Art

Trenuj Nordic Walking zimą

12.02.2016
Trenuj Nordic Walking zimą

Nordic Walking to bardzo popularny sport, który świetnie sprawdza się także w czasie zimy. Kije, które wymuszają także pracę górnej części tułowia gwarantują także stabilizację i zmniejszają tendencje do upadków. Intensywny wysiłek sprawia, że organizm nie wyziębia się tak łatwo.

Zanim zaczniesz trenować zimą pamiętaj o kilku szczegółach.

Chodzenie w kijami do nordic walking pozwala spalić nawet 400 kalorii w ciągu godziny. Wzmacnia także układ krążenia, poprawia wytrzymałość i kondycję. To sport, który warto uprawiać przez cały rok. To bardzo prosta aktywność, która nie wymaga dodatkowego sprzętu i specjalnego ubrania. Kije nie są drogie i łatwo je kupić.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma bardzo duży wpływ na odporność co zwłaszcza zimą wa duże znaczenie. Zdecydowanie większą część dnia spędzamy zazwyczaj w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, które nie są najzdrowsze.

Na co trzeba uważać?

Zimą chodniki i ścieżki mogą być śliskie, przydadzą się więc odpowiednie buty. Podeszwa nie może być śliska, to zdecydowanie najważniejszy element stroju.

Wchodząc na szybki spacer nie powinno ubierać się zbyt ciepło. W czasie marszu ciało wydziela ciepło, a kiedy jest za gorąco ochota na trening jest coraz mniejsza. Po kilku spacerach na pewno uda dobrać się strój odpowiedni do każdej temperatury. Warto na zimowe wyprawy zakładać bieliznę termoaktywną, która dobrze izoluje ciało i pomaga utrzymać ciepło, chroni też przed wilgocią. Podstawa są też dobre rękawiczki i czapka, a kiedy jest bardzo zimno komin, który pomoże ochronić górne drogi oddechowe.

Nordic Walking to sport dostosowany do warunków zimowych, wywodzi się bowiem od biegów narciarskich. Zimne dni nie powinny być wymówką, warto trenować cały rok. Zimowe warunki są często cięższe, śnieg, mróz mogą zniechęcać, jednak warto się przemóc. Zimą kroki i kije powinny być stawiane bardziej zdecydowanie, co umożliwi lepszą przyczepność do podłoża. Kiedy jest bardzo ślisko warto poszukać mniej oblodzonej trasy i zwolnić tempo.  

 

Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się