Art

Pierwsza pomoc w ostrych stanach bólowych

03.02.2014
Pierwsza pomoc w ostrych stanach bólowych

Dzisiaj chciałbym napisać co robić gdy pojawi się nagły silny ból pleców, lub gdy naciągniemy ścięgno bądź uszkodzimy mięsień i pojawi się silny ból i stan zapalny.

Czym charakteryzuje się stan zapalny? Jego cechami są ból,  który ogranicza ruchomość, ocieplenie miejsca bólu oraz zaczerwienienie i obrzmienie (dwie ostanie cechy w przypadku kręgosłupa nie zawsze występują.)

Co należy robić?

Wszystko co pomoże wyciszyć stan zapalny, a więc:

1.   Przede wszystkim zastosować krioterapię miejscową, czyli przyłożyć dostępne w aptekach lub sklepach rehabilitacyjnych okłady żelowe (tzw. cold pack), które zamrażamy w zamrażalce.

2.   UWAGA! W przypadku bólu ostrego nie wolno ogrzewać tego miejsca, ponieważ spowoduje to zaostrzenie się objawów stanu zapalnego!

3.   Odciążyć bolesną strukturę i przynajmniej na kilka godzin, czasami dzień lub dwa dni unieruchomić, np. za pomocą ortezy, kołnierza ortopedycznego lub w przypadku kręgosłupa lędźwiowego poprzez położenie się, bolesne miejsce. Wyciszy to objawy zapalenia i zapobiegnie powstaniu nowych przeciążeń bądź urazów.   .

4.   Czasami przez kilka dni konieczne jest zażywanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Nie należy się przed nimi bronić ponieważ pomogą one usunąć stan zapalny, a dopiero wtedy możemy podjąć leczenie zachowawcze.

Jeżeli ostry ból nie minie, po trzech dniach należy się zgłosić do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty.

Leczenie zachowawcze czyli masaż, manipulacje i mobilizację, ćwiczenia i fizykoterapię (poza krioterapią) możemy rozpocząć dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego, a więc najwcześniej kilka dni od wystąpienia objawów.

Tekst: Urszula Bednarz, fizjoterapeuta

http://gabinetsurya.eu/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się