Art

Zrób coś nowego! Poszerz tym samym strefę komfortu.

01.09.2014
Zrób coś nowego! Poszerz tym samym strefę komfortu.

Czy często decydujemy się na podejmowanie nowych wyzwań, czy raczej wolimy powtarzać czynności, które już znamy i wiemy, że potrafimy je świetnie wykonać? Z licznych obserwacji wynika, że to drugie przychodzi nam zazwyczaj łatwiej i chętniej. Czujemy się wtedy pewniej w przeciwieństwie do wykonywania nowych zadań, w których nie mamy jeszcze doświadczenia. Dlaczego w życiu ważne jest przełamywanie się i wkraczanie na nowe płaszczyzny rzeczy nieznanych?

Zacznijmy od poczucia komfortu. Każdy z nas lubi czuć się bezpiecznie, a to daje nam zazwyczaj znajomość sytuacji, ludzi, bądź czynności, które mamy do wykonania. Im bardziej są nam obce, tym bardziej zaczynają być stresujące. Jednak nie zapominajmy, że pewna dawka stresu jest nam również niezbędna do funkcjonowania. Wiele zależy od naszego nastawienia. Jeśli podejdziemy do nowego jak do wyzwania, a nie do zagrożenia w naszym organizmie pojawi się eustres. Jego działanie jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Ponadto w naszej świadomości pojawi się pozytywne nastawienie. Zamiast widzieć problem, dostrzeżemy przygodę, co może dać nam wiele radości w samym działaniu, które okaże się łatwiejsze i bardziej przyjemne. Liczne obserwacje dowodzą, że ludzie pozytywnie nastawieni widzą więcej możliwości i rozwiązań sytuacji, zatem dlaczego mielibyśmy sobie to odbierać negatywnym podejściem!? Od samych narodzin uczymy się wielu rzeczy, a jest to nic innego jak wkraczanie na nowe i jeszcze nieznane płaszczyzny. Im dalej postawimy krok, tym większa będzie strefa naszego komfortu. Nie warto się zatem ograniczać do małego poletka.

Oczywiście powtarzanie tego samego również ma swoje dobre zalety, bo dzięki temu dążymy do perfekcji w działaniu. Jak się mawia “ćwiczenie czyni mistrza”, jednak... Gdybyśmy wciąż powtarzali te same czynności i schematy, które już znamy wpadlibyśmy w straszną rutynę. Jeśli ktoś odczuwa na codzień znudzenie, warto się zastanowić kiedy robił coś nowego, czego nie doświadczył wcześniej. A dlaczego warto?

Wiele badań wykazało, że ludzie którzy regularnie uczą się nowych rzeczy oraz zdobywają nowe doświadczenia, dzięki swojej motywacji do działania dłużej zachowują zdrowie fizyczne, sprawny umysł, dobre samopoczucie oraz długowieczność!

Przypomnijmy sobie jakąś sytuację, w której przezwyciężyliśmy samych siebie zdobywając nowe doświadczenie i to jakie emocje temu towarzyszyły. Samo wspomnienie często działa budująco i wpływa na lepszą samoocenę. A jeśli czujemy się wartościowi i pełni energii zwiększa się również nasza efektywność na innych polach działania. Wszystko to wpływa również na nasze relacje z otoczeniem i samym sobą. Jesteśmy zadowoleni, a przecież to właśnie szczęście, na którym każdemu z nas zależy. Wystarczy odrobina wysiłku, to nie musi być nic wielkiego, by przełamać schemat, a komfort życia znacznie większy.

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz