Art

Sposoby na poranne mdłości

10.01.2017
Sposoby na poranne mdłości

Zdecydowana większość kobiet w ciąży boryka się z problemem porannych mdłości. Dla jednych są one bardziej, dla innych mniej uciążliwe. Potrafią wykończyć i skutecznie obniżają nastrój. Najczęściej mdłości dotyczą pierwszych miesięcy ciąży, jednak czasem ich występowanie może się przedłużyć.

Jest wiele naturalnych metod, które pomagają zmniejszyć ten problem.

 

Nawadniaj się

Pij 2 litry wody w ciągu dnia, możesz dodawać do niej plastry cytryny, lub imbiru. Popijaj wodę małymi łykami w ciągu dnia. To bardzo ważne dla zachowania dobrego samopoczucia.

Dodatek imbiru dodatkowo łagodzi objawy zgagi i porannych mdłości. Warto dodawać go do ciepłej wody, żeby mógł uwolnić wszystkie olejki eteryczne i zadziałać skuteczniej.

 

Herbaty ziołowe

Poza naparem z imbiru zaleca się picie różnych ziół. Między innymi rumianku, melisy, mięty oraz herbaty z kopru włoskiego.

 

Migdały

To sprawdzona metoda, wystarczy zjeść około 10 migdałów, żeby przestać odczuwać nieprzyjemne skutki mdłości. Warto mieć je zawsze pod ręką.

 

Witamina B6

Jej niedobór może potęgować nieprzyjemne objawy. Zaleca się spożywanie jej w naturalnej postaci. Witaminę B6 znajdziesz w pestkach dyni, orzechach, jajkach i bananach.

 

Aromaterapia

Warto wspomagać się też w zewnątrz i zapewniać sobie komfortowe warunki. Aromaterapia ma bardzo korzystny wpływ na samopoczucie. Wybierając odpowiednie olejki można złagodzić objawy mdłości. Najbardziej zalecane są olejki- lawendowy, miętowy i cytrynowy.

 

Powyższe sposoby załagodzą problem, ale warto też wprowadzić kilka zmian do swojego jadłospisu. Mniejsze posiłki jedzone częściej pomogą odciążyć żołądek i zmniejszą objawy zgagi. Unikaj tłustych, smażonych i mocno przyprawionych posiłków. Mogą powodować duży dyskomfort i będę długo zalegać w żołądku.

Niestety nie ma jednego złotego środka dla każdego, ale warto szukać dobrego dla siebie sposobu na złagodzenie objawów zgagi. Dobre samopoczucie w czasie ciąży jest ogromnie ważne. Pocieszeniem jest fakt, że mdłości są jedynie problemem przejściowym.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Najlepsze zioła dla urody

09.01.2017
Najlepsze zioła dla urody

Herbaty ziołowe warto pić codziennie i dostosowywać je do swoich potrzeb. Rośliny mają działanie lecznicze, koją stany zapalne, poprawiają stan skóry, pomagają zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę. Które są szczególnie polecane dla zachowania urody?

 

Hibiskus

Napar z suszonych kwiatów hibiskusa uznawany jest za eliksir młodości. To ze względu na dużą zawartość witaminy C, polifenoli, kwasu jabłkowego i cytrynowego. Herbata z hibiskusa szczególnie polecana jest osobom z cerą naczyniową, ponieważ wzmacnia naczynia od środka. Herbata zwalcza wolne rodniki i dzięki temu pozytywnie wpływa na stan skóry.

Napar pomaga też obniżyć poziom cholesterolu i jest zalecany jako pomaganie procesu odchudzania.

 

Mięta

To jedno z najpopularniejszych ziół, pomaga szczególnie przy problemach z trawieniem. Skutecznie łagodzi bolesność brzucha. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych ma działanie przeciwwirusowe i pobudzające.

Mięta jest też zalecana dla zmniejszania apetytu na słodycze, dzięki temu łatwiej zachować szczupłą sylwetkę.

 

Morwa

Owoce i liście morwy zawierają witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy, stymulują pracę mózgu, a także poprawiają nastrój. Napar z morwy działa antybakteryjnie, dzięki temu wzmacnia odporność i jest zalecana zimą. Ponadto korzystnie wpływa na stan skóry i zimniejsza łaknienie na słodycze.

 

Koper włoski

Olejki eteryczne zawarte w tej roślinie odświeżają oddech i działają korzystnie na stan jamy ustnej. Napar w kopru włoskiego działa na poprawę stanu skóry, a także łagodzi szkodliwe skutki stresu. Koper zalecany jest też kobietom karmiącym, jako środek wspomagający laktację, oraz regulujący przemianę materii.

 

Ulung

To piękny niebieski kwiat pochodzący z Azji, który jest często dodawany do zielonej herbaty. Jego regularne picie usprawnia przemianę materii wspomaga odchudzanie. Ponadto jest źródłem antyoksydantów i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Jako jedno z niewielu ziół pomaga regulować pracę tarczycy, jest szczególnie zalecany przy chorobie Hashimoto.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wirus VZV u dzieci i kobiet w ciąży

07.01.2017
Wirus VZV u dzieci i kobiet w ciąży

Półpasiec i ospa wietrzna to choroby wirusowa. Wywołuje ge ten sam wirus- VZV (Herpesvirus varicella zoster). Ospa to choroba wieku dziecięcego, półpasiec natomiast występuje najczęściej po 50 roku życia. Pojawia się u osób, które chorowały na ospę wietrzną, wirus VZV może uaktywnić się po kilkudziesięciu latach.

 

VZV a ciąża

Nie zdarza się to często, ale są przypadki zachorowania na półpasiec z czasie ciąży. Jest on jednak znacznie mniej groźny dla płodu niż ospa wietrzna. Zwłaszcza pierwsza ciąża niesie za sobą duże ryzyko. W przypadku ospy dziecko może przyjść na świat z tzw. wrodzoną ospą wietrzną, co może skutkować poważnymi wadami rozwojowymi. Do najczęstszych wad należą- zanik kory mózgowej, niewykształcenie kończyn, zapalenie siatkówki oka.

 

Półpasiec nie daje tak poważnych powikłań, kiedy jest zdiagnozowany w czasie ciąży. To dlatego, że wirus nie występuje we krwi i ma znikome szanse na przedostanie się do krwiobiegu dziecka.

Groźne jest nie tylko zakażenie wirusem w czasie ciąży, ale także choroby około porodowe. Kiedy kobieta zachoruje na około 5 dni przed porodem może to doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Równie rożny w tym czasie może być zarówno półpasiec jak i ospa wietrzna.

 

Wirus VZV u dorosłych

Pierwszym objawem jaki jaki można zaobserwować na skórze jest wysypka z ropnymi pęcherzykami. Jest ona nieprzyjemna i bolesna. Najczęściej wysypka koncentruje się na jednej połowie ciała- kończynach, tułowiu, czasem też twarzy. Objawy utrzymują się przez około 2-4 tygodnie. Może pojawić się gorączka, nudności, ogólne osłabienie i bolesność mięśni. U dorosłych choroba przebiega znacznie ciężej, u dzieci często mija bezobjawowo.

 

Leczenie

Leczenie jest najczęściej objawowe, jednak wymaga kontroli lekarskiej. Wskazane są środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, oraz hamujące rozwój wirusa VZV. Dzieciom zaleca szczepienia, które chronią przez ospą i półpaścem, są one podawana w dwóch dawkach po 9 miesiącu życia. Po zaszczepieniu choroby nie powinny się pojawić, a jeśli wystąpią będą miały znacznie łagodniejszy przebieg.

 

Daria Występek

 

przedszkoland.pl

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się