Art

Slide fitness

28.09.2015
Slide fitness

Ciężko nadążyć za trendami w sporcie i fitnessie, ciągle docierają do nas nowe techniki i przyrządy. Moda na aktywność fizyczną jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, dzięki temu dbamy nie tylko o wygląd, ale tez o zdrowie. Ćwiczyć można wszędzie, w domu, w parku, na siłowni czy w klubie fitness. Do wyboru mamy wiele form aktywności, każdy może wybrać to co sprawia mu przyjemność.

Slide fitness to program treningowy wykorzystujący ruch ślizgu. Zajęcia są podobne do tradycyjnych zajęć fitness, jednak wzbogacone o ćwiczenia z wykorzystaniem ślizgów. Pomagają one wzmocnić mięśnie całego ciała, poprawiają postawę i skutecznie kształtują sylwetkę. Trening jak zawsze rozpoczyna się rozgrzewką, która przygotowuje mięśnie do pracy. Rozgrzewka może być standardowa, lub przeprowadzona w wykorzystaniem techniki ślizgów.

Czego potrzebujesz do wykonanie takiego treningu? 

Dużym plusem jest to, że nie potrzeba specjalnego sprzętu. Jeśli ćwiczysz na podłodze wystarcza ściereczki do kurzu, do ćwiczeń na dywanie lepsze będą plastikowe podkładki. Dzięki nim uzyskujemy płynny ruch. Przykładowe ćwiczenie: uklęknij, wyprostuj plecy i ramiona na wysokości braków, pod dłoniami ułóż ściereczki. Ćwiczenie polega na przybliżaniu klatki piersiowej do podłogi, spokojnie wykonując ślizg raz jedną dłonią w prawo, a raz w lewo. Ściereczki można podłożyć też pod kolana czy stopy i wykonywać wiele ćwiczeń wzmacniających w różnym ułożeniu ciała. Mogą to być brzuszki, wypady czy przyciąganie nóg do klatki piersiowej i podporze przodem. Ćwiczenia angażują mięśnie całego ciała, wymuszają spięcie brzucha w celu zachowania równowagi. Jest to trening kardio, który najlepiej utrzymywać na średniej intensywności, wtedy będziemy obserwować najlepsze rezultaty.

Slide fitness jest odpowiedni zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Wyglądające na proste ćwiczenia, skutecznie męczą mięśnie. Dobrze sprawdzają się w treningu obwodowym, np. 3 obwody po 4 ćwiczenia, a każde powtórzone 10 razy.

Przykładowe ćwiczenia


  1. Ćwiczenia w podporze na dłoniach, ślizgi wykonujemy rękoma schodząc do boku lub ślizgając się do przodu i wracając. Ślizgi można wykonywać też kolanami lub stopami, zbliżając i oddalając nogi w stronę tułowia.

  2. W pozycji stojącej ćwiczenia polegają na przenoszeniu nóg do przodu, do tyłu, lub do boku.

  3. Brzuszki, które mogą być połączone ze ślizgiem kończyn dolnych.

  4. Ćwiczenia w podporze tyłem, głównie wzmacniające pośladki.


Ćwiczeń jest znacznie więcej i wszystkie wymagają wysiłku, ale to również zapewniają  rezultaty w postaci wyrzeźbionej sylwetki i mocniejszych mięśni. Dzięki temu, że ruch jest spokojny i dokładny, dlatego nie ma obawy o kontuzje czy obciążanie stawów. Taki trening będzie odpowiedni także dla osób początkujących czy z nadwagą.


Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Hibiskus

27.09.2015
Hibiskus

Hibiskus jest też nazywany ketmią lub proświrnikiem. To krzew należący do rodziny ślazowatych, pochodzi z Azji, jednak obecnie ciężko spotkać go jako roślinę dziko rosnącą. Hibiskus jest jednym z najbardziej popularnych krzewów ozdobnych. W naszej strefie klimatycznej kwitnie od maja do października, a w cieplejszych krajach przez cały rok. Ma duże kwiaty, które mogą przybierać kolor czerwony, purpurowy, żółty lub biały.

Hibiskus to nie tylko piękny kwiat, ale także cenione zioło. W jego składzie znajdują się cenne składniki jak na przykład wapno, fosfor, żelazo, witamina C, kwas hibiskusowy, antocyjany, fitosterole, białka. Z nasion pozyskuje się cenny olej.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się wszystkie części tej rośliny, jednak najwięcej cennych składników mają kwiaty. Można zbierać je w okresie owocowania rośliny i suszyć je w temperaturze pokojowej. Mają lekko kwaskowaty smak i delikatny zapach. Są częstym dodatkiem do herbat, można też przygotowywać napar z samych suszonych kwiatów hibiskusa. Ma on działanie oczyszczające, reguluje przemianę materii, polepsza przyswajanie węglowodanów. Systematyczne popijanie herbatki z hibiskusa podnosi odporność organizmu, pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu, poprawia pracę wątroby i oczyszcza nerki. Dzięki zawartości antocyjanów ma działanie przeciwnowotworowe. Flawonoidy pomagają na dłużej zachować młodość.

Jak przygotować karkade, czyli napar z hibiskusa?

Susz kwiatowy należy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez minimum 15 minut. Przykrycie chroni przed ulotnieniem się wielu cennych olejków eterycznych. Po przestudzeniu można dosłodzić ją miodem, napar z hibiskusa ma gorzkawy smak, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Hibiskus ma również zastosowanie w kosmetyce. Dawniej kobiety w Azji barwiły płatkami brwi i włosy uzyskując czarny odcień. Dziś jako składnik wielu kremów i balsamów wyciąg z hibiskusa ma za zadanie ujędrnić i odżywić skórę. Ma także działanie kojące dlatego kosmetyki z hibiskusem są polecane osobom z cerą wrażliwą, trądzikową i naczynkową. Dzięki naturalnemu występowaniu kwasów owocowych-  hibiskusowy, cytrynowy i jabłkowy) często można spotkać go z peelingach oraz tonikach złuszczających.

Na bazie hibiskusa można przygotować także desery, nalewki czy wina. Warto mieć go swojej kuchni i stosować w celu wzmocnienia organizmu.


Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Refleksologia - dobry sposób na relaks przed snem

26.09.2015
Refleksologia - dobry sposób na relaks przed snem

Często po ciężkim i stresującym dniu ciężko się zrelaksować i spokojnie zasnąć. Wiele osób przez ciągłe przemęczenie i życie w stresie ma problemy ze snem. Odpowiednia ilość, ale też jakość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Jest wiele sposobów na poprawę snu, przed przyjmowaniem tabletek nasennych warto wypróbować naturalne metody, które sprawdzają się nawet od tysięcy lat. Można nimi wyleczyć nawet długotrwałą bezsenność.

Refleksologia polega na stymulowaniu poprzez ucisk punktów na ciele- stopach, głowie, twarzy czy uszach. Odpowiednio wykonane uciski działają kojąco na tkanki i narządy. Do leczenia poważniejszych schorzeń konieczna jest dłuższa nauka i praktyka, ale każdy może nauczyć się kilku kluczowych punktów na stopach i wypróbować na sobie tą metodę. Na każdej stopie znajduje się 15 000 tysięcy zakończeń nerwowych i to właśnie dlatego refleksologia stóp jest najskuteczniejsza. Jest też bardzo przyjemna i działa kojąco na organizm.

Jak nauczyć się refleksologii? 

Na pewno wiele razy widzieliście „mapę” stopy z zaznaczonymi narządami, gruczołami i innymi częściami organizmu. W skrócie można powiedzieć, ze palce odpowiadają za głowę, powierzchnia tuż pod palcami za kark i obręcz barkową. Przedstopie oddziałuje na klatkę piersiową. Podbicie to układ trawienny, a pięta odpowiada na układ rozrodczy. Na łukach stopy są punkty odpowiadające krzywiznom kręgosłupa.

Jak przygotować się do refleksologii?

Wystarczy 15 minut, żeby odczuć na sobie pozytywne działanie tej metody. Warto uczynić z tego rytuał, który można podzielić na kilka etapów:

  1. Zrelaksuj stopy co całym dniu, wykonaj uciski, początkowo lekkie, następnie coraz mocniejsze. Delikatnie oklepuj i opukuj podeszwę stopy. Ma to być przyjemne odczucie. Zakończ mocniejszymi uciskami kciukiem utrzymaj je przez 5-10 sekund.
  2. Skup się na punktach, które odpowiadają za obszary, które chcesz uleczyć. Skup się na nich przez kilka minut. Uciskaj je i poświęć na to po kilka minut na każdej stopie.
  3. Ponownie zastosuj techniki relaksacyjne.
  4. Delikatnie opukaj podeszwy stóp, ma to bardzo kojące działanie na zakończenia nerwowe.

Refleksologia wprowadza z stan wyciszenia i głębokiego relaksu, najlepiej znaleźć na nią czas tuż przed snem. Taka rutyna pomoże się wyciszyć, a zastosowane techniki pozytywnie wpłyną ja jakość snu. Warto spróbować.

Autorka: Daria Występek

 
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się