, mogą mieć bardzo nieprzyjemne skutki:

- bezsenność,
- utrata apetytu,
- choroby przyzębia,
- zaburzenia widzenia,
- bóle kostno- mięśniowe,
- niesmak i pieczenie w jamie ustnej,
- biegunka,
- obniżone samopoczucie,
- osteoporoza.

Niedobór witaminy D wpływa na rozmiękanie kości, co ma bardzo poważne konsekwencje. Może prowadzić do złamań lub krzywicy kości. Ponadto wpływa to także na osłabienie siły mięśniowej, co może wpływać na problemy z bolesnymi skurczami, a nawet utrudniać przemieszczanie się. Udowodniono związek niskiego poziomu witaminy D z większym rozwojem otyłości, nadciśnienie tętniczego, cukrzycy, a nawet chorób autoimmunologicznych jak np. reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane. Niedobór witaminy D w czasie życia płodowego może słodować trwałe uszkodzenie układu nerwowego powodując autyzm. Znając wszystkie zagrożenia należy zadbać o prawidłowy poziom witaminy D i kontrolować jej suplementację. Zarówno niedobór jak i nadmiar może mieć szkodliwe konsekwencje. Segmentując witamin D, co kilka miesięcy należy sprawdzać jej poziom, a kiedy osiągnie się oczekiwany poziom można zmniejszyć dawkę. Więcej witaminy D należy przyjmować w miesiącach kiedy ekspozycja na słońce jest zdecydowanie mniejsza.

Jakie skutki może mieć nadmiar witaminy D?

- nudności,
- świąd skóry, 
- osłabienie organizmu,
- wymioty i biegunki,
- nadmierne pocenie się,
- zwiększone uczucie pragnienia,
- częstomocz.

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego należy zażywać ją po tłuszczowym posiłku. Bardzo ważne jest też łączenie jej z witaminą K2, to konieczne. Dzięki niej wapń, w którego gospodarce ważny udział ma witamina D3, trafia w odpowiednie miejsca w organizmie. Zażywanie witaminy D3, zwiększa zapotrzebowanie na witaminą K2, ponieważ stymuluje produkcję białek zależnych od witaminy K2.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

krysia5

31.10.2017

Słyszałam o tym kiedyś, jednak zastanawiam się, jaki jest koszt wykonania takich badań...

viola4

02.05.2017

ja wit D biorę 4000 jednostek i mi pomaga lepiej niż tysiąc lub 2 tyś jedn.

Marta

16.05.2016

Ja suplementuje witaminę D przez cały rok i czuję się świetnie - niezależnie od pogody (lub niepogody;)

Art

Wirus opryszczki HSV-1

13.05.2016
Wirus opryszczki HSV-1

Blisko 70% osób na świecie żyje z wirusem HSV-1, czyli potocznie zwaną opryszczką. Nie jest to groźny wirus, jednak wywołuje przykre objawy. Nie da się go pozbyć, a w badaniach jego aktywność często wiąże się z innymi chorobami jak np. Alzheimer, rak szyjki macicy czy stany zapalne w organizmie. Liczka osób z wirusem HSV-1 ciągle rośnie. Przy osłabieniu organizmu wirus uaktywnia się przybierając postać opryszczki wargowej.

Wirus może być łatwo przenoszony, zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie zdają sobie sprawy z jego zagrożeń. Ważna jest edukacja i uświadamianie najmłodszych. Widoczna opryszczka w okolicy ust nie zawsze musi objawiać się u osób zakażonych. Najskuteczniejszym testem jest badanie krwi na przeciwciała HSV-1. Do zarażenia wystarczy kontakt z osobą zakażoną. Nie musi być to bezpośredni kontakt, np. przez pocałunek. Wystarczy korzystanie z tego samego ręcznika czy kosmetyków.

Naukowcy niedawno odkryli dlaczego u niektórych wirus się uaktywnia, a u innych pozostaje utajony. Jest to związane z genetycznymi uwarunkowaniami. U części osób występuję gen IL28b, który chroni przed uaktywnianiem wirusa opryszczki. Możliwe, że w niedługim czasie uda się wprowadzić nową terapię genową. Może być to nowy skuteczny sposób walki z zakażeniem.

Kiedy wirus może się uaktywnić?

Najczęściej towarzyszy przeziębieniu i z tym stanem jest najczęściej kojarzona. Jednak może towarzyszyć także przemęczeniu, nadmiernemu stresowi, zaburzeniom hormonalnym, a nawet odwodnieniu organizmu. Warto obserwować organizm, żeby w przyszłości szybciej reagować i zapobiegać powstawaniu zmian skórnych.

Jak uchronić się przed opryszczką?

Sprzyjający jest zdrowy tryb życia, ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu w ciągu dnia, zbilansowana dieta. Zdrowe nawyki mogą zminimalizować szansę na wystąpienie objawów wirusa. Kiedy opryszczka pojawi się na twarzy warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby. Dobrze sprawdzi się czosnek, który ma działanie antywirusowe, warto dodawać go do posiłków, ale także wykorzystać cenny olejek zawarty w czosnku, i przykładać go do zmiany. Dobrym sposobem może być też miód. Krótki masaż kostką lodu pomoże zmniejszyć zmianę, obkurczając naczynia krwionośne.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

tomek

13.05.2016

Ja na opryszczkę używam Heviran lub Chlorohinaldin (maście), ale dostępne są na receptę
Inne preparaty nie pomagają

Art

Cały dzień pracujesz przed monitorem? Zadbaj o oczy.

12.05.2016
Cały dzień pracujesz przed monitorem? Zadbaj o oczy.

Ekrany komputerów to już codzienność i wiele osób jest zmuszona siedzieć przy nich kilka godzin w ciągu dnia. Mity o szkodliwym promieniowaniu zostały dawno obalone, a wszystkie problemy związane są z błędnym użytkowaniem.

Uczucie zmęczenia oczu

Objawia się to ciężkością powiek, zmęczeniem oczu, zaczerwienieniem, a nawet pogorszenie widzenia. Takie objawy mogą być odczuwane po kilku godzinach przed komputerem, ale także przy dłuższym czytaniu książki. Ma to związek z akomodacją soczewki, która musi cały czas skupiać się na tekście. W czasie pracy bardzo ważne są regularne przerwy, w czasie których wykonuj kilka mrugnięć, wstań podejdź do okna popatrz na horyzont. Ważne jest patrzenie w dal, nie wystarczy spojrzenie na ścianę by wzrok mógł odpocząć. Zmianę widzenia z bliskiego na dalekie można powtórzyć kilka razy. Pozwoli to skutecznie rozluźnić oko.

Złe oświetlenie

Ekran monitora komputera czy telewizora nie powinien być jedynym źródłem światła. Powoduje to niekontrolowane refleksy i obrazy w siatkówce. Powoduje to dyskomfort widzenia. Pomieszczenie powinno być dodatkowo oświetlone, nie ważne jaki rodzaj światła wybierzemy.

Wizyta u okulisty

Jeśli czujesz, że problemy ze wzrokiem zaczynają się postępować nie zwlekaj z wizyta u okulisty. Każda wada wzroku sprawia, że oko bardziej męczy się przy pracy z bliży. Okulista pomoże dobrać okulary, albo soczewki kontaktowe. Korekcja wady wzroku jest konieczna najszybciej jak to możliwe. W innym wypadku mogą dokuczać silne bóle głowy, zawroty, a także obniżone samopoczucie.

Witaminy czy zdrowe odżywianie?

Młode osoby nie mają konieczności zażywania preparatów w witaminą A i luteiną. Zaleca się je w celu zapobiegania starczemu zwyrodnieniu plamki. Takie preparaty powinny przyjmować osoby po pięćdziesiątym roku życia. Młodym osobom pracującym przy monitorze przez większość dnia zalecana jest zdrowa, zbilansowana dieta. Warto zbadać o odpowiednią ilość warzyw i owoców, a także zdrowych tłuszczów. Kilka orzechów dziennie, awokado czy oliwa z oliwek dostarczą odpowiedniej ilości witamin potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania wzroku.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się