Art

Szczęście. Sposoby na gwarancję jego posiadania.

02.11.2014
Szczęście. Sposoby na gwarancję jego posiadania.

Każdy do czegoś w życiu dąży. Każdy ma inne cele, ale mają nas sprowadzić do czegoś, co w skrócie możemy ująć tak: Szczęście! Nie znam osoby, która by go nie pragnęła. Ale czy jest na nie jakaś złota recepta? Niektórzy naukowcy twierdzą, że można się go nauczyć. Sprawdźmy!

Na początek złoty przepis na szczęście według K.E.Goethego: „Bierzemy 12 miesięcy, oczyszczamy je dokładnie z goryczy, chciwości, małostkowości i lęku, po czym rozkrajamy każdy miesiąc na 30 lub 31 części tak, aby zapasu wystarczyło dokładnie na cały rok. Każdy dzień przyrządzamy osobno z jednego kawałka pracy i dwóch kawałków pogody i humoru. Do tego dodajemy trzy duże łyżki nagromadzonego optymizmu, łyżeczkę tolerancji, ziarenko ironii i odrobinę taktu. Następnie całą masę polewamy dokładnie dużą ilością miłości. Gotową potrawę przyozdabiamy bukietem uprzejmości i podajemy codziennie z radością i filiżanką dobrej, orzeźwiającej herbaty.”

Są i inne sposoby, bardziej praktyczne.

Wdzięczność.

Pierwszą metodą jest odczuwanie wdzięczności.

Technikę tę proponuje wiele ścieżek duchowych, a także psycholog Martin Seligman. Na pytanie co można zrobić, by poczuć się szczęśliwym odpowiada: “Podziękuj komuś”. Warto dziękować bliskim, a także tym nieznajomym, np. komuś kto przytrzyma drzwi od windy, albo wskaże drogę do miejsca, do którego nie wiemy jak dojść. Inna ciekawa metoda wymaga od nas chwili spędzonej w spokoju. Siadamy wygodnie, zamykamy oczy i przywołujemy w pamięci osobę, której za coś jesteśmy wdzięczni. Gdy zastanowimy się i przypomnimy sobie wszystko za co chcielibyśmy podziękować, bierzemy się za napisanie listu. Kolejnym etapem jest spotkanie z tą właśnie osobą, lecz nie zdradzamy jej celu. Gdy zasiądziecie miło w fotelach, odczytaj list.

Radość.

Nieważny jest powód, ważny jest stan i emocje jakie odczuwamy. Codziennie mamy mnóstwo okazji do tego, by być zadowolonym. Jedyne co należy zrobić, to zacząć je zauważać. Przykład można brać z Neila Pasricha, który pomimo cudownego dzieciństwa, jakie zapewnili mu kochający rodzice oraz dobrego startu w życiu doznał załamania w skutek nagłych, ciężkich i smutnych przeżyć swoich oraz bliskich przyjaciół. Kiedy czuł się tragicznie postanowił znaleźć sposób na uratowanie siebie. Wtedy założył blog 1000awesomethings.com. Ideą było zamieszczanie notek opisujących najdrobniejsze przyjemności jakie spotkały go danego dnia. Cel, przywrócenie radości z życia powiódł się, a jego dzieło Webby Awardes, w 2009 roku uznało za najlepszy blog na świecie!

Odnajdź sens.

Jaki jest sens życia? To odwieczne pytanie natury duchowo, filozoficzno, psychologicznej zadają sobie ludzie od dawien dawna. Jednak nie ma na jednej uniwersalnej odpowiedzi. Każdy sam musi ją odnaleźć. Ważne, by szukać i znajdywać ją w życiu codziennym. Według austraickiego psychiatry Victora Frankla jest to na tyle ważne, że może pomóc przejść ciężkie i traumatyczne przeżycia. Takie opdejście pozwala przeszkody postrzegać jako wyzwania. Służy to poszerzaniugranic włansego komfortu oraz widzeniu życia w szerszej perspektywie. Dzięki temu nie jesteśmy juz sami ze swoimi problemami, ale otoczeni innymi ludźmi, którym również możemy pomóc.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się