Art

Kwas hialuronowy w leczeniu stawów

06.08.2015
Kwas hialuronowy w leczeniu stawów

Kwas hialuronowy kojarzy się głownie z przemysłem kosmetycznym, jest w składzie wielu kremów i preparatów do pielęgnacji twarzy. Służy także np. do wypełniania ust, jednak może zalecić go także ortopeda kiedy zmagasz się z bolesnym stawem kolanowym.

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w każdej komórce naszego organizmu, wyjątkowo dużo jest go w mazi otaczającej stawy. Lepka substancja zabezpiecza i odżywia chrząstkę stawową, dzięki temu warunkuje prawidłową pracę wszystkich stawów. Problem pojawia się kiedy mazi jest za mało i organizm nie produkuje odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego. Dzieje się tak głównie osób zmagających się z choroba zwyrodnieniową stawów. Wbrew pozorom choroba nie dotyczy tylko osób starszych, często dotyczy sportowców i osób bardzo aktywnych fizycznie, którzy trenują zbyt intensywnie. Z tym schorzeniem mogą zmagać się biegacze, tenisiści, siatkarze i zawodnicy piłki nożnej.

Korzystając z tego, że kwas hialuronowy można wstrzyknąć prosto do stawu można szybko zmniejszyć stan zapalny, poprawić odżywienie struktur i przyspieszyć regenerację. Zabieg ten nosi nazwę wiskosuplementacji i powinien być powtórzony od 3- 5 razy w kilkudniowych odstępach. Dostępne są też preparaty, które wystarczy wystrzyknąć jeden raz. Zastrzyki z kwasem hialuronowym są bezbolesne i wykonane prawidłowo nie dają efektów ubocznych. Wkłucie powinno być zrobione z kontrolą USG, tak żeby dotrzeć do miejsca uszkodzenia tkanek. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza. Ważne, że taka terapia nie wymaga pobytu w szpitalu, zazwyczaj jest przeprowadzana ambulatoryjnie.

Badania potwierdzają wysoką skuteczność tej metody. W początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej wyraźną poprawę po zabiegu odczuwa 90% pacjentów. Przy mocno zaawansowanej chorobie 45-50% pacjentów deklaruje poprawę stanu zdrowia.

Zastrzyki nie są tanie, koszt w zależności od preparatu waha się od 150- 800 zł jednak sprawne i zdrowe stawy są tego warte. Z każdą kolejna serią efekty są szybciej zauważalne. Nie należy czekać i zwlekać z wizytą u lekarza po urazie. Im szybciej dostaniemy diagnozę, tym szybciej będziemy mogli wrócić do formy. Choroba zwyrodnieniowa nie wyklucza wszystkich aktywności fizycznych. Ruch jest wskazany, bo tylko w czasie przemieszczania i ćwiczeń wytwarzana jest maź stawowa odżywiająca stawy.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

sales@eldesigninc.com

23.11.2017

w USA ten kwas jest uzywany do cremow I twarz tylko

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się