Art

Strzelające stawy - czy trzeba się tego obawiać?

25.07.2015
Strzelające stawy - czy trzeba się tego obawiać?

Strzelające stawy to niezbyt przyjemna dolegliwość, często budzi obawy o stan zapalny lub inne zmiany. Nie zawsze jest do zły objaw, jednak jeśli pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia, warto lepiej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Powodów takich dolegliwości może być wiele, jednak najczęściej wymienia się dwie główne przyczyny. Stan zapalny w stawach, który daje często wrażenie potrzeby porannego rozruszania się. Powodem trzasków w stawach  mogą być także zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej, np. w stawie kolanowym, które określane są jako chondromalacją lub ubytek w chrząstce stawowej.

Wszelkie niepokojące stany związane ze stawami wymagają konsultacji ortopedy lub reumatologa. Na własną rękę nie uda nam się znaleźć przyczyny. Jednym z najczęściej „strzelających” stawów jest skomplikowany staw kolanowy. Jeśli towarzyszy temu ból, najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzeniem chrząstki stawowej  czyli chondromalacją. Polega na rozmiękaniu chrząstki stawowej, jej powierzchnia z czasem ulega włóknieniu i pojawiają się szczelinki miedzy tkanką łączną, a chrzęstną. Ubytki odsłaniają chrząstkę, co powoduje jej stopniowe niszczenie. Poziom uszkodzenia można zbadać za pomocą artroskopii.

Skąd biorą się takie uszkodzenia?

Do uszkodzenia chrząstki prowadzą powtarzające się mikrourazy, stany zapalne, a także nieprawidłowa postawa i złe obciążanie stawów, np. chód koślawy lub szpotawy.

Jak leczyć stawy?

To długi proces, jednak im wcześniej się go zacznie tym lepiej, można wtedy uniknąć operacji stawu. Leczenie polega głównie na kinezyterapii czyli leczeniu ruchem i wspomaganie go za pomogą zabiegów fizykalnych. Kiedy jest to konieczne należy korzystać ze stabilizatorów ortopedycznych czy wkładek do obuwia. Często włączane jest także leczenie farmakologiczne, w postaci leków przeciwzapalnych. Warto włączyć do swojej diety takie produkty jak imbir, kurkuma, awokado czy soja, które pozytywnie wpływają na stawy.

Zdecydowanie najważniejszym elementem postępowania jest aktywność fizyczna. Brak ruchu jedynie pogłębia dolegliwości i uniemożliwia odpowiednie odżywianie tkanek stawowych. Specjalista pomoże ustalić plan działań, dla jednych mogą to być regularne spacery, dla innych jazda na rowerze. Aktywność powinna być dostosowana do preferencji i sprawiać przyjemność ćwiczącemu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się