Art

Nordic walking

04.03.2014
Nordic walking

Ta forma ruchu została wymyślona niedawno przez fińskich lekarzy. Pierwsze kije do nordic walking zostały wyprodukowane w 1997 roku. Jest to sport, który można uprawiać w każdym wieku i czerpać z niego wiele korzyści zdrowotnych. To bezpieczny sport nie obciążający nadmiernie stawów i aparatu ruchu. Nie wymaga też dużych nakładów finansowych, kije to jednorazowy zakup, niektóre mają wieloletnią gwarancję trwałości. Para kijków i wygodny strój sportowy to wszystko czego potrzeba do uprawiania tego sportu.

Nordic walkig to połączenie szybkiego marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków. Łączy marsz z techniką jazdy na nartach biegowych. Dzięki kijkom w trakcie spaceru angażowana jest górna część ciała. Najważniejsze elementy takiego marszu tu: wbicie kija, odepchnięcie ramieniem z kijem oraz odepchnięcie nogi od podłoża. Elementy te, połączone w płynną całość zwiększają szybkość marszu, oraz jego efektywność.

Z pozoru prosta technika wymaga jednak dobrego przygotowania. Na początku treningi powinno rozpocząć się bez kijków. Opanowanie techniki prawidłowego marszu jest ważne, zanim sięgniemy po kijki. Przez marsz rozumiemy długie kroki i ruch zapoczątkowany od pięty. Sylwetka powinna być wyprostowana a rytm kroków regularny.

Kolejnym etapem jest marsz z kijkami, które angażują ręce i górne partie ciała. Ręce i nogi pracują naprzemiennie, a rękami poruszamy  naturalnie, swobodnie, nie wyżej niż na wysokości pępka. Kije powinny być ustawione pod kątem 60 stopni do tyłu, żeby znajdował się na podłożu, na wysokości pięty nogi wykrocznej.

Sport ten może być uprawiany przez cały rok na świeżym powietrzu, w dowolnym terenie. Treningi grupowe dodatkowo zwiększają motywację do podjęcia ćwiczeń. Marsz zdrowotny umożliwia swobodne prowadzenie rozmowy w trakcie wysiłku. Korzyści jest wiele lepsza kondycja, wzmocnienie mięśni, większa ruchomość kręgosłupa, wzmocnienie aparatu kostnego i zapobieganie osteoporozie, obniżenie poziomu LDL, czyli złego cholesterolu. Dodatkowo poprawa nastroju i więcej energii na co dzień.

 

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się