Art

Sok, nektar, napój - czym się różnią? część 2

15.04.2014
Sok, nektar, napój - czym się różnią? część 2

Warto poruszyć temat  trzech różnych, choć kojarzonych ze sobą płynów: soki świeżo wyciskane, napoje oraz nektar. Czym różnią się od siebie? Które z nich są najzdrowsze i dlaczego?

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy definicje soku oraz nektaru. Teraz kolej na “napój”.

Napój według norm UE zaliczają się do grupy tzw. napojów bezalkoholowych produkowanych na bazie soków. Jedynym założeniem kontrolującym ilość owoców jest to, że zawierają mniej soku niż nektar. Najczęściej zawierają 3-5% lub wcale, ale są i takie, które mają 20%. Do grupy napojów róznież zaliczamy te, które zawierają ilość soku powyżej nekteru, jednak zawierają dodatki zabronione przy  produkcji soków i nektarów. Są nimi: sztuczne substancje słodzące, aromaty, konserwanty i barwniki. Informacje takie zazwyczaj możemy znaleźć na etykiecie.

Widać teraz wyraźnie, które z podanych trzech rodzajów będą dla nas najzdrowsze.

Oczywiście soki!

Pamiętajmy, że najzdrowsze produkty to zawsze te, które są świeże i nieprzerobione. Zatem najlepsze soki będą, te które spożyjemy zaraz po wyciśnięciu. Im dłużej stoją, zwłaszcza otwarte, tym więcej witamin ulatnia się z nich bezpowrotnie, głównie przez proces utleniania. W dzisiejszym świecie niestety często jesteśmy skazani na gotowe produkty. Nie zawsze dysponujemy czasem na to, by wyciskać soki samemu.

Zatem na co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim, by sok był świeżo wyciskany i niepasteryzowany. Proces ten polega na poddaniu produktu bardzo wysokiej temperaturze w celu wydłużenia jego trwałości. Niestety wraz z mikroorganizmami usuwane w bardzo dużej ilości są również witaminy i minerały.

Jak mówi Prof. dr hab. Michał Tombak: “Zawsze musimy pamiętać, że w szklance świeżo przyrządzonego soku, który wycisnęliśmy własnoręcznie znajduje się wiele pierwiastków chemicznych, które są jeszcze nieznane nauce, ale które stworzyła najbardziej unikalna apteka ze wszystkich istniejących - sama natura!"

A ta dba o nas najlepiej dając do dyspozycji pełne spektrum środków na każdą dolegliwość. Spójrzmy jak możemy wesprzeć swój system pijąc odpowiednie soki.

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz