Art

Noworoczne postanowienia. Część 2

02.01.2014
Noworoczne postanowienia. Część 2

Jak skutecznie wprowadzić pozytywną zmianę?

Jeśli wymienić najpopularniejsze rzeczy związane z rozpoczęciem Nowego Roku to z pewnością będą to: sylwester, fajerwerki, zabawa, bilans dokonań roku minionego raz niewątpliwie lista postanowień na nadchodzący. Czego najczęściej dotyczą? Czy zawsze udaje nam się ich przestrzegać i łatwo wprowadzić je w życie? W poprzedniej części omawialiśmy temat nawyków i ich zmian oraz jak niepowodzenia potrafią przepełnić nas rezygnacją. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Wyobraźmy sobie, że przez kilka dni nagłych zmian udaje nam się podjąć wyzwanie, przestrzegamy planu, ale po tygodniu jest nam bardzo trudno, załamujemy się i zachowujemy według starego schematu. Co się wtedy dzieje? Zazwyczaj popadamy w rezygnację, a naszą wiodącą myślą jest: “to bez sensu, nie dla mnie i tak nie dam rady, koniec”.  Dajmy sobie trochę tak zwanego luzu. I nie stresujmy się sami sobą. Oczywiście dyscyplina jest konieczna, bez niej nie ma nawet co zaczynać, jednak warto być choć czasem i choć odrobinę pobłażliwym dla siebie. Będzie nam łatwiej. A kiedy pojawią się drobne niepowodzenia z uśmiechem podejmijmy działania na nowo, jeszcze nic straconego. Zawsze warto spojrzeć na to czego już dokonaliśmy i docenić swój wkład i determinację. A co jeśli zupełnie nam się nie chce? Wtedy warto zastanowić się na spokojnie i wymienić wszystkie korzyści idące za tym, by jednak podjąć wyznaczony przez nas samych kierunek. Przecież idei i wreszcie działaniom przyświecał jakiś wyższy cel, niż tylko praca nad sobą. Dodatkowo warto pamiętać, że zaczynamy coś nowego w życiu, bo w końcu ile można tkwić w starych i dobrze już nam znanych schematach. Zawsze dobrze jest poznawać nowe, by nie poddać się nudzie, ani rutynie.

Jak zatem powinna wyglądać nasza noworoczna lista postanowień?

Kilka podstawowych informacji: jakie to postanowienia, cel, któremu służą;  jakich środków oraz narzędzi zamierzamy użyć w celu ich wprowadzenia oraz rozpisany plan działania, czyli wdrażania etap po etapie naszych zmian w życie. Dodatkowo bardzo dobrze jest zamykać poszczególne etapy w klamrach czasowych, będzie nam łatwiej skutecznie ale i rozsądnie mobilizować się do działania.

Wszystkim dążącym do nowych jakości w życiu z nowym rokiem życzę powodzenia!

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz