Art

Gulasz z Ekwadoru

06.09.2014
Gulasz z Ekwadoru

Wiecie co cudownego jest w Weganiźmie? Dzięki niemu dowiedziałam się co to jest "quinoa" !

Za wikipedią: Quinoa (Komosa ryżowa) – to gatunek rośliny jednorocznej w różnych systemach klasyfikacyjnych zaliczany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Uprawiany w Ameryce Południowej. Jest blisko spokrewniona z pospolicie występującą w Polsce komosą białą.

Cudownie jest odkrywać nowe rzeczy jeszcze w tym wieku ;-)

I jeszcze jedno słowo tytułem wstępu:

Nie lubię kminku. Dawno temu zatrułam się jedząc coś co było sowicie przyprawione kminkiem i cierpiałam kilka dni. Od tamtej pory wzdrygałam się na samą  myśl, ale dzisiaj odczarowałam kminek na amen :)

Przepis z okolic Ekwadoru. Przepyszny, aromatyczny gulasz, jest naprawdę sycący! Robi się bardzo szybko i cudownie rozgrzewa - idealny pomysł na jesienny obiad.

Wszystkie ilości są raczej przybliżone. Wszystko zależy od tego ilu głodomorów czeka na obiad :)

Składniki:

1 szklanka quinoa

1 duża cebula

2 łyżeczki soli morskiej

3 łyżeczki oliwy z oliwek

2-3 pomidory

1 przecier pomidorowy (nie koncentrat)

1 kostka warzywna (opcjonalnie)

kilka ziemniaków

1-2 łyżeczki kminku (najlepiej całe ziarenka)

1 łyżeczka pieprzu (zmilić na świeżo ziarenka)

2 szklanki przegotowanej wody

2 szklanki mleka sojowego

Przygotowanie:

Na oliwę  wrzucamy pokrojoną drobno cebulę, czekamy az się zeszkli. Doprawiamy solą i kminkiem, pozostawiamy na małym ogniu jeszcze chwilę. Dolewamy wodę i mleko sojowe. W międzyczasie dodajemy quinoa, pokrojone pomidory i ziemniaki oraz przecier pomidorowy (opcjonalnie warzywna kostka). Jeżeli będzie taka potrzeba możemy dolać odrobinę wody / mleka. Gotujemy pod przykryciem aż ziemniaki będą miękkie. Ja na koniec dorzucam jeszcze świeżą natkę pietruszki, ponieważ ją uwielbiam i dodaję prawie do wszystkiego, chociaż tutaj uważam, że naprawdę genialnie się komponuje :)

I... i to tyle :) Proste, nie?

Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0