Art

Zapalenie wielomięśniowe

05.12.2015
Zapalenie wielomięśniowe

Zapalenie wielomięśniowe

To rzadko występująca choroba reumatyczna, w której chorzy zmagają się ze stanem zapalnym mięśni. Na wystąpienie choroby narażone są wszystkie mięśnie, także mięsień sercowy i mięśnie oddechowe, co może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej. Wyróżnia się dwie postacie choroby: dziecięcą, między 10. a 15. rokiem życia, oraz dorosłą, która dotyka osób w średnim wieku- około 40 roku życia, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny choroby

Przyczyny zapalenia wielomięśniowego nie są dokładnie poznane. Za chorobę mogą być odpowiedzialne zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Jego komórki atakują mięśnie, doprowadzając w ten sposób do ich stanu zapalnego. Zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych. U niektórych pacjentów chorobę zdiagnozowano po przebytych chorobach wirusowych. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne.

Jak objawia się choroba?

Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

-osłabienie organizmu,

-spadek masy ciała,

-częste stany podgorączkowe,

-znaczne osłabienie siły mięśniowej, mogą występować nawet trudności we wstawaniu z krzesła, wykonywaniu codziennych czynności, chodzeniu po schodach,

-bolesność i tkliwość mięśni,

-w niektórych przypadkach może wystąpić zapalenie stawów.

Po trafnej diagnozie, do której prowadzi szereg szczegółowych badań takich jak badanie krwi, rezonans magnetyczny, biopsja mięśnia, badanie EMG i RTG przychodzi czas na leczenie. Terapia obejmuje długoterminowe leczenie farmakologiczne. Na uzyskanie poprawy stanu zdrowia zwykle trzeba poczekać około 6 miesięcy, po tym czasie może dojść do całkowitej remisji choroby. Następnie terapia skupia się na podtrzymywaniu stanu zdrowia i niedopuszczeniu do nawrotu choroby. Z czasem dawki leków ulegają zmniejszeniu. Poza leczeniem farmakologicznym niezbędna jest rehabilitacja.  U chorych z zapaleniem wielomięśniowym zaleca się ćwiczenia aerobowe o małej i średniej intensywności, oraz  ogólnousprawniające, szczególnie pływanie, które odciąża przemęczone i osłabione mięśnie.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się