Art

Tych produktów nie trzymaj w lodówce

24.09.2016
Tych produktów nie trzymaj w lodówce

Niektóre produkty spożywcze zupełnie nie nadają się do trzymanie w lodówce. Warto zapamiętać tą listę i mieć to na uwadze przy planowaniu przechowywania tych produktów. Dla niektórych może to być oczywiste, jednak wiele osób ciągle źle przechowuje niektóre składniki. Odpowiednia temperatura i miejsce przechowywania jest kluczowe dla zachowania świeżości i dobrego smaku na dłużej.

 

Chleb i wypieki

W lodówce takie produkty znacznie szybciej wysychają. Znacznie lepiej przechowywać je w chlebaku. Podobnie jak bułki, drożdżówki czy domowe ciasta. O wiele dłużej będą świeże kiedy zostaną poza lodówką.

 

Ziemniaki

Te warzywa nie lubię niskich temperatur. Przechowywane w lodówce tracą smak, ponieważ skrobia zamienia się w cukier pod wpływem niskich temperatur.

 

Pomidory

Przechowywane w lodówce przez dłuższy czas tracą smak i jędrność. Skórka staje się pofałdowana i nie zbyt atrakcyjna.

 

Cebula i czosnek

Cebula traci swój aromat w niskich temperaturach, a czosnek w lodówce sprawia, że wszystkie produkty przechodzą jego zapachem.

 

Świeże zioła

Potrzebują wody i ciepłej temperatury. Niska temperatura sprawia, że więdną i tracą smak. Znacznie lepiej trzymać je przy oknie w kuchni.

 

Miód/ syrop klonowy/ syrop daktylowy

Miód i wszystkie jego roślinne zamienniki nie wymagają przechowywania w lodówce. Mają bardzo długa datę ważności i zachowują świeżość w temperaturze pokojowej. Miód trzymany w lodówce szybciej się krystalizuje.

 

Kawa

Powinna być przechowywana w suchym miejscu i szczelnie zamkniętym pojemniku. Kawa trzymana w lodówce, podobnie jak soda oczyszczona działa jak pochłaniacz i neutralizator zapachu. Może się przydać kiedy będziesz chciał się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z lodówki.

 

Arbuzy i melony

Co ciekawe nie powinno się przechowywać ich w lodówce przed rozkrojeniem. Tracą wtedy większość przeciwutleniaczy. 

 

Jabłka i cytrusy

Tracą soczystość i zapach. Podobnie jak cytrusy, które w lodówce tracą wodę i część swoich witamin.

 

Przyprawy

Podobnie jak kawa wietrzeją i tracą aromat w lodówce.

 

Oliwa i oleje

Pod wpływem zimna staję się gęstsze i bardziej mętne. Traci na tym ich wygląd i walory smakowe.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak wybrać najlepszy najzdrowszy gatunek herbat?

23.09.2016
Jak wybrać najlepszy najzdrowszy gatunek herbat?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata. W zależności od rejonu pochodzenia i sposobu uprawy, a także dodatków różnią się od siebie smakiem i wartościami odżywczymi. Najczęściej spotyka się herbaty czarne, zielone, czerwone i białe. Które z nich są najkorzystniejsze dla zdrowia?

 

Herbata czarna

W Polsce ciągle ta herbata jest najbardziej popularna. Aby ją uzyskać liście herbaty poddawane są kilku procesom. Początkowo są zgniatane lub zwijane, dzięki czemu wydobywa się z nich sok. Następnym etapem jest pozbycie się naturalnej wilgotności i fermentacja. Na końcu liście są osuszane, a gotowe liście pakuje się o skrzyni lub kartonów. Klasyczna czarna herbata nie wymaga dodatków, ale część z czarnych herbat jest dodatkowo mieszana z ziołami lub aromatyzowana. Zajmują się tym kiperzy, którzy specjalizują się w smakach herbat.

