Art

Uwaga na świece parafinowe

21.01.2015
Uwaga na świece parafinowe

Długie zimowe wieczory sprzyjają zapalaniu świec, które ocieplają i rozjaśniają wnętrze. Świece zapachowe dodatkowo zapewniają przyjemny aromat, który może wprawić nas w dobry nastrój.

Zdecydowana większość świec w sklepach zrobiona jest na bazie parafiny, czyli oleju mineralnego, pochodnego ropy naftowej. To najtańszy surowiec do wyrobu świec dlatego producenci chętnie z niego korzystają. Niestety parafina nie jest korzystana dla naszego zdrowia. Częste palenie takich świec, szczególnie w zamkniętym pomieszczeniu może być dla nas szkodliwe. Do takiej świecy najczęściej dodawane są syntetyczne barwniki i substancje zapachowe, które także mogą być drażniące.

Intensywny zapach może powodować bóle głowy, może być to powodowane przez toluen. To substancja łatwopalna dodawana do świec, spala się ładnym żółtym płomieniem, wydziela przy tym intensywny zapach. Toluen jest substancją szkodliwą i toksyczną dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek , a także wątroby. Obniża zdolność uczenia się. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a nawet uszkodzenia mózgu.

Najlepiej sięgać po świece bezzapachowe. Paląc świece parafinowe koniecznie trzeba uchylić okno. Osoby z astmą czy alergią nie powinny palić ich wcale. Oczywiście palenie ich od czasu do czasu nam nie zaszkodzi, jedynie regularne palenie w zamkniętych pomieszczeniach może być niekorzystne.
Mimo to lepiej  sięgać po naturalne odpowiedniki, tych na szczęście nie brakuje. Wbrew pozorom nie koniecznie są dużo droższe. Świece z wosku sojowego palą się dwa razy dłużej od parafinowej świecy, można ją zrobić samemu, albo kupić. Warto sprawdzić czy taka świeca nie jest produkowana z modyfikowanej soi, unikajmy oznaczeń GMO na opakowaniu.
Najbardziej luksusowe świece są zrobione z wosku pszczelego, widać to w cenie, ale można znaleźć je w rozsądnej ofercie. Do tego palą się najdłużej, 3 razy dłużej niż parafinowe i dwa razy dłużej niż sojowe.

Warto zwrócić uwagę na skład przy kupowaniu świec, paląc je wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich szkodliwości. Często parafinowe świece w ładnym opakowaniu kosztują o wiele więcej niż naturalne świece. Warto mieć tą świadomość i sięgać po bezpieczne świece, szczególnie w obecności dzieci, które są szczególnie wrażliwe na toksyczne substancje. Lepiej palić świece rzadziej i wybierać te bezpieczne dla zdrowia.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz