Art

Co to jest konflikt serologiczny?

30.10.2014
Co to jest konflikt serologiczny?

Każdy człowiek ma określoną grupę krwi- A,B, AB, lub O. Jednak to nie jedyne możliwości różnicujące każdego z nas, u części ludzi występuje antygen D, u innych nie występuje on wcale. Antygen D powszechnie nazywa się współczynnikiem Rh. Osoby u których występuje czynnik Rh określa się jako Rh+, a tych u których nie występuje Rh-. Osoby ze współczynnikiem Rh- są mniejszością i stanowią około 15% populacji, konflikt serologiczny dotyczy jedynie matek z takim współczynnikiem.

Jeśli u matki występuje krew z czynnikiem Rh-, a u ojca Rh+, może dojść do konfliktu serologicznego. W takiej sytuacji organizm przyszłej mamy postrzega jej własne dziecko jako coś obcego i atakuje je przeciwciałami. Na szczęście dzięki licznym badaniom wiemy coraz więcej na ten temat i nie jest to groźne jeśli zareaguje się na to odpowiednio wcześniej.

Bardzo ważna jest świadomość i znajomość grup krwi matki i ojca dziecka.

Jak zapobiec konfliktowi serologicznemu?

Współczesna medycyna wie jak rodzić sobie z takim konfliktem, na początku jednak lekarze starają się nie dopuścić do jego wystąpienia. W tym celu kobietom z oznaczonym współczynnikiem RH- podaje się zastrzyk z immunoglobuliną anty D. Jest on wytwarzany z krwi i zapobiega wytwarzaniu w ciele matki przeciwciał zagrażających dziecku. W ten sposób niszczy się krwinki, które przedostały się do krwioobiegu matki od płodu i zwalcza się czynnik uczulający. Skuteczność tej metody wynosi 99%.

Co jeśli wystąpi konflikt serologiczny?

 

Gdy specjalne badanie krwi wykaże obecność przeciwciała anty D w krwi kobieta powinna być pod stałą kontrolą lekarską. Poziom przeciwciał musi być obserwowany regularnie, dodatkowo co 2-3 tygodnie wykonuje badanie USG w celu sprawdzenia rozwoju dziecka. Jeśli poziom przeciwciał jest niski, zagrożenie jest niewielkie. Natomiast kiedy przeciwciał jest na tyle dużo, że zagrażają bezpieczeństwu dziecka lekarz może podjąć decyzję o wcześniejszym ukończeniu ciąży, lub wykonaniu transfuzji krwi u dziecka. W niewielu przypadkach się zdarza, by transfuzja była konieczna jeszcze przed porodem, jednak taki zabieg również jest możliwy. Przenikanie przeciwciał anty D przez łożysko nasila się w 16–18 tygodniu ciąży, a największe jest w III trymestrze, dlatego ciążę konfliktową powinno się zakończyć w 37. lub 38. tygodniu jej trwania.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się