 

Herbata zielona

To napój najbardziej popularny w Azji. Japończycy w ciągu dnia piją kilka filiżanek zielonej herbaty. Wpływa korzystnie na zdrowie. Liście zielonej herbaty są taktowane inaczej niż czarnej, jej aromat jest o wiele delikatniejszy. Świeżo zebrane liście są odparowywane, a następnie suszone w specjalnych piecach, gdzie są całkowicie pozbawione wilgotności. Dzięki temu zachowują związki bogate w witaminę C, a także chlorofil i minerały. Zielona herbata działa pobudzająco mino swojego delikatnego smaku. Działa energetyzująco, ale nie powoduje problemów z zaśnięciem jak kawa. Ma niską zawartość teiny i można pić ja kilka razy dziennie.

 

Herbata czerwona

Powstaje z tych samych liści co herbata zielona, jej liście poddawane są więdnięciu, łamaniu i fermentacji, o wiele krótszej niż w przypadku herbaty czarnej. Jej napar ma intensywny kolor i aromat. Często łączy się ją z owocami czy innymi ziołami, żeby przełamać smak. Czerwone herbaty są znane z właściwości pobudzających metabolizm. Jest często polecana osobom odchudzającym się. Może to być dobry naturalnym sporób na wspomaganie diety.

 

Herbata biała

Ma bardzo łagodny i delikatny smak. To jedna z najszlachetniejszych i najdroższych herbat, przed to nie jest tak łatwo dostępna. Pewnie dlatego ciągle nie jest tak popularna. Jej liście nie są ani zwijane, ani fermentowane. Często spotyka się ją pod nazwą „Silver”.

 

Kupując herbaty lepiej decydować się na wersje sypane, całe liście dają o wiele lepszy napar. Można je parzyć nawet 2-3 razy.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Terapia polem magnetycznym

22.09.2016
Terapia polem magnetycznym

Pulsacyjne pole magnetyczne daje nadzieję na wyleczenie i powrót sił wielu osobom. Daje to nadzieję szczególnie osobom po przebytym udarze mózgu. Co roku w Polsce ponad 50 tysięcy osób dotyka udar mózgu. Często kończy się śmiercią, albo utratą samodzielnego poruszania, a także mowy. To ogromny cios dla chorych. Nowa terapia może być dla nich nadzieją na wyzdrowienie.

 

Wylew a udar

Do udaru może dojść pod wpływem nagłego pęknięcia naczynia krwionośnego, który niszczy pewnie obszar mózgu. Mamy wtedy do czynienia z udarem krwotocznym, który znacznie częściej dotyka młodsze osoby i o wiele częściej kończy się śmiercią.

 

Udar niedokrwienny zdarza się o wiele częściej i jest powodowany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Jest to powodowane całkowitym lub częściowym zwężeniem naczyń krwionośnych.

 

Udary prowadzą często do znacznego upośledzenia funkcji motorycznych i poznawczych. Nie jest możliwe wykonywanie ruchów precyzyjnych, może dojść do utraty zdolności mówienia, a także zaburzenie pamięci czy świadomości.

 

Rehabilitacja

To bardzo długi proces, trwa nawet kilka miesięcy. Bardzo ważna jest szybkość podjętych działań, a nie zawsze chorzy mają taką możliwość. Im szybsza rehabilitacja, tym większe szanse na to, że uda się wrócić do zdrowia. Dobrym rozwiązaniem jest bezinwazyjna metoda magnetoterapii, która ma coraz więcej zwolenników.

 

Magnetoterapia

To terapia, która wykorzystuje pulsacyjne pole magnetyczne. Taki zabieg naturalnie pobudza przepływ krwi i tlenu w organizmie. Dzięki temu poprawia stan zdrowia i przyspiesza zdrowienie.

Terapia może być prowadzona w ośrodku rehabilitacyjnym, ale też w domu dzięki niewielkim urządzeniom, które są coraz łatwiej dostępne.

 

Niewielkie aplikatory przykłada się do czoło i skroni na około 20- 30 minut. Optymalnie powtarza się ten zabieg 3 razy w ciągu dnia. Terapia powinna być stosowana przez około 7- 10 dni, po niej następuje około 14 dniowa przerwa. Wtedy można wrócić do wcześniejszego cyklu. Efekty często widoczne są już po pierwszym tygodniu terapii.

 

To metoda znana od lat, która teraz coraz częściej znajduje zastosowanie w terapia udarów, ale także bezsenności, depresji i stanów wyczerpania.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się