Art

Pokrzywa

11.06.2014
Pokrzywa

Pokrzywa często jest omijana szerokim łukiem w obawie przed poparzeniem. Ciągle niewiele osób korzysta z jej leczniczych właściwości. Rośnie w każdym parku, łące, ogródku czy lesie i nie jest jedynie kłującym chwastem.

Pokrzywa jak wszystkie inne zielone rośliny jest bogata w chlorofil, kwasy organiczne i sole mineralne. Zawiera witaminy- C, K, B2, antyoksydanty, oraz liczne pierwiastki- potas, magnez, żelazo, fosfor i wapń. Można zrywać ją od maja do września, ważne, żeby zbierać jedynie rośliny przed zakwitnięciem. Zbierane liście powinny być młode i świeże. Żeby mieć pewność, że roślina jest wartościowa najlepiej zbierać je w miejscu oddalonym od ulicy i miejsc często uczęszczanych. A na zbiory zabrać rękawiczki i odpowiednią odzież żeby uchronić się przed poparzeniem.

Po zerwaniu liście należy opłukać w ciepłej wodzie, wtedy przestają parzyć. Następnie oberwać liście od łodyg i wykorzystać je od razu, bądź ususzyć.

Warto spożywać surowe liście, najłatwiej w postaci soków w połączeniu z owocami lub warzywami. Poza sokami można dodawać ją także przy robieniu koktajli, sałatek czy zup. Warto też ususzyć liście i parzyć je jako herbatkę, lub zmielić i dodawać np. do sałatek jako zdrowy dodatek.

Pokrzywa jest bardzo wartościową rośliną, korzyści z jej spożywania jest bardzo wiele:

- oczyszcza organizm z toksyn,
- pobudza przemianę materii,
- działa antybakteryjnie i odkażająco,
- pomaga leczyć anemię,
- łagodzi podrażnienia skórne,
- dostarcza wielu mikroelementów,
- wzmacnia organizm,
- obniża poziom cukru we krwi,
- zmniejsza bóle reumatyczne,
- działa przeciw krwotocznie,
- przeciwdziała biegunkom,
- działa moczopędnie,
- pomaga leczyć dolegliwości układu moczowego.

 

Nie należy jej stosować przy chorobach nerek.

 

Jeśli ktoś nie chce zbierać własnoręcznie pokrzywy, może kupić sok z pokrzywy. Jednak trzeba zwrócić uwagę na skład, nie powinien zawierać zbędnych substancji, ani wielu konserwantów. Najlepiej wybierać sok w ciemnej, szklanej butelce. Warto sięgać też po herbatę w pokrzywy co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

To prawdziwa skarbnica niezbędnych minerałów i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowaniu organizmu. Wielu specjalistów ziołolecznictwa uważa ją za naturalny antybiotyk.  Warto korzystać w najbardziej naturalnych rozwiązań i ograniczyć syntetyczne suplementy diety.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się