Art

V miesiąc ciąży – cz II

22.05.2015
V miesiąc ciąży – cz II

V miesiąc ciąży – cz II

Minęło już 19 tygodni waszej wspólnej przygody. Dla mamy to najlepszy czas. Brzuszek nie jest jeszcze bardzo duży i nie męczą już nudności, więc można korzystać z życia pełnymi garściami. Spacerować, spać i jeść wszystko (z umiarem), na co przyjdzie ochota.  Sprawdźmy, co u malucha.

21 tydzień

Dziecko jest wielkości sporego banana, ma około 18 cm długości i waży prawie 315 g.  Jego rączki i nóżki mają już odpowiednie proporcje, a neurony tworzą połączenia między mięśniami i mózgiem. Wszystko to powoduje, że ruchy ktosia w twoim brzuchu są coraz lepiej skoordynowane. W tym tygodniu maleństwo rozpoczyna wspaniałą przygodę ze smakami. Poznaje je podczas ćwiczeń połykania i trawienia wód płodowych. W ten sposób nawadnia organizm i dostarcza sobie niezbędnych składników odżywczych. Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko było niejadkiem, jedz różnorodnie i zdrowo. Smak i zapach wód płodowych zmienia się w zależności od tego, jak wygląda twoje codzienne menu. Pamiętaj też, że ostrość potraw również dociera do malucha. Może to powodować zintensyfikowanie jego ruchów w niedługim czasie po posiłku.

22 tydzień

Dziecko waży już prawie pół kilograma. W tym tygodniu rozwija zmysł dotyku, słuchy, wzroku i smaku. Na badaniu usg można czasem zaobserwować, jak maluchy chwytają pępowinę. To jedyna rzecz, jaką mają pod ręką, ale do ćwiczeń nadającą się idealnie. Dziecko potrafi również odróżnić jasność od ciemności. Intensywne światło skierowane na brzuch spowoduje reakcję malucha. Słyszy ono głos twój i członków rodziny, odgłosy dobiegające z twojego wnętrza i z otaczającego cię świata. Między innymi dlatego dzieci po narodzinach uspokajają się, kiedy słyszą głos mamy. Jest to jedna z niewielu rzeczy, która nie jest im obca.

W trakcie tego miesiąca możesz odczuwać:


  • Coraz większą świadomość bycia w ciąży

  • Roztargnienie

  • Drażliwość lub płaczliwość, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w pierwszych miesiącach ciąży


Połowa drogi już za tobą. Dbaj o siebie, wypoczywaj i magazynuj siły na zbliżające się rozwiązanie. Nie słuchaj opowieści rodem z horroru. Poród to wspaniała chwila. Musisz się do niej dobrze przygotować i pozytywnie nastawić. Teraz jest najlepszy czas, aby zacząć wdrażać to dobre nastawienie w codzienność.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się