Art

Kleszcze

10.05.2016
Kleszcze

W ostatnich tygodniach coraz więcej słyszy się o kleszczach. Ciepła i wilgotna zima spowodowała, że wraz z początkiem wiosny liczebność tych pajęczaków rośnie w zastraszającym tempie. Najczęściej można się na nie natknąć w okolicy drzew liściastych lub wśród traw. Czasem chodząc po łące można znaleźć gniazdo kleszczy, które wyglądem przypomina skupisko czarnej ikry wśród trawy.

Na ukąszenie kleszcza narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Wbrew pozorom kleszcze najczęściej można spotkać na wysokości około 100-120 cm. Na tym poziomie istnieje największe prawdopodobieństwo napotkania żywiciela. Ponieważ pajęczaki te nie przepadają za tworzywami sztucznymi, pierwszą barierą ochronną są elastyczne spodnie, wysokie skarpetki i buty za kostkę. Najlepszym sposobem walki z kleszczami byłyby opryski traw.

Niestety wszystkie skuteczne substancje, na które wrażliwe są kleszcze, uśmierciłyby również inne owady, do czego nie można dopuścić. W aptece dostępne są różnego rodzaju specyfiki odstraszające te kleszcze. Do wyboru mamy:

Preparaty chemiczne – dość skuteczne, lecz często powodujące podrażnienie skóry, trudności z oddychaniem lub inne reakcje alergiczne.

Preparaty na bazie naturalnych olejków eterycznych – ich skuteczność jest dość wątpliwa, ale nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych jak chemia.

Kleszcze odbywają długą podróż po ciele żywiciela w poszukiwaniu ciepłego, zaciemnionego miejsca, w którym znajduje się cienka skóra. Z tego względu najczęściej można znaleźć je na karku, w pachwinie, w zgięciu pod kolanem lub pod pachą. Najlepiej po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało przed lustrem i wyszorować się w trakcie kąpieli miękką szczotką. Jeśli, pomimo wszystkich środków zapobiegawczych, dojdzie do ugryzienia, należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Najlepiej użyć do tego przyrządów, które można zakupić w aptece lub udać się po pomoc do lekarza. Warto obserwować miejsce ugryzienia ze względu na możliwość wystąpienia powikłań. Kleszcze przenoszą wiele chorób, takich jak: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę.

Najgroźniejszym jest kleszczowe zapalenie mózgu, którego objawy przypominające przeziębienie pojawiają się po około dwóch tygodniach od ugryzienia. Jeśli choroby nie uda się zahamować we wczesnym stadium, może dojść do zainfekowania układu nerwowego. W takiej sytuacji pacjenci często wymagają długotrwałego oraz intensywnego leczenia i rehabilitacji. W przypadku boreliozy objawem charakterystycznym jest stopniowo powiększający się rumień, który skutecznie leczy się przy użyciu antybiotyku.

Kleszcze są bardzo dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia nas oraz naszych bliskich. Dołóżmy wszelkich starań, by minimalizować możliwość ugryzienia. W przypadku kleszczy zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

-Joanna

05.05.2017

Mylą z alergią ? "Wybroczyny u Celiny"?

Marta

16.05.2016

Mój kot po ostatniej przechadzce przyniósł na sobie... 12 kleszczy...

Jan

10.05.2016

Ja miałem kleszcza dawno temu. Słyszałem, że ostatnio ich populacja bardzo się rozrosła, a 20% kleszczy niesie ze sobą boreliozę.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się