Art

Wywiad z trenerem personalnym.

29.12.2014
Wywiad z trenerem personalnym.

Zbliża się sylwester i zwykle jest to moment robienia postanowień noworocznych. Wiele kobiet na pierwszym miejscu co roku stawia sobie zrzucenie zbędnych kilogramów i regularną aktywność fizyczną. Jak podejść do tego, żeby nie poddać się przy pierwszym niepowodzeniu? Czy można samodzielnie osiągnąć dobre rezultaty? Odpowiedzi na te pytania udzielił mi Piotr Łuczak, trener personalny pomagający na co dzień kobietom i mężczyznom w osiągnięciu swojej wymarzonej sylwetki.

Daria Występek: Witam, chciałam zapytać jak osiągnąć trwałe rezultaty w pracy nad zdrowym i ładnym ciałem?

Piotr Łuczak: Każdy wie, że warto ćwiczyć, gorzej jest w praktyką. Na początek musimy zadbać, żeby wybrana aktywność sprawiała nam przyjemność i dawała dobre samopoczucie po skończonym treningu. Ciało nie ma granic możliwości, ciągle możemy je doskonalić, jeśli nie ma ku temu przeszkód zdrowotnych.

DW: Czy można ćwiczyć w domu i osiągnąć dobre efekty? Czym lepszy jest trening z trenerem?

PŁ: Ćwicząc z trenerem szybciej zobaczymy efekty, jednak najważniejsza jest systematyczność. Osobom, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły radzę na początek porozmawiać z fachowcem, doradzi, pomoże zaplanować pierwsze treningi. Często zbyt duży wysiłek na początku zniechęca do dalszej pracy, trzeba dobrze ocenić swoje możliwości. Dla wielu moich klientów spacer był początkiem drogi, a teraz biegają maratony. Trener sprawia, że nie ma miejsca na nudę, ćwicząc ciągle te same programy treningowe zaangażowanie spada, a ciało przyzwyczajone do tych samych ruchów nie zmienia się tak spektakularnie.

DW: Jak często należy trenować?

PŁ: Warto trenować minimum 3 razy w tygodniu przez około 1 godzinę. Można wybrać trening aerobowy np. bieganie, albo siłowy kształtujący mięśnie, lub połączyć oba rodzaje. Trening zawsze kończymy rozciąganiem. Wysiłek nie może być za ciężki, nie powinien też doprowadzać do zadyszki. Nadmierna przeciążenie sprawi, że kolejny trening nie będzie tak efektywny. Zawsze trzeba dostosować wysiłek do swoich możliwości.

DW: A co z motywacją? Co kiedy pada i nie chce się wyjść pobiegać?

PŁ: To największy problem na początku, kiedy zaczynamy ćwiczyć regularnie ciało domaga się wysiłku i ciężko jest ominąć dzień treningowy. Wiele kobiet motywuje się nowymi sportowymi ubraniami, a ponowie nowym sprzętem treningowym. Każda metoda jest dobra, byle była skuteczna.

DW: Aktywność fizyczna to nie wszystko, jak powinny odżywiać się osoby aktywne?

PŁ: Zdrowy styl życia to przede wszystkim racjonalne odżywianie, połączone z aktywnością fizyczną. Jedzenie musi dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, powinno być materiałem budulcowym dla mięśni, które nie powstaną kiedy będziemy jeść śmieciowe jedzenie. Na początek zalecam odstawienie przetworzonej żywności i cukru rafinowanego. Jedzenie większej ilości warzyw i owoców. Kiedy ciało zaczyna się zmieniać klienci nie chcą wracać do starych przyzwyczajeń i starają się konstytuować zdrowy styl życia.

DW: Dziękuję za rozmowę.

PŁ: Dziękuję i życzę powodzenia wszystkim rozpoczynającym przygodę ze sportem!

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz