Art

Mononukleoza – problem dzieci i rodziców

28.03.2015
Mononukleoza – problem dzieci i rodziców

Choroba, na którą nie ma lekarstwa, a dotyczy 96-99% społeczeństwa. Mimo, iż występuje tak powszechnie, bardzo często mylona jest przez lekarzy z anginą. Najłagodniej mononukleozę przechodzą dzieci, najcięższe przypadki występują u osób po 35 roku życia. Wywołuje ją wirus Epsteina-Barra (EBV). Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze śliną osoby zarażonej, przez co często choroba dotyczy całej rodziny.

Objawy charakterystyczne dla mononukleozy to:

-      Gorączka do 40oC która może się utrzymywać około 2 tygodni lub powracać cyklicznie co kilka dni

-      Powiększone węzły chłonne pod pachami, na szyi, w pachwinach, pod żuchwą

-      Silny ból gardła, powiększone migdałki, szarawy nalot w jamie ustnej (często odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach)

-      Powiększenie śledziony i/lub wątroby, co może powodować ból brzucha (występuje u 50% chorych)

-      Obfity katar

Objawy takie, jak gorączka, katar, ból gardła po około dwóch tygodniach powinny ustępować. Obrzęk śledziony i wątroby zmniejsza się zdecydowanie wolniej, dlatego tak ważne jest, aby nie dźwigać ciężkich rzeczy i nie uprawiać sportów wysiłkowych do momentu, gdy pozwoli na to lekarz. Małe dzieci należy chronić przed upadkami na brzuszek. Oba narządy są bardzo kruche i w najgorszym przypadku może nastąpić ich pęknięcie.

Objawy mogą wystąpić od 30 do 50 dni od zarażenia. Przebycie mononukleozy zapewnia dożywotnią odporność. Niestety wirus utrzymuje się w ślinie już zdrowego pacjenta do pół roku, a nawet dłużej, przez co istnieje realna groźba zakażenia kolejnych osób. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny, unikanie picia z jednej butelki czy korzystania ze wspólnych sztućców. Zwłaszcza małe dzieci są narażone na zakażenia liżąc wszystko, co wpadnie w ich małe łapki.

W przypadku mononukleozy nie można przyjmować ampicyliny i jej pochodnych, ponieważ skutkuje to pokrzywką w różnym stopniu natężenia. Lekarz, który nie ma pewności, co do diagnozy, powinien zlecić badanie krwi i moczu w celu jej potwierdzenia. Wśród zleconych badań powinny znaleźć się:

-      Morfologia z rozmazem ręcznym ( CRP, AST, ALT)

-      Kreatynina

-      Mocznik

-      Serologia EBV, IgM, IgG

-      Mocz ogólny

Zaleca się, aby po około 3 tygodniach powtórzyć morfologię krwi w celu skontrolowania stanu zdrowia chorego.

Jeszcze kilka lat temu duszność, wyraźnie zarysowane węzły chłonne, białe migdałki, wysypka na całym ciele były wskazówką nie do przeoczenia. W obecnych czasach mononukleoza charakteryzuje się bardzo łagodnymi objawami. Lekarze przyjmując kilkunastu pacjentów dziennie, często schematycznie, diagnozują anginę, przepisując tym samym ampicylinę. Warto wyostrzyć czujność i w razie jakichkolwiek wątpliwości prosić o skierowanie na badania. W przypadku mononukleozy antybiotyk przepisany maluchowi może tylko zaszkodzić.

Autorka: Matvijewna Grządkowska
 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się