Art

Praca z sensem

12.07.2014
Praca z sensem

Dlaczego większości z nas praca kojarzy się z czymś nieprzyjemnym i wyczerpującym? Dlaczego za wszelką cenę przystosowujemy się, zamiast robić to, co lubimy i w czym jesteśmy najlepsi? Dlaczego rozpoczynamy drogę do swojego sukcesu z miejsca braku, a nie pełni? Przeczytaj artykuł Marty Bara, coacha talentów i mocnych stron.

 

Spędzasz niemal pół doby w pracy plus dojazd do niej, zakupy robisz w biegu, w weekend nie wiesz, w co ręce włożyć, dostajesz nagrody, awanse… Cały czas pędzisz, ale czy wiesz gdzie chcesz dotrzeć? Czy wierzysz, że drabina po której codziennie się wspinasz, jest przystawiona do Twojej ściany? A może tkwisz w miejscu i stagnacji, ciągle robiąc to samo. Czekasz na lepszy czas dla siebie? Czekasz na sukces? Czekasz na przyjście satysfakcji z tego, co robisz? Czekaj… ale czy zauważysz kiedy ten czas już nadejdzie? A może on już nadszedł?

Znasz takich ludzi, dla których ich praca to pasja? Znasz alpinistów, malarzy, sportowców, organizatorów imprez, plastyków, strategów itp.? Kojarzysz pasję tylko z hobby? Sądzisz, że Ty jej nie masz?

Dlaczego większości z nas praca kojarzy się z czymś nieprzyjemnym i wyczerpującym? Dlaczego za wszelką cenę przystosowujemy się, zamiast robić to, co lubimy i w czym jesteśmy najlepsi? Dlaczego rozpoczynamy drogę do swojego sukcesu z miejsca braku, a nie pełni?

Określ swoje talenty

Czy wiesz CO Cię wyróżnia na tle innych? Czy wiesz CO stanowi Twoją wyjątkowość? Jak myślisz? Jak wchodzisz w relacje, żeby osiągać pożądane rezultaty? Jak działasz, że osiągasz sukcesy? Jakie Twoje talenty widzą inni?

Korzystając ze swoich talentów i tego w czym masz szansę być najlepsza, możesz działać z łatwością i bez napinania, bo talent to Twój naturalny sposób reagowania na określonego rodzaju informacje, sytuacje i ludzi.

Określ swoje pasje

Co Cię kręci? Co Cię zachwyca? Jakie Twoje działania Cię uskrzydlają? W jakich momentach masz wrażenie, jakby czas płynął zupełnie inaczej? Kiedy działasz w stanie głębokiego zaangażowania, lecz nie wyczerpującego wysiłku? Jakie czynności wymagające skoncentrowania i ukierunkowanego działania, eliminują z Twojej świadomości problemy i niepokoje dnia codziennego życia? Co będziesz robić, nawet jeśli Ci za to nie zapłacą?

Korzystając ze swoich pasji i entuzjastycznego zamiłowania do zajmowania się czymś, wzbudzamy w sobie motywację do inwestowania czasu i energii. Dużo łatwiej mobilizujemy się do doskonalenia umiejętności i prac, które robimy z sercem. Jeśli coś kochamy, to będziemy potrafili sprawić, aby świat to szanował. Pasja jest bowiem sposobem na osiągnięcie osobistej charyzmy i poczucia bycia ekspertem. Jeśli w czymś jesteś mistrzem, robisz to z sercem i widzisz sens tych działań dla innych, zarabiaj na tym.

Określ swój rynek

Co ze swoich talentów i prac, które Cię szczególnie uskrzydlają, możesz dobrze sprzedać? Do jakich obszarów swoich szczególnych zainteresowań i pasji zdołasz przekonać rynek lub szefa? W jakich nowych dla Ciebie branżach i dziedzinach Twoje talenty byłyby przydatne? Jacy ludzie mogą być zainteresowani współpracą z Tobą? Kto może być Twoim klientem?

Swoją wiarygodność rynkową budujemy każdego dnia, w kontakcie z każdym klientem, w każdym działaniu, które podejmujemy i którego decydujemy się nie podejmować.

Kiedy bazujemy na naturalnej autentyczności (wrodzonych talentach i naturalnych pędach ku czemuś) oraz na swoich doświadczeniach i umiejętnościach zawodowych, osiąganie satysfakcji zawodowej staje się ciekawą przygodą. Praca, zamiast żmudną robotą, staje się satysfakcjonującym działaniem, które przynosi dochody. Czy nie o tym marzymy na początku swojej kariery?

 

Tekst : Marta Bara

Autorka wielu programów integrujących działania społeczne z biznesem. Doświadczona trenerka umiejętności trenerskich, coachingowych i społecznych. Aktywnie wspiera w roli coacha i konsultanta wprowadzenie na rynek marek z obszarów innowacyjnych rozwiązań IT, projektów edukacyjnych i rozwojowych.

 

E-Magazyn Endorfina, Tekst pochodzi ze współpracującego serwisu: http://www.dojrzewalnia.pl/endorfina

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się