Art

Test na płeć dziecka - najskuteczniejsze metody

04.01.2017
Test na płeć dziecka - najskuteczniejsze metody

Płeć dziecka to dla przyszłych rodziców jedna z najbardziej nurtujących spraw. Czy poza domowymi i ludowymi sposobami są badania, które mogą ją potwierdzić we wczesnym etapie ciąży?

Możliwości jest coraz więcej, coraz to nowe metody są bardziej skuteczne i można im zaufać. Jakie metody wybrać?

 

USG

Jest skuteczne w 90% przypadków. To bezpieczna metoda, jednak płeć można poznać dopiero około 20 tygodnia ciąży. Czasem ze względu na ułożenie dziecka nie można zauważyć jakiej płci jest dziecko, w zdecydowanej większości bez trudności można zauważyć płeć.

 

Amniocenteza

To test tkanki komórkowej i analiza DNA płodu. Test wykonuje się przez pobranie płynu owodniowego, w którym rozwija się płód. Płyn zostaje poddany analizie laboratoryjnej i daje całkowitą pewność co do płci dziecka. Jest to jednak inwazyjne badanie, które może dać powikłania. Badanie najlepiej wykonać około 15 tygodnia ciąży.

Nie jest to jednak badanie ogólnodostępne, zleca się je jedynie w przypadkach zagrożenia ciąży, albo podejrzenie chorób lub wad rozwojowych.

 

Testy

W aptekach dostępne są testy, które działają na podobnej zasadzie jak testy ciążowe. Niestety dużą wadą jest ich cena, koszt takiego testu to około 120-140 zł.

 

Domowe sposoby

Przez wiele lat rozpoznawanie płci dziecka było możliwe tylko w taki sposób. Obserwacja swojego organizmu może pomóc. Jakie objawy świadczą o tym, że kobieta spodziewa się dziewczynki? Kobieta ma zmienne nastroje, odczuwa nudności, na twarzy i ciele pojawia się trądzik. W przypadku chłopca- włosy rosną szybciej, skóra jest bardziej sucha, stan cery się poprawił, pojawiają się częste migreny. Często kiedy kobieta jest nosi w brzuchu chłopca czuje się ociężała.

Mimo, że ufanie domowym metodom wydaje się niepoważne wiele osób ciągle na nich polega. Trzeba zachować do nich dystans, ale watro obserwować swoje ciało i kontrolować wysyłane sygnały. Słuchanie swojego organizmu może pozwolić nam szybko zareagować na wszelkie odchylenia od normy. Niepokojące objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Najlepsze postawonienia noworoczne, które zapewnią lepsze zdrowie

02.01.2017
Najlepsze postawonienia noworoczne, które zapewnią lepsze zdrowie

Nawet jeśli co raku nie udaje się dotrzymać noworocznych postanowień nie zniechęcaj się i postaraj się wprowadzić chociaż jedną zmianę. Najczęstszym powodem niepowodzeń jest chęć wprowadzenie zbyt wielu zmian naraz. Dlatego skup się na jednym celu, dzięki temu unikniesz stresu i dodatkowych frustracji. Zmiany wprowadzane powoli i konsekwentnie mają największą szansę na powodzenie.

Zacznij małymi krokami, im dłużej wytrwasz tym łatwiej będzie wytrwać. Kiedy się uda, poczujesz że masz więcej energii i wiary w siebie. Może to być dobrym impulsem do kolejnych zmian. Jakie postanowienia warto podjąć mając na uwadze lepsze zdrowie?

1. Rzucę palenie.

Nałogi nie są łatwe do porzucenia, ale palenia papierosów rujnuje zdrowie, samopoczucie, a także jest bardzo kosztowne. Osoby palące szybciej się starzeją, mają problemy ze zdrowiem, wyglądem skóry. Warto podjąć wysiłek i uwolnić się od nałogu. Znajdź zajęcie, które odciągnie twoje myśli do palenia, postaw na sport, zacznij uczyć się języka obcego, zajmij swoje myśli czymś innym.

2. Schudnę.

Nie jest to łatwe, kiedy dietę traktuje się jako coś chwilowego. Trwała zmiana nawyków żywieniowych jest znacznie skuteczniejsza. Jeśli ciężko wprowadzić zmiany zacznij od prostych zmian, poradź się dietetyka albo znajomych którzy odżywiają się zdrowo. Na początku ogranicz cukier, ciężkostrawne potrawy. Zdrowa dieta nie wiąże się z wiecznymi ograniczeniami. Możesz jeść węglowodany, one wcale nie tuczą, ważne żeby nie jeść ich w połączeniu z dużą ilością tłuszczu. Małymi krokami najskuteczniej zmienisz nawyki.

3. Zacznę regularnie ćwiczyć.

To jedno z najczęstszych postanowień. Nie ma sensu za dużo planować, trzeba działać. Ubierz się cieplej i idź na szybki spacer, zrób prosty zestaw ćwiczeń. Poświeć 15 minut na aktywność każdego dnia, na tyle każdy ma czas. Przestać szukać wymówek, zawsze jakieś się znajdą. Zawalcz o lepsze ciało i przede wszystkim samopoczucie. Po kilku tygodniach kiedy aktywność stanie się nawykiem będzie ciężko przestać. Twoim celem powinno być dążenie do 3-4 treningów tygodniowo trwających około 60 minut. Wybierz sport, który będzie sprawiał przyjemność.

4. Nauczę się języka obcego.

Wymaga to dużej samodyscypliny, ale jest warte wysiłku. Nawet jeśli wydaje się, ze zabiera to zbyt dużo czasu i pieniędzy jest wiele dostępnych możliwości. Szkoły językowe mają wiele udogodnień dla osób pracujących, można skorzystać z internetowych szkoleń. Uczyć można się też samemu, łatwy dostęp do obcojęzycznych stacjo telewizyjnych, książek, czasopism powinien to ułatwić. Nie musisz opanować języka perfekcyjnie, postaraj się opanował podstawy, które umożliwią porozumiewanie na wakacjach. To dobry sposób na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji i zwiększenie połączeń neuronów. Nauka nowych umiejętność to najlepszy sposób na zapobieganie kłopotów z pamięcią.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rytuały, które dodadzą Ci energii w nowym roku

01.01.2017
Rytuały, które dodadzą Ci energii w nowym roku

Nowy rok to czas kiedy możesz mieć wiele nowych postanowień, starać się poprawić jakość życia i czasu wolnego. Nie zawsze musi wiązać się to z dużymi wyrzeczeniami. Zadbaj o siebie w nowym roku, znajdź codziennie chwilę dal siebie i zajmij się jednym  z tych rytuałów. Pomoże to się wyciszyć, zrelaksować i poczuć się lepiej w codziennym pędzie.

1. Doceniaj małe rzeczy.

Doceń czas na poranną herbatę, albo owocowy koktajl. Wypij go spokojnie i uważnie. Znajdź na to czas każdego ranka, pomoże to lepiej rozpocząć dzień. Aromaty pobudzających olejków eterycznych pomogą się obudzić i nastroją pozytywnie.

2. Odłóż telefon.

Codziennie postaraj się odłożyć telefon, komputer czy tablet na minimum godzinę. Poświęć ten czas na spacer, spotkanie ze znajomymi, poczytaj książkę. Uzależnienie od internetu sprawia, że mamy na to coraz mniej czasu.

3. Zadbaj o jakość czasu wolnego.

Czas dla siebie to bardzo ważny element każdego dnia. Postaraj się dobrze go wykorzystywać, nawet jeśli masz tylko 30-60 minut wykorzystaj go w dobry sposób. Idź na spacer, zrób ulubiony trening, idź na jogę, medytuj. Rób to co sprawia Ci radość i przynosi korzyści dla zdrowia. Pomoże to szybciej się zregenerować i skupić się na nowych zadaniach.

4. Zrób coś innego.

Nie trzymaj się kurczowo schematu, szukaj nowych rozwiązań. Może to dotyczyć każdej sfery życia. Spróbuj nowych przepisów, przeczytaj książkę z nowego gatunku, idź na wystawę sztuki, naucz się pływać jeśli o tym marzysz. Nowe doświadczenia poszerzają horyzonty, dzięki nim w mózgu tworzą się nowe połączenia. Zrób coś dla siebie, nigdy nie jest na to za późno.

5. Podsumuj ostatni rok.

Początek roku to dobry moment na przemyślenie i podsumowanie ubiegłego. Pomyśl czego się nauczyłaś, z czego jesteś dumna, co warto zmienić. Może zabrakło co odwagi na jakieś działania. Podsumowanie i zamknięcie starych spraw to najlepszy sposób, żeby zacząć nowe postanowienia. Postaraj się wykorzystywać szanse, które daje ci nowy rok.

6. Stwórz tablicę marzeń

Napisz na niej swoje marzenia, albo naklej zdjęcia, które je obrazują. Wpisz motywujące afirmacje, zdjęcia osób, które cię inspirują. Zdjęcie miejsca wymarzonych wakacji. Wizualizacja pomaga w realizacji marzeń, kiedy będziesz codziennie patrzeć na tablicę znajdziesz w sobie więcej motywacji do realizacji działań.  

 

Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się